Uzman Anahtar Doğa Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu çarsan Mega Halı Yıkama

Samsun Sınırında Tedirgin Eden Görüntü! Köpürdü

featured

Samsun Sınırında Tedirgin Eden Görüntü! Köpürdü Samsun – Amasya sınırında bulunan ve Türkiye’nin tersine akan tek akarsuyu olma özelliğini taşıyan ‘Tersakan Çayı’ kirlilikten köpürdü. Köpürmenin nedeninin tespit edilmesi için çalışma başlatıldı 

Kurak geçen mevsimlerden dolayı su seviyesi dip yapan Tersakan Çayı’nda kirlilikten beyaz köpükler oluştu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, köpürmenin nedenini tespit etmek için çalışma başlattı.
Samsun’un Ladik ilçesinden doğup Amasya kent merkezinde Yeşilırmak ile birleşen Tersakan Çayı yağışların yetersiz olmasından dolayı en kurak yıllarından birini yaşıyor. Düşen su seviyesinin dip yapmasıyla artan kirlilik kötü görüntü oluşturdu. Çayın Boğazköy’den geçen kısmında deterjan dökülmüş gibi köpüren çirkin manzarayı gören vatandaşlar tepki gösterdi. Sudan numune alınarak inceleme yapılacağı bildirildi.

AW508871 13 scaled Ana Manşet

“FABRİKA YIKANDIĞI İÇİN”

Boğazköy Mahallesi’nde yaşayan 74 yaşındaki Hüseyin Çat, kirliliğin önlenmesini istediğini belirterek, “50 yıldır bu dere böyle akıyor. Fabrika yıkandığı için birkaç ay boyunca böyle akıyor. Şurası pırıl pırıl olsa sevinmez miyim. Türkiye’ye yakışmayan bir durum bu” dedi.

AW508871 06 scaled Ana Manşet

“TARLALARI, HAYVANLARI SULAMAYA ÇEKİNİYORUZ”

Çocukken yüzdüklerini hatırlattığı Tersakan Çayı’na şimdi el sürmekten korktuklarını anlatan Harmanağılı köyünden Ahmet Karan, “Su yüzeyinden bembeyaz köpüklenme var. Siyah bir şey akıyor. Ne aktığını da bilmiyoruz. Tarlaları, hayvanları sulamaya çekiniyoruz” diye konuştu.

Bölgede son iki yıldır ciddi bir kuraklık yaşandığına değinen Karan, “Geçen seneden beri yağan yağmurlar ancak toprağın yüzünü ıslatabiliyor. Kar yağmasını bekliyoruz. Kar yağarsa ırmak ve barajlar dolacak. Güzel bir sezon geçirmeyi ümit ediyoruz. Ama şimdilik bir yağış yok” şeklinde konuştu.

AW508871 01 scaled Ana Manşet

“KÖTÜ KOKU VE KÖPÜKLENME”

Su yüzeyindeki köpüklenmenin Tersakan Çayı’nın Yeşilırmak ile birleştiği alanda da görüldüğünü aktaran Göllübağları Mahallesi Muhtarı Sezai Çınarcı ise, “Aşırı derecede koku ve köpüklenme oluşuyor. Suluova bölgesindeki fabrika atıklarının, hayvansal atıkların burada birikmesi bunlara bir neden. Onun için Boğazköy mevkisinde bir arıtma tesisi yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

AW508871 14 scaled Ana ManşetAW508871 07 Ana ManşetAW508871 02 Ana ManşetAW508871 03 Ana Manşet

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.