doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun Milletvekili Usta’dan Merkez Bankası Başkanı Kacıoğlu’na Soru Yağmuru

Samsun Milletvekili Usta'dan Merkez Bankası Başkanı Kacıoğlu'na Soru Yağmuru
Daha Fazla Göster

Samsun Milletvekili Usta’dan Merkez Bankası Başkanı Kacıoğlu’na Soru Yağmuru İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nu adeta soru yağmuruna tuttu

WhatsApp Image 2021 10 12 at 16.45.10 Samsun

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na 41 adet soru sordu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Usta, ” Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na 41 adet soru sorduk. Sorularımıza komisyonda cevap vermedi. Yazılı olarak cevaplarını bekliyoruz.
Sorularımıza komisyonda cevap vermedi. Yazılı olarak cevaplarını bekliyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2021 10 12 at 16.46.05 Samsun

İşte Erhan Usta’nın Kavcıoğlu’na sorduğu o sorular:

1- Türkiye’nin hangi alanlarda yapısal reform ihtiyacı var?

2- Bugün uygulanan maliye politikasının para politikası ile uyumlu olduğunu düşüyor musunuz? Maliye politikasından memnun musunuz?

3- Rapor ve sunumlarınızda neden hükümete eleştiri ve önerilerde bulunmuyorsunuz?

4- Türkiye, dünyanın en kırılgan ekonomilerinden bir tanesi. Ülkemizin kırılganlığının azaltılması için neler yapılmalıdır?

5- Bugün itibarıyla geriye doğru baktığınızda son PPK’daki 100 baz puan faiz indiriminin doğru bir karar olduğuna inanıyor musunuz? Sizce bu karar Merkez Bankası’nın bağımsızlığına gölge düşürmüş müdür?

6- Kısa vadeli faizi indirdiniz, uzun vadeli faizler arttı? Piyasa sizi anlamadı mı? Bunu bir iletişim kazası olarak mı görüyorsunuz?

7- Faiz indirim kararınızı Cumhurbaşkanının yetersiz bulduğuna ilişkin dış basında yorumlar yapılıyor ve görevden alınacağınız konuşuluyor. CB’nin böyle bir tasarrufu olursa bunu size karşı yapılmış bir haksızlık olarak görür müsünüz?

8- Üç yılda dört Merkez Bankası başkanı değişikliğini bağımsızlık açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Bunun Merkez Bankası’nın kredibilitesini nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?

9- Merkez Bankası bağımsızlığından ne anlıyorsunuz?

10- Sizce uluslararası veya Merkez Bankası net rezerv tanımı nasıl olmalı?

11- Net rezerv tanımını neden kullanmıyorsunuz? Net rezervlerin eksi olduğu bir ortamda bu tanımı kullanmayı bir ihtiyaç olarak görmüyor musunuz?

12- “Bizi eleştirenler neden brüt rezervlere bakmıyorlar” ifadenizde eski siyasetçi kimliğinizin (varsa) teknisyen kimliğinize baskın geldiğini düşünüyor musunuz?

13- Başkan olduktan sonra, Berat Albayrak döneminde buharlaşan 128 milyar dolara ne olduğunu hiç araştırdınız mı? Bu eleştirilere ilişkin değerlendirmeniz nedir?

14- Rezerv biriktirme stratejiniz nedir? Yıllar itibarıyla ne kadar rezerv biriktirmeyi hedefliyorsunuz?

15- Türkiye’nin şu anda potansiyel büyümesini ne olarak hesap ediyorsunuz?

16- Potansiyel büyümenin son yıllarda düştüğü yorumlarına katılıyor musunuz?

17- Türk Lirası’nın hızlı değer kaybının, AB ekonomik büyümesinin ve yurt içi talebin bu yıldaki ihracat artışına katkısını analiz ettiniz mi? Bu ihracat artışını sürdürülebilir görüyor musunuz?

18- Ağustos 2021’de altın hariç ithalat artışının ihracat artışından yüksek olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

19- Kısa, orta ve uzun vadede ülkemiz için makul cari denge/GSYH oranı nedir?

20- Ödemeler dengesi istatistiklerinde faiz giderlerimizin tamamını açıkça göremiyoruz. Bunu göstermeye yönelik bir çalışmanız olacak mı?

