banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Yerel kalkınma olmadan, bölgesel kalkınma olmaz

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Kentte ekonomik yerel kalkınmaya yönelik çalışmaları rayına oturmadan, bölgesel kalkınma konusunda etkin olmak mümkün değil.” diyor.

SAMSUN HABER 27.04.2016, 09:27

 Belediyelerin bulundukları yerleşim birimlerinde yerel kalkınmanın öncüsü olan kurumlar olduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, “Tokat Belediyesi de, bu anlamda bir çok projenin ön çalışmasını yaparak, bölge ekonomisine sinerji sağlamayı hedeflemektedir. Bizim belediyecilik anlayışında 3 ana başlık üzerinden yol haritamızı belirlemiş bulunmaktayız. Bunlar, Temel Belediyecilik, Sosyal Belediyecilik ve Vizyon Belediyeciliktir. Bu üç ana arter üzerinden çalışmalarımızı sürdürürken, bulunduğumuz coğrafyanın ekonomik veri ve gerçeklerini de göz önünde bulunduruyoruz. Tokat’ın toplumsal yerel kalkınma da en temel ekonomik lokomotifi tarım ve endüstriyel tarımdır. İkincisi de turizmdir. Tokat’ta Kazova, Erbaa Ovası ve Kelkit Vadisi olarak adlandırdığımız üç büyük tarım alanımız bulunmaktadır. Bu ovalarımızda ağırlıklı olarak domates ve sebze üretimi yapılmaktadır. Coğrafyamızın bu fiili durumundan hareket ederek, Uluslar arası Toptancı Hal İşletmesi Birliğini kurduk. Büyük bir proje olması ve başka ilçelerimizin de tarımsal faaliyet alanın içerisinde olması hasebiyle, Tokat, Turhal, Zile ve Pazar ilçelerimizden oluşan 4 belediyemizin paydaşlığında birliğimizi kurduk. Birliğimizin fizibilite ve avam projeleri sürüyor. Tokat Havaalanı yanında arsa tahsisi talebimizi de yapmış bulunuyoruz. Kazova’daki üretim faaliyetlerini güçlendirmek, bölgedeki çiftçimize ürününü pazarlama imkanını sağlamak amacındayız. Domates başta olmak üzere çeşitli sebze ürünlerinin pazarlamaya yönelik Uluslar arası Toptancı Bölge Hali eliyle dış piyasaya satışını gerçekleştirmek istiyoruz.” dedi.“Belediyeler, yerinde yönetim anlayışıyla kurulmuş ve ilgili yasanın bu bakış çerçevesinde yapılmıştır.” diyen Başkan Eroğlu, “Yerinde yönetim, halka en yakın idarelerin başında gelmektedir. Hizmet ve çalışma alanları bakımında, kentte yaşayan insanların doğumundan vefatına kadar süren bir zaman diliminde var olmaktadır. Dolayısıyla, belediyeler bulunduğu kentte yaşayanların yaşam kalitesi, çevre düzeni ve hijyenik ortamları oluşturmasından tutun da, iş ve istihdama yönelik yatırım ve çalışmalarına kadar geniş bir yelpaze içerisinde hizmet vermektedir. Tabii biz yasaların öngördüğü ölçüde farklı bir belediyecilik anlayışı içerisindeyiz. Seçim esnasında çoğu belediye başkan adayımızın vaatler faslında dile getirdiği insan odaklı ve yerel kalkınmayı önceleyen anlayışını hayata geçirdik. Sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışımızı, başta kadınlar, gençler, çocuklar ve yaşlılarımız olmak üzere, dinlenme alanlarından tutun da, Tokat’ın unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızın yeniden hayat bulması ve bunların özellikle ev hanımlarımızın ev ekonomisine de katkı sağlayacak, bir yandan da el becerisini geliştirecek projeleri hayata geçirdik. Hanımeli Konakları, Bilgi Evleri gibi yaşam alanları bunlardan birkaç örnektir.” diye konuştu.

BÖLGESEL KALKINMA İÇİN YERELDE DE GÜÇLÜ OLUNMALI

Bölgesel ekonomi entegrasyonun birbirini tetikleyen konu olduğunu vurgulayan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Yönetimimizde olan kentte ekonomik yerel kalkınmaya yönelik çalışmaları rayına oturmadan, bölgesel kalkınma konusunda etkin olmak mümkün değil. Ancak, bölgesel anlamda ciddi girişimlerimiz bulunmaktadır. Mesela, turizm tanıtım birliği, bölgesel ekonomik kalkınmanın ilk adımı sayabiliriz. Tokat, Amasya, Çorum, Sivas ve Yozgat’ın dahil olduğu, adına da mahalli deyim olarak “Beşi bir yerde” tabir ettiğimiz “Turizm ve Tanıtım Birliğini” oluşturduk. Elbette, bu birlikte sadece ilgili şehirlerin belediyeleri yok. Valilikler, dolayısıyla İl Özel İdareleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin yanı sıra teması turizm olan STK’larda aynı birlik havuzunda yer almaktadır. Tokat’ın iç turizme yönelik “900 Adımda 900 Yıllık Tarih” sloganıyla yola çıktığımız ve şehrimizin en eski tarihi yerleşim alanı olan Sulusokak’ın kültürel zenginliğini sunuma açtık. Tokat, antik çağ eserleri açısından 6 bin yıllık bir tarihi içinde barındırıyor.
Bizim iç turizme de ihtiyacımız var ama, esas hedefimiz dış turizme yöneliktir. Bununla ilgili, Tokat Kalesinde zindanda ikamete zorlanmış Kont Drakula (Kazıklı Voyvoda), Sulusaray’da Sebastapolis, Tokat merkezde Comana, Pazar’da Ballıca Mağarası ve Kaz Gölü gibi çok farklı kuş çeşitlerinin olduğu bölge, dış turizmin ilgisini çekecek envanterlerimizdir. Bütün bunlar, çok kıymetli değerlerimiz olmasına rağmen, ekonomik sinerjiye dönüştürülmedi. Bildiğiniz gibi bu konuların dış turizme kazandırılması, daha doğrusu uluslar arası tur operatörlerinin ilgisini çekmenin yolu da tanıtımdan geçiyor. Elbette, tanıtımdan önce de, konaklama ve gelen yabancı turistlerin yaşam alanlarına ilişkin alt yapının da tamamlanması gerekiyor.” dedi.

TOKAT SÜREYYA YILDIZI GİBİDİR

“Tokat, bir saklı kent, bir Süreyya Yıldızı gibidir.” Başkan Eroğlu, “Çıplak gözle görülmesi gerekiyor. Ne yazık ki, ülkemizin daha çok batısında yaşayan insanlar, Tokat’ın bir bozkır olduğunu sanıyor. Buraya geldiklerinde de, hem doğal güzellikleri bakımından, hem de tarihi kültüyle Tokat’a hayran oluyorlar. Tarihi eserler bakımından, Danişmentlerin Başkenti olma özelliğinden tutun da, Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle ciddi bir zenginlikle karşı karşıya kalırsınız. İstanbul Çengelköy Yazmacılığıyla yarışacak kadar Tokat Yazmacılığı tanınır. Elbette, bütün bu somut donelerin ekonomiye bir şekilde kazandırılması gerekiyor. Gerek endüstriyel tarım, gerekse turizm temalarıyla ilgili yakından ilgili ve proje üretmeyi sürdürüyoruz. Çünkü, bu iki temel konu, Tokat’ın ekonomisini harekete geçireceği gibi, bölgesel ekonomiye de ciddi katkılar sağlayacaktır. “ ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
13°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58