Hilas Otel

Çelik İnşaat

Yıldıray Çınar Kültür Merkezi’nde hem eğleniyorlar hem öğreniyorlar

İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Yıldıray Çınar Kültür Merkezi’nde çocuklar, gençlerle yetişkinler katıldıkları kurslar ve eğitimlerde hem sosyal hayata katılım sağlıyor, hem öğreniyor hem de vakitlerini verimli bir şekilde geçiriyor

Yıldıray Çınar Kültür Merkezi’nde hem eğleniyorlar hem öğreniyorlar

Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde yaklaşık bin 500 öğrenci ve kursiyere hizmet veren Yıldıray Çınar Kültür Merkezi’nde röportajlar gerçekleştirdi. Bin 500 öğrenci ve 200 usta öğreticinin faydalandığı Yıldıray Çınar Kültür Merkezi’nde 50’ye yakın kurs hizmeti verilmekte. Bu kurslardan çocuklar, gençler, yetişkinler ve ev kadınları faydalanıyor. 

SOSYAL HAYATA KATILIM SAĞLIYOR
İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörü Adem Uzun, Yıldıray Çınar Kültür Merkezi başta olmak üzere belediyeye ait birçok merkezle ilgili bilgiler verdi. Uzun, “İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Yıldıray Çınar Kültür Merkezi olarak bünyemizde çocuklarımızın, gençlerimizin, yetişkinlerimizin, hanım kardeşlerimizin sosyal hayata katılımlarını sağlamak, kendi kişisel istek ve eğilimleri doğrultusunda nitelik kursları açmaktayız. Bunların içerisinde çocuklarımıza yönelik, çeşitli kişisel gelişim, sportif kurtlarımız var, hanım kardeşlerimize yönelik el sanatları kurslarımız var” dedi. 
Uzun ayrıca konuşmasında şu konulara değindi:

YENİ DERSLİKLER YENİ MERKEZLER
“Yaptığımız işin niceliğini ve niteliğinin ne hale geldiğini anlamak için geçmişle kıyaslamak lazım. 350 bin nüfuslu İlkadım’da hemşerilerimizin bu tip mekanlardan daha fazla faydalanabilmesi için kurslarımızı çeşitlendirdik, yeni derslikler, yeni merkezler oluşturduk. Bin olan öğrenci sayımızı bin 500’e ulaştırdık. 100 öğretmen sayımızı da 200’e çıkarttık. Bu sayede hem insanımızın kişisel gelişimine ve sosyal hayata katılımına katkı sağlamış olduk, bir nevi sosyal rehabilitasyon sağlamış olduk. Halk eğitim merkezi işbirliğince de 100 öğretmen ile istihdam sağlamış olduk.

GELENEKSEL SANATLAR GELECEĞE AKTARILIYOR
İlkadım İlçesi 100. Yıl Bulvarı üzerinde restore edilmiş tarihi binada ayrıca geleneksel sanatlarımızı geleceğe aktaracak, usta öğreticilerin yetiştirileceği Türk İslam Sanatları Merkezimiz bulunmakta.Burada ney, ebru, hat ve kaligrafi üzerine kurslarımız bulunmakta. 15 günde bir ustalar gelerek atölye çalışmaları yapılıyor. İlkadım eğitim kurumlarımız var. Bunlar üç yerde ilkokul, ortaokul, üniversite hazırlık düzeyinde, geçen sene yüzde 90 oranında lisans kazanan öğrencilerimiz oldu.

BAŞKAN TOK SONUÇ ODAKLI ÇALIŞIYOR
İlkadım Belediye Başkanımız Erdoğan Tok sonuç odaklı bir çalışma ortamını benimsiyor. Yani yetkiyi veriyor ve sonucu bekliyor. Bu kapsamda bizlerde elimizden geldiği kadarıyla sosyal ve kültürel faaliyetlerimizi çeşitlendirmeye çalışıyoruz. İnsanımızı bu kültürel faaliyetlerin içerisine katmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle bu ortamları sağlayan İlkadım Belediye Başkanımız Erdoğan Tok’a teşekkür ediyoruz.”
Yıldıray Çınar Kültür Merkezi’nde usta öğretici ve kursiyerler ise şu şekilde konuştu:

BURADA OLMAKTAN ZEVK ALIYORLAR
Hacer ÖMÜR ( USTA ÖĞRETİCİ ) : Kadın giysi dikimleri kursumuz bulunmakta. Burada ev hanımları olsun orta öğretim mezunları olsun liseyi bitiren genç kızlarımızda var. Dikiş dikmekten zevk alıyorlar. Burada olmaktan zevk alıyorlar. Dışarıda gördükleri giysilerin fotoğraflarını çekip burada dikmeye çalışıyorlar. Dikiş bilmeyenler haftada 3 gün dikiş bilenler ise 2 gün geliyorlar. 

BİR NEVİ TERAPİ
Fatma USTA: Burada olmaktan zevk alıyoruz.Buradaki kumaşlar hocamızın da dediği gibi ucuza geliyor. Burası bir nevi terapi gibi burada arkadaşlarımla dikiş yaparken birbirimizin sorunlarını dinliyoruz. Birbirimize yardımcı oluyoruz. Ben diktiğim ürünleri kendime yapıyorum ama dışarıya yapan arkadaşlarım da var. 

EV GEÇİMİME KATKI SAĞLIYORUM
Nurdan ERGENEKON: Burada günler çok zevkli ve keyifli geçiyor. Sabahları buraya gelmekten zevk alıyorum.  Evdeki boş zamanlarımızı değerlendirmiş oluyoruz. Ben emekliyim evde boş durmaktansa burada ev geçimime katkı sağlıyorum. Burada çocuklarımıza torunlarımıza kıyafet dikiyoruz. Yıldıray çınarı tercih etme sebebim evime yakın olması. 

ÇOK GÜZEL VE KEYİFLİ
Fatma ARAS: Çok eğlenceli ve çok güzel keyifli ve zaman güzel geçiyor. Her şey den önce hocamızı çok seviyoruz. Burada dikiş giyim boyama olsun her türlü faaliyetleri yapıyoruz.  Yaptıklarımızı sergiye çıkarıyoruz, hediye edebiliyoruz. Kimimiz satıp aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Genel olarak her şey çok güzel ve keyifli. 

BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Gülizar ÜÇÜNÇÜ ( USTA ÖĞRETİCİ ) : 1990 Yılından beri halk eğitim merkezinde dekoratif el sanatları hocasıyım. Burada kadınlarımızın zevklerine erişmek çok keyifli. Öncelikle bize burada hizmet veren hizmetlere katkı sağlayan başkanımız Erdoğan Tok' a çok teşekkür ediyorum. Burada dersler ve günlerimiz oldukça keyifli geçiyor. Bayanlarımız bu işle çok ilgililer herkes severek katılıyor. Bende onlar için sürekli gündemi takip ederek onlara farklı ürünler yaptırmaya çalışıyorum. 

İŞ BULMALARI KOLAYLAŞIYOR
Emine Aydın MELEK : ( USTA ÖĞRETİCİ ) : Yıldıray Çınar Kültür Merkezinde 3 yıldır burada görev yapıyorum. Saç bakım güzellik ve cilt bakımı üzerine kurs veriyorum. Şuanda 9 ay boyunda kuaförlük alanı için kalfa eğitimi veriyoruz. Buradaki derslerimizden sonra tamamlanmış oldukları derslerden belge veriyoruz. Bu belgeleriyle kendilerine iş bulmada oldukça yardımcı oluyor. Bu belge uğraştıkları alanın her sektöründe iş bulma hakkına sahipler. Buda onlar için oldukça güzel bir şey. 

HOCALARIMIZ DESTEK OLUYOR
Seda YILMAZ: Kursta günlerimiz çok güzel geçiyor. Arkadaşlarımızla eğlenirken aynı zamanda da dikişlerimizi yapıyoruz. Burası örgü sınıfı ben hocamdan rica ettim tel kırma yapıyoruz. Çok şükür hocamız çok iyi bize çok destek oluyor. Bazı arkadaşlarımız kendilerine yapıyorlar. Ben şuan ki yaptığımı dışarıya yapıyorum. Maddi açıdan da bize katkı sağlamış oluyor. 

DAHA AKTİF İLETİŞİM
Cansu YONDEMİR: (Halkla İlişkiler Öğretmeni): Müşteri asistanlığımı eğitimi vermekteyim. 2.5 ayda veriyoruz bu eğitimi. 9 modül bulunuyor. İçeriği iletişimdir. Yüz yüze, telefonla, sağlıklı iletişim şeklinde. Buradan çıktıktan sonra insanlar, toplumda, günlük hayatta, iş hayatındaki iletişimlerini daha aktif hale getirip, daha üst düzeyde kendilerini kullanabilecekleri eğitim seviyesine ulaşıyorlar. Bu eğitimler kişileri topluma kazandırmada çok etkilidir. Eğitimler sonucunda müşteri asistanlığı altında belge veriyoruz.  Müşterinin bulunduğu tüm ortamlarda, hastanede ön danışma olarak, çağrı merkezinde çağrı merkezi olarak, satış danışmanı olarak kendilerine yer edilebilirler. 

ÇOK MUTLUYUZ
Sevinç SARAL:  Cam şekillendirme sanatıyla iki aydır bu sanatla ilgileniyorum. Cam objeleri sevdiğim için kendime vakit ayırmak için bu kursa başvurdum. Çok güzel metotlar öğretti hocamız. Ondan sonra kendimize göre, tasarımımızı yapmaya başladık. Gayet eğlenceli bir ortamımız var. Çok mutluyuz. Herkese tavsiye ederim. Stres atma ve öğrenme şekli cam şekillendirme. 

Haber:Pınar UZUN – Hande ONAT – Mustafa TOGUR 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312