banner673
banner595

Vali Şahin: 'Samsun Eğitimde Sorunlarla Baş Etmek Zorunda!'

10 bin 821 derslikte 246 bin 813 öğrenciye eğitim verilen Samsun'un eğitim durumunu masaya yatırdık. Eğitimde bir çok alanda Türkiye ortalamasının üzerinde olan Samsun, Vali Şahin'in de dediği gibi eğitimdeki sorunlarla başa çıkmak için stratejik planı ortaya koydu.

Vali Şahin: 'Samsun Eğitimde Sorunlarla Baş Etmek Zorunda!'

10 bin 821 derslikte 246 bin 813 öğrenciye eğitim verilen Samsun'un eğitim durumunu masaya yatırdık. Eğitimde bir çok alanda Türkiye ortalamasının üzerinde olan Samsun, Vali Şahin'in de dediği gibi eğitimdeki sorunlarla başa çıkmak için stratejik planı ortaya koydu.

Ahmet Ak
Ahmet Ak
23 Temmuz 2015 Perşembe 09:52
Vali Şahin: 'Samsun Eğitimde Sorunlarla Baş Etmek Zorunda!'
banner556

Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Birleştirilmiş sınıflar, taşımalı eğitim, ortaokulların ilkokullarla ayrılma süreçleri gibi sorunlarla da baş etmek durumundayız. Tüm bu sorunların çözümüne ilişkin amaçlarımız, hedeflerimiz, faaliyetlerimiz 2015-2019 stratejik planımızda açık bir biçimde ortaya konmuştur." dedi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında yapılan çalışmalar, sorunlar, çözüm yolları ve yatırımlar ile öğrenci ve öğretmen sayıları hakkında SAMSUNHABER.TC’ye özel açıklamalarda bulundu.

2015-2019 STRATEJİK PLANI ORTAYA KONULDU

Samsun’da Eğitimde bazı sorunların olduğunu, sorunların çözümleri ile ilgili çalışmalar, projeler ve çeşitli faaliyetlerde bulunduklarını Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Eğitim ve öğretim gibi temel meselelerin bir süreç meselesi olduğunu unutmamak gerekir. Eğitim anlayışlarına ve bu alana yönelik çalışmaların sonu yoktur. Her an değişen dünya şartlarına ve gelişen anlayışlara ilişkin devamlı kendimizi yenilemek ve değişimden korkmamak durumundayız. Eğitime ilişkin temel çalışma tarzımızın ve felsefemizin bu olduğunu belirtmek isterim. Burada tabii eğitime ilişkin başka temel sorunlarla da ilgili çalışmalar devam etmektedir. Birleştirilmiş sınıflar, taşımalı eğitim, ortaokulların ilkokullarla ayrılma süreçleri gibi sorunlarla da baş etmek durumundayız. Tüm bu sorunların çözümüne ilişkin amaçlarımız, hedeflerimiz, faaliyetlerimiz bu sene yürürlüğe giren 2015-2019 stratejik planımızda açık bir biçimde ortaya konmuştur” dedi.

DERSHANELERİN KAPANMASI’YLA İLGİLİ MİLLİ EĞİTİM ÇALIŞIYOR

Dershanelerin kapanmasıyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Vali Şahin, “Gündemimizdeki en önemli problemlerden birisi de dershanelerin kapanma durumudur. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu sorunla çok yakından ilgilenmektedir. Kapanan dershanelerin özel okula dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor. Diğer taraftan oluşacak boşluğu doldurmak için okullarımızda yetiştirme kursları açılmış bununlar birlikte çok önemli bir çalışma olan “Adım Adım Başarı” projemiz yürürlüğe konmuştur. Bu proje ile ilimizdeki tüm 8’nci sınıflar ve 12’nci sınıflar kazanım değerlendirme sınavlarına tabi tutulmaktadır. Bu projemizi daha da derinleştirerek önümüzdeki seneye daha da etkili hale getirmeyi düşünüyoruz. İlimizde okulları, ortakları, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleriyle beraber, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu eğitim döneminde yaklaşık 18 tane Avrupa Birliği projesi yürütmektedir. Engelliler Destek Programı (EDES) çerçevesinde 2 hibe projesi yürütülmektedir. Ayrıca 20’ye yakın yerel projemiz hali hazırda devam etmektedir” diye konuştu.

EĞİTİM YATIRIMLARI

 

 Eğitim ve öğretim için Samsun’a birçok yatırımın yapıldığını ve 2015 yatırım programıyla birçok yatırımın yapılacağını ifade eden Vali İbrahim Şahin, “İlimiz ilçelerinde, 3 adet İlkokul toplam 68 derslik, 6 adet ortaokul 112 derslik, 1 adet İmam Hatip Ortaokulu 8 derslik olmak üzere toplam 10 adet okul 188 derslik yapımı devam etmektedir. Ayrıca 2015 yılında İl Yapım Programı’nda 2 adet anaokulu toplam 8 derslik, 2 adet ilkokul toplam 36 derslik okul yapımı planlanmıştır. İlçelerimizde 1 adet Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi 16 derslik, 2 adet Mesleki ve Teknik Lise Toplam 40 derslik, 2 adet öğrenci pansiyonu toplam 400 kapasiteli, 2 adet atölye bina yapımları devam etmektedir. 2 adet Anadolu Lisesi Toplam 48 derslik, 3 adet Mesleki ve Teknik Lise 56 derslik, 3 adet İmam Hatip Lisesi toplam 88 derslik, 6 adet atölye ve 2 adet spor salonu binaları yapımı ihale aşamasındadır. Ayrıca 1 adet Anadolu Lisesi 16 derslikli, 4 adet Meslek ve Teknik Lise toplam 96 derslik, 1 adet Mesleki ve Eğitim Merkezi toplam 12 derslik, 2 adet Öğrenci Pansiyonu Toplam 400 kapasiteli, 10 adet atölye binası ve 1 adet spor salonu olmak üzere Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından 2015 Yılı Yatırım Programına alınmıştır” şeklinde konuştu.