21- 2020 yılı sonu itibarıyla 18 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde bütçeden ödenen toplam faiz 494,1 milyar dolar, AK Parti hükümetlerinden önceki 18 yılda ise bunun tam yarısı kadar 247 milyar dolar toplam faiz ödenmiştir. Faiz lobisi iddiaları çerçevesinde bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

22- Türkiye, 2020 yılı sonu itibarıyla 18 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde 570,7 milyar dolar cari açık, AK Parti hükümetlerinden önceki 18 yılda ise sadece 22,5 milyar dolar cari açık vermiştir. Yani net dış kaynak kullanmıştır. Aynı dönemlerde, Türkiye ile gelişmekte olan ülkeler büyümesini mukayese ettiğimizde AK Parti öncesi dönemde Türkiye, GOÜ kadar (yüzde 3,9) büyümüş ama AK Parti hükümetleri döneminde, çok yüksek dış kaynak kullanılmasına rağmen, GOÜ ortalaması olan 5,3’ün altında yüzde 5,1 büyümüştür. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

23- 2021 yılı hariç 18 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde kullanılan 570,7 milyar dolarlık dış tasarrufun (=cari açık) verimli kullanıldığına inanıyor musunuz? Ülkenin üretim kapasitesi bu miktarda artmış mıdır?

24- Uzun vadeli, ucuz, sağlıklı dış finansman sağlamak için Türkiye ne yapmalıdır?

25- Ödemeler dengesindeki net hata ve noksan kalemindeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

26- Sektörlerin (ve firmaların) rekabet gücü, yatırım ihtiyacı, karlılık, döviz açık pozisyonu bağlamında Türkiye’de sektörlerin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

27- Rekabetçi kur yorumlarına ilişkin değerlendirmeniz nedir?

28- Kur-enflasyon geçişkenliği arttı mı azaldı mı? Yüzde 10 kur artışının enflasyonu kaç puan artıracağını hesap ediyorsunuz?

29- Son PPK öncesi enerji, gıda gibi ürünlerdeki fiyat artışlarının arızi olduğunu ifade edip çekirdek enflasyonu dikkate alarak faiz kararlarını belirleyeceğinizi ifade ettiniz. Eylül ayında çekirdek enflasyonun da yükselmesiyle ‘manşet enflasyona da bakarız’ dediniz. Bu bir fikir değiştirme midir? Son kur artışlarından sonra çekirdek enflasyon daha hızlı artarsa neye bakacaksınız?

30- Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerdeki bir açıklamasında ‘akaryakıt ve diğer enerji fiyat artışlarının 1/3’ünü 1/5’ini yansıtıyoruz’ dedi. Hem bu açıklamayı hem de küresel piyasalardaki enerji fiyat artışlarını dikkate aldığınızda faiz politikanızı belirlerken enerji fiyat artışlarını arızi görmeniz ne kadar mantıklı?

31- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “faiz sebep enflasyon sonuç” teorisine katılıyor musunuz? Bu teori kararlarınızı etkiliyor mu?

32- Gelir dağılımı bozuluyor, yoksulluk artıyor. Bu durum enflasyonla mücadelede işinizi zorlaştırmayacak mı?

33- Geleneksel olarak OVP’lerin son yılında enflasyon hedefi yüzde 5 (bundan öncekinde 4,9) olurdu. Son OVP’de üçüncü yıl olan 2024’de TÜFE hedefi yüzde 7,6 olarak yer aldı. Türkiye orta vadedeki yüzde 5 enflasyon hedefinden vaz mı geçti?

34- Yıllık bazda Yİ-ÜFE ile TÜFE arasındaki 25 puanlık farkı nasıl değerlendiriyorsunuz?

35- Bankalarda sorunlu krediler tam olarak gösterilmiyor. Bunu finansal istikrar açısından bir risk olarak görüyor musunuz?

36- Parlamentoda milletvekillerine yaptığımız bu sunumun yaptırımcılara yaptığınız sunumdan farkı nedir? Öyle ya, bizim bir farkımız olmalı Parlamento olarak, bu farkı izah ederseniz sevinirim.

37- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Ankara’da olması gerekmiyor mu? Hükûmetle koordinasyon içerisinde olmanız gerekmiyor mu? Özel sektörle ilişkileri zaten sistem üzerinden gidiyor dolayısıyla Merkez Bankasının İstanbul’a taşınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

38- Pandemi döneminde uygulanan maliye politikasını ve kredi politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bugün işlerinizi zorlaştırdığını düşünüyor musunuz?

39- Sunumunuzda pandemi döneminde yapılan mali ve finansal destekleri birbirinden ayırmadan, topluca verdiniz, makroekonomik analiz açısından bunu ayrıştırarak incelemeniz gerekmiyor mu? Bunu hakikaten bir teknisyen kimliğinizle mi yapıyorsunuz yoksa yine burada eski siyasetçi kimliğiniz mi baskın geliyor?

40- Kredibilitesi olmayan bir Merkez Bankası ile Türk Lirası’nın değerini nasıl koruyacaksınız? Faiz ve rezerv silahını da kullanacak durumunuz yok.Türk Lirası korumasız mı?

41- CDS’ten ne anlıyorsunuz?

WhatsApp Image 2021 10 12 at 16.44.56 Samsun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir