banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Yılmaz'dan 'BES' açıklaması: 'Toplum yararına değil' - Samsun Haberleri

banner1357

Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, ilçeye kurulacak olan BES ile ilgili, "Kirletici kaynaklardan enerji üretmeye çalışmak için tesisler kurmak doğru, akılcı ve toplum yararına değildir" dedi.

SAMSUN HABER 22.09.2019, 15:54 22.09.2019, 15:58
Yılmaz'dan 'BES' açıklaması: 'Toplum yararına değil' - Samsun Haberleri
banner1353
banner1375

Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, son günlerde gündemde olan Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'ne kurulacak olan Biyokütle Enerji Santrali (BES) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Yılmaz, kirletici kaynaklardan enerji üretmeye çalışmanın doğru olmadığını belirtip, kar amacı güden tesislerin kurulmasından kaçınılması gerektiğini söyledi.

SIKINTILAR ORTAYA ÇIKABİLİR 
BES'in çevreye ve insan sağlığına  olumsuz etkileri olacağını belirten Başkan Yılmaz, "Çarşamba Eğercili mevkiinde Biyokütle Enerji Santrali yapılmaya çalışılıyor. BES toplumun çok iyi bilgi sahibi olduğu bir enerji üretme biçimi değildir. Biyokütle Enerji Santrali dediğimizde meyve çekirdeğinden, sanayi atıklarının yakılmasına kadar geniş bir yelpazede enerji üretmek için kurulmuş tesislerdir. Birçok ülkede yapılan bilimsel araştırmalar özellikle bu tesislerin enerji üretirken ısı enerjisini kullanıyor olması sebebiyle bazı sıkıntıların ortaya çıkabildiğini göstermektedir. Başta hava kirliliği olmak üzere, su kullanımı ve çevreye olan olumsuz etkileri göz ardı edilemez. Dolayısıyla biokütle  enerji santrali kurulmadan önce mutlaka çevresel etki değerlendirmesi ve sağlık etki değerlendirmesi yapılması gerekmektedir. Kirletici kaynaklardan enerji üretmeye  çalışmak için tesisler kurmak doğru, akılcı  ve toplum yararına değildir. Bu nedenle BES kurulmadan önce ilgili kesimlerin katılımıyla mutlaka görüş alınmalı, bilimsel değerlendirilmeler yapılmalı ve toplumun istememesine rağmen ısrarla kar amacı güden tesislerin kurulmasından kaçınılmalıdır" dedi. 

Yorumlar (0)