banner1365

banner1345

Yargı reformuna Samsun'dan tam destek

banner1357

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Samsun İl Başkanları, yargı reformunu desteklediklerini ve hayata geçmesi durumunda piyasalara güven geleceğini savundu

SAMSUN HABER 27.05.2019, 10:12
Yargı reformuna Samsun'dan tam destek
banner1353

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yargı reformlarının hızlı şekilde hayata geçirilmesi durumunda piyasalara güven verileceğini söylemişti. Konuyla ilgili olarak AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Samsun İl Başkanları, yargı reformunu desteklediklerini ve hayata geçmesi durumunda piyasalara güven geleceğini savundu.

YARAR SAĞLAYACAK
Yargı reformlarının Türkiye’ye yarar sağlayacağını belirten AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi gayet açıktır. Yapılacak düzenlemeler, daha iyi uygulamalar açısından ihtiyaç olan düzenlemeler olacağına inanıyoruz. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği çerçevede de yapılan düzenlemeler elbette ki her yönüyle yarar sağlayacak düzenlemeler olacaktır. Yapılacak olan düzenlemelerin ne getireceğini, hangi yönde düzenlemeler olacağını ve bunların sonuçlarını her yönüyle göreceğiz” dedi.

ADALET OLMADIĞI İÇİN...
Güvenilir bir adalet sistemi olmadığı için Türkiye’ye yatırım yapılmadığını belirten CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak, “En son İstanbul seçimlerinde yaşanan durum zaten Türkiye’de yargı konusunda bir zafiyet yarattı. Türkiye dışından bakanlar güvenilir bir adalet sisteminin olmadığını gördüklerinde yatırım da yapmıyorlar, yeni teşebbüsler de olmuyor. Biz zaten bunu yıllardır söylüyoruz. Hak, hukuk, adalet derken hukuk olmayan bir ülkeye ne yabancı yatırımcı gelir ne de ülkede güvenilir bir hava olur. Reform yapılmasından öte yargının tam olarak bağımsız olmasından yanayız” dedi.

PİYASALARA GÜVEN GELECEK
Yargı reformu hayata geçtiği zaman, piyasalara güvenin geleceğini söyleyen MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, “Yargı reformu yapılması gereken bir uygulama. Yargı reformu hayata geçip, insanların önüne konduğu zaman piyasalara güven kendiliğinden gelecektir. İnsanlar cebindeki paraya, sokaktaki maydanozun fiyatını bakmıyor. Güveni sağlayacak etkenlere bakıyor. Onlardan birisi de yargı reformu. Yargı reformuyla birlikte ülkemizdeki yatırıcımlar ve dış yatırımcılar kolay bir şekilde yatırım yapacaktır. Türkiye, bir yatırım cenneti. Yargı reformuyla birlikte mecliste çıkacak yasalarla birlikte yatırımcının Türkiye’ye gelip ekonominin toparlanması gerekiyor" diye konuştu. 

SONUNA KADAR DESTEK
Yargı reformu yapılacaksa, sonuna kadar desteklenmesi gerektiğini belirten İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu, "Ben 30 senedir bu mesleğin içerisindeyim, 30 senedir yargı reformu konuşulur fakat henüz hayata geçme imkanı olmadı. Türkiye’nin yargı reformuna ihtiyacı var. İnşallah bağımsız yargı adına oluşturulacak bir reform olur bu. Ancak hukuk zemini sağlam olursa piyasalara güven gelecektir. Yoksa uluslararası sermayecileri Türkiye’de yatırım yapması bu hukuki zeminde mümkün değil. Dolayısıyla yargı reformu yapılacaksa sonuna kadar desteklememiz gerekiyor” dedi.

YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ
Türk yargısının yeni yol haritası olarak adlandırılan strateji belgesinde 15 yaşından küçüklere ilk suçlarında soruşturma ve dava açılmaması, tutukluların yakınlarıyla görüntülü görüşmesi, ağır hasta olan mahkumlarla ilgili özel düzenlemelerin yapılması gibi 65 başlık yer alıyor. Ayrıca yeni düzenlemelerle bazı suçların hızlı bir yargılama usulüne tabi tutulması hedefleniyor.

Haber: Merve İLHAN

Yorumlar (0)
banner1363
18°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:47
Öğle 12:24
İkindi 15:22
Akşam 17:52
Yatsı 19:12