İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyon üyesi Bedri Yaşar, "Ham petrolde yüzde 93; doğalgazda yüzde 99,1 dışa bağımlıyız" diyerek eleştirilerde bulundu

Samsun'da cankurtaranda panik dolu anlar! Samsun'da cankurtaranda panik dolu anlar!

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyon üyesi Bedri Yaşar, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Komisyon toplantısında millilik vurgusunda bulundu."Ham petrolde yüzde 93, doğalgazda yüzde 99,1 dışa bağımlıyız" diyen Yaşar," "Dışa bağımlılığımızın azaltılması için milli projelerin acilen devreye alınması gerekiyor" dedi.

'VARSA ÇIKARALIM'
Karadeniz'de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gazla ilgili çalışmalara değinen Yaşar "Başlangıçta günde 10 milyon metreküp, plato üretimde günlük 40 milyon metreküp gaz üretilme hedefinin önemli olduğunu; ancak bu tutarın 2021 doğalgaz tüketimi ile kıyaslandığında bağımlılığımızın ciddiyetini ortaya koyduğunu belirtti" diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü, "Kurumun verdiği bilgilere göre bile; sondajı tamamlanan Türkali 1 ve Türkali 2 kuyularından her birinin günlük üretim potansiyelinin 3 milyon metreküp olduğu varsayılsa bile; kuyularından çıkacak doğalgaz miktarı 6 milyon metreküptür. Bu üretim 2021 yılındaki günlük kullanımın ancak yüzde 3'lük kısmına denk gelmektedir. Halbuki hedef başlangıçta 10 milyon m3 idi. Başlamadan hedefler şaştı. Doğalgaz var ise bir an önce çıkartalım; yoksa millete çıkıp doğalgaz yok diyelim" İfadesini kullandı.