doğa samsun surucu kursu duru
 
5s dikey akın bilgi

Samsun İl Başkanı Şen’den ‘Fiyat’ Tepkisi ‘Üretici Sıkıntıya Düşmektedir’

Samsun İl Başkanı Şen'den 'Fiyat' Tepkisi 'Üretici Sıkıntıya Düşmektedir'
Daha Fazla Göster

Samsun İl Başkanı Şen’den ‘Fiyat’ Tepkisi ‘Üretici Sıkıntıya Düşmektedir’ Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Salih Şen, fındık üreticisinin taban fiyat ürününü satamadığını, belirterek eleştirilerde bulundu

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Salih Şen, fındık üreticisinin açıklanan fiyatlardan ürününü satamadığını belirterek, “Fındık taban fiyatı her ne kadar 26 lira 50 kuruş açıklanmış olsa da ilimiz genelinde fındık 23 lira 50 kuruştan alınmaktadır” dedi.

13 sen 1 Samsun

AÇIKLANAN FİYATTAN SATAMAZ
Fındık fiyatlarının, üreticinin beklediği tutarda olmadığını belirten Başkan Şen, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl için fındık alım fiyatlarını “Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, Levant kalite fındık için kilogram başına 26 lira 50 kuruş” olarak açıklamıştı. Bu fiyatlar fındık üreticisinin asla beklemediği bir fiyattı. Gübre, ilaç ve mazot fiyatları ile günlük yevmiye ücretlerine gelen zamlar göz önündeyken, fındık taban fiyatının en az 35 lira olması gerekiyordu. Çiftçilikle uğraşan herkes gayet iyi bilir ki; bir mahsul için iktidarın açıklamış olduğu taban fiyat aslında o mahsul için tavan fiyattır. Çiftçi mahsulünü asla açıklanan taban fiyattan veya üzeri fiyattan satamaz. Haliyle fındık taban fiyatı her ne kadar 26 lira 50 kuruş açıklanmış olsa da ilimiz genelinde fındık 23 lira 50 kuruştan alınmaktadır” ifadelerini kullandı.

KOTA OLMASI KABUL EDİLEMEZ
‘Fındık kotasının olması kabul edilemez’ diyen Başkan Şen, “İlimiz genelindeki fındık üreticilerinin sorunu sadece fındık fiyatının düşüklüğü değil. Fındığını TMO’ya teslim edememeleri de apayrı bir sorun. TMO’nun tüm ilçelerde şubesinin veya acentasının olmaması, fındık üreticisini gerek madden gerekse de zaman açısından sıkıntıya düşürmektedir. Fındık taban fiyatları üreticinin beklemiş olduğu fiyattan açıklanmalıdır. Çünkü üretim maliyetlerinin ne kadar yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Üretim maliyetlerinin altında bir fiyat belirlemek, üreticinin üretim yapmasını engellemekte, bu ise ülkemiz açısından büyük kayıplara neden olmaktadır. Ayrıca, IMF’nin talimatları ile konulan fındık kotasının da ivedilikle kaldırılması gerekmektedir. Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini gerçekleştiren ülkemizde, fındık kotasının olması kabul edilemez” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir