doğa area cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun İçin Korkutan Açıklama! ‘Ders Çıkarmadık!’

samsun-ici-deprem-uyarisi-1608
Daha Fazla Göster

Samsun İçin Korkutan Açıklama! ‘Ders Çıkarmadık!’ İMO Şube Başkanı Cevat Öncü, Samsun dahil Türkiye’deki deprem bölgelerinde alınmayan önlemlerin felaketin habercisi olduğunu söyledi

WhatsApp Image 2021 08 16 at 13.49.50 1 Ana Manşet

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, Samsun dahil deprem riski olan şehirlerde kalıcı önlemlerin alınamadığını belirterek, “Alınmayan önlemler felaketin habercisidir” dedi.

WhatsApp Image 2021 08 16 at 13.49.49 Ana Manşet

ÖNERİLER HAYATA GEÇMEDİ

Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden biri olarak kayıtlara geçen 7,4 büyüklüğündeki 1999 Marmara depreminin üzerinden 22 yıl geçtiğini hatırlatan Öncü, “Bugün geriye dönüp bakıldığında aradan geçen 22 yılda olası deprem zararlarını azaltma çalışmalarının toplumların, kurumların kendiliğinden yaptığı çalışmalardan öteye gidemediği görülmektedir. Gelinen noktada ne eylem planlarının ne de ilgili kuruluş ve meslek odalarınca dile getirilen önerilerin neredeyse hiçbiri hayata geçmemiştir” diye konuştu.

RANT ODAKLI POLİTİKA

Kentsel dönüşümün rant odaklı politikalara teslim edildiğini söyleyen Öncü şunları söyledi, “Kentsel yenileme ve kentsel dönüşüm konusu, çağdaş ve demokrasisi güçlü olan ülkelerde sadece mekan düzeyinde değil; sosyal, ekonomik ve mekansal gelişmenin bir bütünü olarak ele alınmalıdır. Kentsel dönüşümdeki temel konulardan biri de finansman konusudur. Vatandaşa verilen 190 milyon TL uzun vadeli kredinin günün ekonomik koşulları, inşaat maliyetlerindeki artışlar ve gelir düzeyindeki düşüşler dikkate alındığında yetersiz olmasının yanı sıra ödenemez bir durumla karşı karşıya kalındığı görülmektedir. TBMM araştırma komisyonunca bu konulara bir çözüm önerisi geliştirilememiştir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir