Samsun OMÜ’de İşçiler Hak Arayışında! Başkan Kalyoncu’dan Vali Dağlı’ya Çağrı

omü-1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun OMÜ’de İşçiler Hak Arayışında! Başkan Kalyoncu’dan Vali Dağlı’ya Çağrı Türkiye Sağlık İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İrfan Kalyoncu, işçilerin OMÜ’deki sağlık işçilerinin haklarını alabilmeleri adına Vali Dağlı’ya çağrıda bulundu

Samsun OMÜ’de 3 yıldır sağlık işçilerinin zam ve enflasyon farkı alamadıklarını belirten ve Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı’ya çağrıda bulunan Türkiye Sağlık İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İrfan Kalyoncu “Valim bizi de, OMÜ yönetimini de dinlesin. Burası bir ticarethane değil. Eşit ve adaletli olmak zorundayız” dedi.

kalyoncu 1 Samsun

TOPLU SÖZLEŞMELER GÖRÜŞÜLDÜ
Samsun Canlı Haber TV’de yayınlanan Gündem Özel programında Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dilber Bahadır’ın sorularını yanıtlayan Kalyoncu, OMÜ’deki toplu iş sözleşmelerini değerlendirdi. “Kadroya geçmeden önce arkadaşlarımızın asgari ücretin yüzde 10 farkıyla yüzde 100 farkında kadar, ücret zammı vardı” diyen Başkan Kalyoncu, “Bu farkların tamamı iptal oldu. Kadroya geçtiklerinde 3 yıla yakın süredir 6 ayda bir yüzde 4 zam alabildiler. Ayrıca 3 yıldır herhangi bir enflasyon farkı almadan asgari ücretli devlet işçisi seviyesine düştü arkadaşlar. 2021-2022 yıllarını kapsayacak toplu sözleşmeyi masada bağlamak için yetki aldık. Çağrılarda bulunduk. 23 Aralık 2020 tarihinde ilk oturumu yaptık. Gelinen süreçte masada bitiremedik. Bu süre zarfından buradaki işçilerle alakalı sendika her türlü kanuni hakkını kullanmak zorundadır. Biz de bunu yapıyoruz” diye konuştu.

OMÜ’NÜN AÇIKLADIĞI GİBİ DEĞİL
OMÜ’nün geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasına değinen Başkan Kalyoncu, “Ama biz masada bu yayınlanmış olan basın açıklamasının tam tersini gördük. Biz mevcut yürürlülükte bulunan sözleşmede yıllık 35 günlük ikramiye alıyoruz. Bize teklif edilen 25 gün. Mali sorumluluk tazminatı adı altında şu an bin 300 arkadaşımız aylık 139 TL brüt alıyor. Bunu da 50-60 işçi ile sınırlandırıp, 100 TL’ye düşürülmesi isteniyor. Yılda bir kez 450 TL giyim hakkı alıyoruz. Bunun da kaldırılması istendi. Aylık 110 lira olan aile ve çocuk yardımının 100 liraya düşürülmesi istendi. Mevcut 400 lira brüt sosyal yardım alıyoruz. Bununda 250 TL’ye düşürülmesini istiyorlar. Yani hiçbir hak vermeden geri alıyorlar. Yaptıkları basın açıklamasında 4 maddede anlaşmaya varıldığı belirtiliyor. Hayır 5 maddede anlaştık. Söyledikleri ile yaşananlar birbirini tutmuyor. Zaten bu insanlar 3 yıldır almış oldukları ücretlerden ciddi fedakarlık yaptılar. Kadro almamış olsaydı bu arkaşların ücretleri en az 4 bin 500-5 bin seviyesindeydi. Bunların cezaları devlet tarafından kadro verilmesi mi ? Böyle görülüyor.

kalyoncu 3 Samsun

HAKLARIMIZ OLMASIN İSTİYORLAR

OMÜ’nün yaptığı açıklamada 3 yılda bir yüzde 4 enflasyonu almayan işçilerde başka kamu ve kurumlardaki ücret farklarıyla kendilerinin bir ücret farkı olmadığını belirttiğini ifade eden Başkan Kalyoncu, şunları söyledi: “Bin 300 kişinin bin kişisi asgari ücretli çalışıyor. OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’dan beklentim şudur. Sizlere bilgi veren, mevcut maaşları çıkartan, alınan veya alınacak olduğu varsayılan, arkadaşları yanınıza çağırın bir daha bir ücretlendirme yapsın. İşçimin cebine 4 bin maaş girmedi. Kişinin fazla çalışmasını sözleşmeye ilave edemezsiniz. Sen 450 liramı 250 liraya düşürmek istiyorsun. Bir de diyorsunuz ki ‘Şu an aldıkları ücretlerin üstünde ücret vermek istiyoruz’ diyorsun. Türkiye’de böyle bir toplu sözleşme müzakeresi mi var? Yazık günah. Bu insanlar gece gündüz çalışıyor. Biz kanundan kaynaklanan haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. OMÜ’nün isteği asgari ücretle devlet işçisi çalıştırmak. Hiçbir başka hakları olmasın istiyorlar. Şehrin yöneticilerine sesleniyorum. Bu şehirde AK Parti’nin genel başkan yardımcısı, il başkanı var. Lütfen bizi de arayın. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta işçilerin sesi oldu. Teşekkür ediyorum. Özellikle Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’ya da sesleniyorum. Konuya biraz hakim. Valim bizi de, OMÜ yönetimini de dinlesin. Burası bir ticarethane, insan pazarlayan, insanın sırtından para kazanılan bir yer değil. Burası bir devlet kuruluşu eşit, adaletli ve sosyal olmak zorundayız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir