Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsunlu hekim uyardı: Bu belirtilere dikkat!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, bel ağrısının ihmal edilememesi bacak veya ayakta ağrı ve uyuşukluk,dengesizlik, yürüyememe, hemen yorulma gibi belirtiler varsa bir uzmana başvurulması konusunda uyarıda bulundu.

Samsunlu hekim uyardı: Bu belirtilere dikkat!

Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, bel fıtığının genellikle kendini ağrı ile gösterdiğini, tedavi edilmediği durumlarda hızla ilerleyip yaşam kalitesini düşürdüğünü, genç-yaşlı demeden hemen hemen her yaşta görülen bir sağlık sorunu olan bel fıtığınında, ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi yönteme başvurulduğunu belirtti.

'GÜNLÜK İŞLERİM BİLE YAPAMIYORDUM'
Büyük Anadolu Hastanesinde bel fıtığ ameliyat olan Murat Yılmaz tedavi sürecisini şöyle anlattı;
"Bel fıtığı hastalığına yakalandığımda tüm yaşam kalitem düştü. Gerçekten yürüyemez sol ayağımı hissetmez hale geldim. Ağrıdan dolayı işlerimi yapamaz geceleri uyuyamaz hale geldim. Bu sebepten dolayı çare aramaya başladım. Büyük Anadolu Hastanelerinde Naki hocamızı buldum. Geldim kendisiyle görüştüm ve bana ameliyat olmamı söyledi. Acil ameliyata girmemi söyledi ve ameliyatımı oldum kontrole geldim şimdi hissettiklerim sanki çocuğa oyuncak verirsiniz sevinir ya aynı duyguları yaşıyorum. Ameliyat sonrası sol ayağımı hissediyorum artık. Ameliyat olalı 3 yıl oldu ve hiç bir sıkıntım yok" 


AŞIRI ZORLAMA FITIK SEBEBİ

Op. Dr. Naki Keleş hastalık ve tedavi süreci hakkında şu bilgiler verdi;
''Bel fıtığı, omurgalar arasındaki kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalı içine doğru girmesi, bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Hangi omurga kemikleri arasında oluşmuşsa bel fıtığı o bölgenin adıyla anılır. Bel ağrısı, bacak ve ayak ağrısı, bu ağrıların gece artması, bacak veya ayakta uyuşukluk, karıncalanma hissi, bacak veya ayakta güçsüzlük, tek veya her iki bacakta refleks kaybı, gülerken, öksürürken ve hapşırırken ağrının kötüleşmesi, yürüme ve oturmada zorlanma, fıtık ilerlemişse idrarı veya büyük tuvaleti tutmakta (nadiren) zorlanma, fıtık ilerlemişse dengesizlik, yürüyememe, hemen yorulma gibi belirtiler gösterir. Bu ve bunun gibi belirtileri yaşayanlar mutlaka bir uzman doktora görünmesi gerekiyor. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı yerde cerrahi yöntem de kaçınılmaz bir noktadır"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER