banner1518

banner1567

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

24.02.2021, 09:12 51

Samsun-Sarp’ta düş kırıklığı…

Yıllardır Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin hayata geçirilmesini umutla bekleyen Karadeniz halkı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile sarsıldı.
Samsun’dan başlayıp, Ordu-Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’in ekonomisine ve gelişimine katkı yapması beklenen demiryolu projesi, belirli aralıklarla dillendirilse de siyasetin savsaklamasından ötürü, ciddi anlamda bir türlü gündeme gelmedi. Ancak siyasetçiler meydanlarda vaat olarak ağızlarına alabildi, daha sonra unutuldu gitti. Seçim meydanlarında verilen hoş seda olarak kaldı anlayacağınız.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin Trabzon İl Kongresi’nde Trabzon-Erzincan Yüksek Hızlı Tren Projesi güzergah etüt çalışmalarının gelecek yıl bitirileceğini   açıklaması, Samsun-Sarp Demiryolu'na değinmemesi, altı ilde yaşayanları oldukça üzdü. 
Denizyolculuğunun 10 yılı aşkın askıya alındığı, limanlarına gemilerin uğramadığı Karadeniz halkı, umudunu Samsun-Sarp Demiryolu Projesi'ne bağlamıştı. Ne var ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trabzon konuşması, umutların başka bahara kaldığını ortaya koydu. Trabzon lobisi, her yatırımda olduğu gibi demiryolunda da ağırlığını göstererek kuvvetle muhtemel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yanlış bilgilendirdi. 
Oysa, Samsun-Sarp Demiryolu Projesi, bir an önce hayata geçirilse bugüne dek yatırımlardan hak ettiği payı alamayan, fındıktan başka temel geçim kaynağı olmayan Doğu Karadeniz halkı,  sanayisi ve ekonomisi kazanacak, zincirleme ülke kalkınmasına yansıyacak. Karar yeniden gözden geçirilerek sınırlı olan Trabzon-Erzincan Yüksek Hızlı Tren hattı yerine Samsun-Sarp’a öncelik verilmeli. Altı ilin yanı sıra, çok sayıdaki ilçe, belde ve köylerde yaşayan nüfusun yoğunluğu dikkate alındığında; Samsun-Sarp Projesi’nin bölge için ne denli önemli olduğu açıkça görülecektir.  
Bölge milletvekillerinin bu konuda siyasi irade üzerinde lobi oluşturması, asli görevleri arasında. Havaalanları dışında ciddi yatırım yapılmayarak haksızlığa uğrayan, üvey evlat muamelesi görülen Karadeniz’in anasının ak sütü gibi helal bir projedir Samsun-Sarp demiryolu. Karadeniz Sahil Yolu’nda olduğu gibi deniz doldurulmayacak, illerin güneyinden geçecek. Bir anlamda doğaya zarar vermeyecek, çevreci örgütlerin tepkisini çekmeyecek.  Hal böyle iken neden ıskalanıyor Karadenizlilerin temel gereksinimi olan yatırım?      
Bu arada son yıllarda turizmin parlayan yıldızı haline gelen Karadeniz’e yıllardır neden bilinmez yolcu vapuru seferleri yapılmıyor. Bir zamanlar açık denizlerden geçen, limanlarına uğrayan gemileri izlemekten büyük keyif alan halk, vapurlarına yeniden kavuşmayı iple çekiyor. Demiryolu gibi son derece ekonomik ve konforlu olan denizyolculuğunu Karadeniz’de sonlandırmak, eşyanın tabiatına aykırı...
Dünyada; pahalı olan karayolu ulaşımı yerine daha ucuz, temiz deniz ve tren taşımacılığına ağırlık verildiğini unutmayalım...

Yorumlar (0)