banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Altın alırken dikkat

banner1357

Samsun'da yaşayan vatandaşlar, tanıdıkları kuyumculardan alışveriş yaptıklarını ve muhakkak mihenk taşı ile altının sahte olup olmadığını kontrol ettirdiklerini söyledi 

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 06.08.2019, 09:19 06.08.2019, 09:26 Onur Nurdemir
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, "Altın alırken nelere dikkat ediyorsunuz, altının sahte olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz ? sorusunu yanıtladı. 

İşte alınan yanıtlar: 

SAHTE OLMAMASI GEREKİR 
Feride ÇAVUŞ: Dikkat etmemiz gereken konulardan birisi altının sahte olmaması. Bu nedenle kuyumcudan altın almaya dikkat ediyorum. Çünkü onlarda sahteliği belirleyebilen bir yöntem var. Yöntem sayesinde güvenle alışverişimi yapabiliyorum.

22 AYAR OLMALI
Semra ÖZKÖROĞLU: Altın alırken mutlaka en az 22 ayar olması gerektiğini düşünüyorum.  Çünkü dolandırıcılar sahte altın konusunda sürekli çalışıyor. Sahte altın çok ince ve rengi biraz daha kırmızıya dönük oluyor. Ben de altın alırken öncelikle damga olup olmadığına daha sonra diğer özelliklerine bakıyorum. 

TANIDIKTAN ALIYORUM
Olcay KILIÇ: Altın alırken sürekli alışveriş yaptığım ve tanıdığım yerlerden almaya dikkat ediyorum. Bu zamana kadar sahte altın ile karşılaşmadım. Vatandaşın da bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Benim gibi güvenilir yerlerden alışverişlerini yapsınlar. 

ANLAYAMIYORUZ
Türkan SÖZER: Her şeyin sahtesi çıktı. Kimseye güvenemiyorum. İnsanların anlayamayacağı kadar gerçekçi yaptıkları için maalesef altının sahteliğini anlayamıyoruz. Bunun için de mutlaka bildiğimiz insanlardan altın almayı tavisye ediyorum.

MİHENK TAŞI VAR 
Abdullah YAMANER: Her kuyumcudan altın alınmaması gerekiyor. Çünkü son zamanlarda yaşanan olayları görüyoruz.  Altının sahte olup olmadığını anlamak için mihenk taşı ile kontrol ediliyor ama bu taş her kuyumcuda da bulunmuyor. O yüzden dikkat etmek gerekir.

DİKKAT EDİLMELİ 
Hayriye YAMANER: Sahte altın yüzünden birçok vatandaşın mağdur olduğunu görüyorum. Bu yüzden çok dikkatli olmamız ve güvendiğimiz yerlerden alışveriş yapmamız gerekmektedir. Eğer altının sahte olduğundan şüpheleniyorsak mutlaka başka bir kuyumcuya daha göstermeliyiz. 

GÜVENDİĞİM YERDEN
Mustafa BAYSAL: Sahte altınla karşılaşmamak için kişinin güvendiği yerden alışveriş yapması gerekiyor. Çünkü artık kuyumcular dahi altının sahte olduğunu anlayamıyorken vatandaşın anlaması mümkün değil. Bu konuda çok dikkat etmemiz gerekiyor. 

ANLAYAMIYORUM
Hasan BALAY: Vatandaş olarak altının sahte olup olmadığını anlayamıyorum. Bu yüzden altın alırken güvendiğim yerden almaya dikkat ediyorum. İnsanları kandıranları ise kınıyorum.

BİLİNÇLENDİRİLMELİ 
Osman ŞİMŞEK: Altının sahte olduğunu anlayamıyoruz. Bu yüzden altın alırken güvendiğimiz ve bildiğimiz kişilerden almaya dikkat ediyorum. Bunun için vatandaş bilinçlendirilmeli ve her yerden altın almamaya dikkat etmeli.
    
Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN

Yorumlar (0)
12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 16 Aralık 2019
İmsak 06:15
Güneş 07:47
Öğle 12:35
İkindi 14:53
Akşam 17:14
Yatsı 18:41