banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

'Zararlı' denirse inşaatı durdururum - Samsun Haber

banner1357

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba İlçesi’nde inşaatı başlayan biyokütle enerji santrali ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hem Çevre Bakanlığı'ndan hem de OMÜ'den rapor istendi. Raporlar, çevreye ve ovaya zararlı olduğu belirtilirse, santralin kurulmasına izin vermem, inşaatı anında durdururum" dedi.

SAMSUN HABER 10.10.2019, 17:18
'Zararlı' denirse inşaatı durdururum - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Valisi Osman Kaymak, 19 Mayıs 1919’un 100. Yıl kutlamalarına katkı sağlayan basın kuruluşlarına teşekkür belgesi verdiği toplantıda Çarşamba'ya kurulma çalışmalarına başlanılan biyokütle enerji santraliyle ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan'la görüştükten sonra hem Çevre Bakanlığı'ndan hem de OMÜ'den rapor istendiğini belirterek, "Raporlar, çevreye ve ovaya zararlı olduğu belirtilirse, santralin kurulmasına izin vermem, anında durdururum" dedi.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ÇIKTI
Çarşamba’da inşaatı başlayan ve tartışma yaratan biyokülte enerji santrali hakkında konuşan Vali Kaymak, “Biyokülte enerji santrali için 6 ay önce başvuru yapıldı ve Çevre ve Şehircilikl İl Müdürü, TEMA Vakfı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden ilgili arkadaşlar, Ziraat Mühendisleri Odası’nın da içinde bulunduğu kurumlarla toplandık. Bu kuruldan oy birliğiyle karar çıktı ve tüm kurumlar biyokütle enerji santralinin çok çevreci bir tesis olduğunu belirtti” dedi.

İKİNCİ SANTRAL İDDİASI ASILSIZ
Bu tesiste fosil atık ya da yurtdışından getirilen ürünlerin yakılmayacağını ve bu tarz haberlerin asılsız olduğunu belirten Vali Kaymak, "Biz bu işi gizli kapaklı yapmıyoruz ve kimseden kaçırdığımız bir şey yok. Çarşamba Ovası’nı sizden daha çok düşünüyoruz. Ben de sizler kadar çevreciyim ve çevreyi çok önemsiyorum. Biz bu tesisin zararlı olmadığına inanıyoruz. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek adına Çevre Bakanlığı’ndan ikinci bir heyet istedik. Öte yandan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde bir heyet oluşturarak, tesisi inceleyecekler. Eğer uzmanlar buraya zararı olacak dedikleri takdirde bu çalışmayı durdururuz. Çevreye zarar verecek kül görmeyeceksiniz. Bacasından duman çıkıyor diye standartlar içindeki verilere sahip fabrikayı kapatamazsınız. Ama emisyon cihazını kapatan olursa, bunu da tespit edersek gereğini yaparız. Ayrıca Çarşamba’ya ikinci bir santral kurulduğu haberlerini de görüyoruz. Bu iddia da tamamen asılsızdır” diye konuştu. 

Merve İLHAN

Yorumlar (0)