doğa calven cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun Şahin Dağları İçin İmza Kampanyası

sahin-daglari-icin-imza-kampanyasi-0210
Daha Fazla Göster

Samsun Şahin Dağları İçin İmza Kampanyası Kavak ve Havza ilçe sınırları içerisinde yer alan Şahin Dağları’da süren altın madeni arama çalışmalarına karşı vatandaşlar imza kampanyası başlattı

Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları içinde yer alan Şahin Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları sırasında gerçekleşen, ağaç kesimlerine ve sondaj kuyularına tepki gösteren vatandaşlar, çalışmaların durdurulmasını isteyerek imza kampanyası başlattı. Kampanyada, “Tek bir ağaç daha kaybetmek istemiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

KANADALI ŞİRKET ALTIN MADENİ ARIYOR

Kanadalı Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPGAG AŞ’nin Samsun’un Şahin Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları, Kaz Dağları’nın beş katı büyüklüğündeki bir alanda devam ediyor.

dsds Ana Manşet

TEK BİR AĞAÇ DAHA KAYBETMEK İSTEMİYORUZ

Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu, tepki olarak change.org’da imza kampanyası başlattı. Federasyondan konuyla ilgili yapılan açıklamada, 13 bin hektarlık alanda altın arama çalışmalarına yönelik sondaj çalışmalarının devam ettiği belirtilerek şöyle denildi:

“Sondaj kuyularının açılmasının yanı sıra ağaç kesimi, yerleşim yerlerinin taşınması, siyanür kullanımı gibi faaliyetler var. Bu maden arama ruhsatı beş yıl süreyle alınmış. ÇED alınmasına gerek olmadığı söylenmiş. Bölgede 600 metre derine inecek şekilde 12 sondaj kuyusu açıldı. Altı tanesinde işletmeye değer miktarda altın olduğu söylenmekte. Onlar sessiz sedasız işlerini görürken biz yavaşça yok olan doğanın çevre sorunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Farkındalık yaratmak maksadıyla herkese ulaşmak, insanları mücadeleye katmak ve ortak bir ses çıkarmak için dayanışmaya ihtiyacımız var. Şu an doğamız kendini tamir edebilir. Tek bir ağaç daha kaybetmek istemiyoruz.”

kazdaglari ndan sonra sira sahin daglari nda 629825 5 Ana Manşet

AYŞE ÇOLAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir