banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1334

banner1324

Yalı Kafe için toplanıyorlar! Plan değişikliği mahkemelik oldu - Samsun Haber

banner1357

Atakum Belediyesi, Yalı Kafe'nin bulunduğu alanın 'Millet Kıraathanesi ve Kitap Kafe' olarak düzenlenmesine ilişkin imar planı değişikliğini yargıya taşıdı. Atakum'daki sivil toplum örgütleri de yarın Yalı Kafe'nin mevcut haliyle kalması için toplanacak

SAMSUN HABER 15.02.2020, 09:48 27.08.2020, 14:49
678
Yalı Kafe için toplanıyorlar! Plan değişikliği mahkemelik oldu - Samsun Haber
banner1353

İller Bankası tarafından önce Hazine'ye, ardından da Büyükşehir Belediyesi'ne  devredilmesi için çalışma başlatılan Yalı Kafe'nin 'Millet Kıraathanesi ve Kitap Kafe' olarak düzenlenmesine tepkiler artıyor. Atakum Belediyesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bu yöndeki imar planı değişikliği yargıya taşırken, sivil toplum örgütleri de pazar günü Yalı Kafe önünde toplanarak, bu alanın mevcut haliyle kalmasına yönelik taleplerini yüksek sesle ifade edecekler.

MECLİSTE KABUL EDİLDİ

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, İller Bankası mülkiyetindeyken Hazine'ye devredilen Yalı Kafe'nin  'Millet Kıraathanesi ve Kitap Kafe' olarak düzenlenmesine ilişkin imar planı değişikliğini 18 Kasım 2019'da oy çokluğuyla kabul etmişti. Atakum Belediyesi'nin bu değişikliğe yaptığı itiraz ise 4 Aralık 2019'da toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi'nde reddedilmişti. Söz konusu bölgenin Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi ile ilgili çalışmalar da başlamıştı.

'TAKAS' TALEBİNDE BULUNDUK

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci daha önce İller Bankası'na söz konusu alanla 'takas' önerisinde bulunduklarını, Hazine'ye devrinden sonra da aynı öneriyi bu kez Hazine'ye yaptıklarını belirtti.  Atakumluların o alanda 25 yıllık alışkanlıklarını devam ettirmek istediklerini ve Yalı Kafe'nin mevcut haliyle sürmesinden yana olduklarını vurgulayan Deveci, "Ben de Atakum Belediye Başkanı olarak, Atakumluların hukukunu savunmak durumundayım. Çünkü Yalı Kafe ve Atakum'un bütün güzellikleri bana emanet" dedi.

MAHKEMEYE DAVA AÇTIK

İmar planı değişikliğinin iptali için idari mahkemeye dava açtıklarını da  vurgulayan Deveci, "Millet Kıraathanesi, eski 19 Mayıs Stadyumu'nun olduğu bölgeye yapılıyor. Bu alanın kente kazandırılması çok da güzel olacak. Ama burası Atakumluların sahilde kendilerini özgür hissedebileceği, kendi kültürleriyle bütünleştirdikleri bir alan. Bir kentte farklı kültürler olsun. Biri diğerinden farklı olsun ama iç içe, yan yana aynı mekanlarda oturabiliyor olsunlar" dedi.

STÖ'LER  TOPLANIYOR

Bu arada Atakum'daki sivil toplum örgütleri, Yalı Kafe'nin Büyükşehir Belediyesi'ne devredilerek 'Millet Bahçesi ve Kitap Kafe' olarak düzenlenmesi kararına karşı, pazar günü tepki göstermek için bir araya gelecek. Atakum'daki Yalı Kafe önünde saat 14.00'te toplanacak olan STÖ'ler, sosyal medya aracılığıyla yapılacak toplantıyı duyurmak için paylaşımlar yapıyor.

Gülsüm ATİK 

Yorumlar (0)