Samsun Karadeniz’de Tek! Tam 13 tane…

samsun-plaj
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Karadeniz’de Tek! Tam 13 tane… Türkiye’nin 29 kilometre uzunluğu ile en uzun kumsallarından birine sahip Samsun’da, 13 mavi bayraklı plaj bulunuyor.Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden biri olan Mavi Bayrak’ta Türkiye yine önemli bir başarıya imza attı. Bu yıl 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve ilk kez 10 turizm teknesi Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Karadeniz Bölgesi’nde ise en çok mavi bayrak Samsun’da bulunuyor.

TÜRKİYE, DÜNYADA ÜÇÜNCÜ
Turizm destinasyonlarından İspanya’nın 614 plajı, Yunanistan’ın 545 plajı mavi bayrak kazanırken, Türkiye 519 mavi bayrakla dünyada üçüncü sırada yer aldı. Kent bazında Türkiye’de ve dünyada liderliği bırakmayan, geçen yıl 202 olan mavi bayrak sayısını 213’e çıkaran Antalya’yı, 106 plajla Muğla, 66 plajla İzmir, 39 plajla Aydın ve 36 plajla Balıkesir izledi. Türkiye’de ayrıca 22 marina ve 10 turizm teknesi ile 6 bireysel yat da bu yıl ‘Mavi Bayrak’ ödülü almaya hak kazandı.

01 plaj 8 2 Samsun

ANTALYA AÇIK ARA ÖNDE
Bu yıl Mavi Bayraklı plaj sayıları; Antalya’da 213, Muğla’da 106, İzmir’de 66, Aydın’da 39, Balıkesir’de 36, Mersin’de 9, Kocaeli’de 7’ye yükseldi. Bartın ise bu yıl 3 plajına mavi bayrak aldı.

SAMSUN’DA HER ŞEY AYNI
Samsun, Tekirdağ, İstanbul, Ordu, Kırklareli ve Van illerinde de geçen yılın rakamları korundu. Samsun, en fazla Mavi Bayrağa sahip kentler sıralamasında Antalya, Muğla, İzmir, Aydın ve Balıkesir’in ardından 6’ncılığını koruyor. Kentte Fener Plajı, İnci Plajı, Körfez Plajı, Omtel Plajı, İncesu Plajı, Terme Karavan Plajı, Terme Çevre Eğitim Plajı, Nazar Plajı, Gençlik Plajı, Denizevleri Plajı, Denikızı Plajı ve Dantel Plajı’nın yanı sıra Golf Plajı Mavi Bayrak unvanına sahip adresler. Şehirde toplam 13 Mavi Bayraklı plaj bulunuyor.

2 Samsun

GEÇTİĞİMİZ YIL DA ÜÇÜNCÜ OLMUŞTUK
Türkiye 2020 yılında da Mavi Bayrak listesinde üçüncü sırada yer almıştı. Ancak önemli bir fark var; 2020’de Türkiye’de 486 plaj, 22 marina ve 7 yat Mavi Bayrak kazanmıştı. Bu yıl ise plaj sayısı 33 artarak 519’a çıktı. Geçtiğimiz yıl Mavi Bayraklı plaj sayıları Antalya’da 206, Muğla’da 105, İzmir’de 52, Aydın’da 35, Balıkesir’de 31, İstanbul’da 2, Samsun’da da 13 idi.

Ekran Alintisi Samsun

Mavi Bayrak sahibi olabilmek için kriterden bazıları şöyle:

**Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılması
**Alınan numunelerin analizi konusunda verilen standartlara uyulması
Hassas doğal alanların korunması
**Acil durum planı
**Cankurtaran, ilkyardım malzemeler ve engelli olanaklarının **bulundurulması
**Plaj, arazi kullanımı ve işletme açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm ulusal yasalara uyulması
**Yeterli sayıda sıhhi olanaklar (duş-tuvalet) bulunma ve bunların temiz tutulması


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. dilberbahadir_avatar
    4 hafta önce

    her yeri dolgu olan sahil asıl eski samsundan eser ok..karayolları dsi sağlık kampı ağaçlar lüfer palamur ıspara balık avı sahilde yok…artı ağaçlar ve taflandaki yazlıklar su ya batmış durumda kayalardan giriliyor artık kum yok taflanda