Samsun Site Camii Tarihçesi Samsun'un önemli camileri arasında yer alan Site Caminin kuruluşu, inşasına başlanma tarihi ve Site Camii'nin mimarisine ait merak edilenler

Samsun'un İlkadım ilçesinde merkezi bir konuma sahip önemli ve en bilinen camilerinden birisi olan Samsun Site Camii 1976 yılının Şubat ayında ilk kısmının, yine 1976 yılının 10 Ekim'inde ikinci kısmının inşasına başlanmıştır. 1979 yılında ise ilk kısmı tamamlanan cami 1985 yılında tamamen tamamlanarak ibadete sunulmuştur.

samsun site camii 1.jpg

SAMSUN SİTE CAMİİ MİMARİSİ

Samsun Site Cami 9,736 metrekarelik alanda inşa edilmiştir. 10/15 santimetre ebatlarında seramiklerle kaplanan camide seramiklerin hatalı yerleştirilmesiyle zamanla su almış ve kubbe zarar görmüştür. Sorunu çözmek için ilk olarak dükkanlar ve kaplamalar üzerindeki demir çerçeveler arasına cam elyafı kaplanmış fakat gün ısısı nedeniyle kubbe yeniden su almıştır. Eski adı İslam Diyanet Sitesi ve Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği olan Samsun İslam Vakfı polyesterin onarımını yaptırmış ama yine kalıcı bir çözüm elde edilememiştir. 202 yılında kubbenin üzerinde bulunan polyesterler, seramikler tamamen sökülmüş ve kubbe yaklaşık altı ay boyunca temizlenmiştir. Temizlenen kubbe kurşunla kaplanmış ve yerine yerleştirilmiştir. yenilenen kubbe, halılar ve iç teçhizat, Abdesthane ve tuvaletlerde bu sırada onarılmıştır. Camide bir kubbe bulunmaktadır. 2500 kişilik kapasiteye sahip Samsun Site Cami'nin dış yüksekliği 21 metre kubbe çapı ise 28.80 metredir. Samsun Site Caminin minare yüksekliği 48 metreden oluşmaktadır.

Samsun'da"Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri" başladı Samsun'da"Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri" başladı

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

samsun site cami 2.jpg