Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman'dan Altınbank Açıklaması: "Avantajlı Olacak!" Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Altınbankın sektöre ve vatandaşa büyük katkılar sağlayacağını belirtti

Recep Akdağ'dan Samsun'da eğitim Recep Akdağ'dan Samsun'da eğitim

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, 40 bin kuyumcu işletmesinden oluşan Altınbank hamlesi ile sektörün ve vatandaşın da avantaj sahibi olacağını söyledi.

23-altınbank (3).JPG

KUYUMCULARIN KANAYAN YARASI

Özman, kuyumcuların kredi ve finansal sorunlarını çözebilecekleri Altınbank hamlesi ile ilgili Samsun Medya Grubu'na açıklamalarda bulundu. Kamu bankalarının altın toplamaya başlamasıyla sektörde sorunların arttığına değinen Özman, "Türkiye'de bankaların tamamına yakını hemde banka benzer firmaların finan kuruluşları altın toplama ve altın mevduatı açıyorlar ve son olarak da, bu enflasyonla ve döviz kurularıyla mücadele etmek adına kur korumalı mevduat altın korumalı mevduat hesapları açarak devletimiz teşvik ediyor. Özellikle kamu bankaları öncülük etmek üzere altın toplamaya başladılar. Dolayısıyla biz kuyumcuların kanayan yarası haline geldi. Yıllardır bu konuda rahatsızlığımız vardı. Bu da haliyle kuyumcuların işini azaltıyordu. Eğer BDDK'dan izin alınıp banka kurulursa girişim başarı ile sonuçlanacak" dedi.

23-altınbank (2).jpg

ALTINBANK YENİ BİR PROJE

"Altınbank yeni bir proje. En önemlisi kuyumcu meslektaşlarımıza ve tüketicilere sağlayacağı avantajlar çok büyük" diyen Özman, şunları söyledi: " Banka sadece kuyumcuların değil tüketicinin de bankası olacak. Bu sefer siz banka ile değil kuyumcu ile muhatap olmuş olacaksınız. Tüketici için güncel fiyatlar olması da çok büyük avantak sağlayacak. Bunun haricinde altın birikimi olcak bu altın bankacılık vasıtasıyla kuyumculuk sektörüne fayda sağlayacak. Bugün bankalardan altın kredisi alabiliyoruz. Oysa ki biz kendi kurmuş olduğumuz müesseden topladığımız altınları altın bankan meslektaşlarımıza daha uygun fiyatlı kredi verme imkanına sahİp olacağız. Altın kağıt olarak değil, altın olarak değerlenmiş olacak. Bu kredi kullanırken dolayısıyla banka burdan kar edecek. Kurulacak sistemde sadece mevduat yatırıp altınızı güncel fitaylarla teminat altına almış olmayacaksınız. Altınbank ile ihracat ağırlıklı çalışan firmalar kolay kredi bulabilecek."

 Dilber BAHADIR

 SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.