246 BİN ÖĞRENCİ VAR

 

Samsun’daki öğrenci, derslik ve öğretmen sayısı hakkında bilgi veren Vali İbrahim Şahin, “Son güncel verilere göre ilimizde, 19 bin 401 okul öncesi, 76 bin 436 ilkokul, 77 bin 974 ortaokul ve 73 bin 2 lise toplamda ise 246 bin 813 öğrenci bulunmaktadır. 10 bin 821 adet ise derslik bulunmaktadır. Okul başına düşen öğrenci sayısı, Türkiye genelinde İlkokulda 197, Ortaokulda 292, ortaöğretimde 466, genel ortaöğretimde 446, mesleki ve teknik ortaöğretimde 481’dir. Samsun ilinde ise, İlkokulda 126, Ortaokul 258, ortaöğretimde 462, genel ortaöğretimde 421 mesleki ve teknik ortaöğretimde 500’dür. Derslik başına düşen öğrenci sayısı; Türkiye genelinde ilköğretimde 27, ortaöğretimde 28, genel ortaöğretimde 26, mesleki ve teknik ortaöğretimde 29 dur. Samsun ilinde ise; ilköğretimde 22, ortaöğretimde 26, genel orta öğretimde 24, mesleki ve teknik ortaöğretimde 28’dir. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı Türkiye genelinde İlkokulda 18, ortaokulda 17, genel ortaöğretimde 14, mesleki ve teknik ortaöğretimde 14’dür. Samsun ilinde ise İlkokulda 14, ortaokulda 14, ortaöğretimde 13, genel orta öğretimde 14, mesleki ve teknik ortaöğretimde 12’idir” dedi.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ VE TEOG SINAVI BAŞARILARI

Üniversiteye giriş sınavı ile TEOG sınavı başarı sayısından da bahseden Vali İbrahim Şahin, “Şehrimizin 2013 Yılı YGS başarı sıralaması 36’ncı iken, 2014 Yılı YGS il sıralamamız 31’nci sıraya yükselmiştir. 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı merkezi sınav il ortalaması 53.51 iken, 2014-2015 Eğitim-öğretim yılında ise 57,48 yükselmiştir. Millî Eğitim Bakanlığımız TEOG sınavlarına ilişkin il bazında bir sıralama yapmamaktadır” diye konuştu.

2015-2016 EĞİTİM YATIRIM BÜTÇESİ

2015- 2016 yılı için eğitim yatırımlarına ayrılan bütçe hakkında bilgi veren Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Yatırımlara ilişkin şu güncel verileri verebiliriz. Temel Eğitim Okulları Yapım Programı için tahsis edilen ödenek 8 milyon 373 bin 186 lira, Ortaöğretim Okulları Yapım Programı için tahsis edilen ödenek 69 milyon 150 bin lira, Temel Eğitim Okulları Büyük Onarım gideri için 1 milyon 350 lira, Ortaöğertim Okulları Büyük Onarım Gideri 1 milyon 650 bin lira, Mesleki ve Teknik Eğitim Büyük Onarım gideri için 1 milyon 300 lira bütçe ayrılmıştır” şeklinde konuştu.

EĞİTİM’DEKİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI

Eğitimde yaşanan sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Samsun Valisi Şahin “Samsun'da eğitimde yaşanan sorunlarda arsa, derslik, çok amaçlı salon ve spor salonu ihtiyacı var. Çözümü ise ödeneklerin artırılması ve kamulaştırma işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Öğretmenin çalıştığı yerde ikamet etmesi için teşvik edici tedbirlerin alınması, öğretmene barınacak mekan temin edilmesi lazım mesela kiralık ev veya lojman gibi. Yardımcı personel ve memur ihtiyacını karşılamak için hizmet alımı ve ödeneğinin artırılması, İŞKUR ve MEB işbirliği ile yapılan “Toplum Yararına Çalışma Projesi “ ile eleman çalıştırılmasına devam edilebilir.  İlimizde bazı branşlarda ve bazı yerlerde öğretmen ihtiyacının kapatılabilmesi için atamaların Bakanlığımızca merkezi olarak değil, öğretmen atamalarının illerin belirlediği kriterler doğrultusunda Valiliklerce yapılması ile sorun çözülebilir. Ayrıca, mahrumiyet bölgesindeki okulların öğretmen ihtiyacının karşılanması için söz konusu ilçelere teşvikler (ek ücret, lojman, erken emeklilik, hizmet puanlarını mevcut durumun iki katına çıkarma vs.) ve yıpranma payı getirilebilir. Okullarda güvenlik ile ilgilide okullarımızın büyüklüğü ve bulunduğu çevre göz önüne alınarak en az 1güvenlik görevlisi istihdam edilmeli, okul içi ve dışı güvenlik kameraları ile 24 saat gözlenebilir hale getirilmeli. Öğrencilerimizin devamsızlık sorunu ile ilgilide eğitim Öğretim kademeleri yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz ile velilerimiz işbirliği içerisinde olmalı, öğrenci devamsızlığı konusunda velilerimiz anında bilgilendirilmeli devamsızlık nedenleri araştırılarak rehberlik servislerince konu yakından izlenerek etkenler ortadan kaldırılmalı” dedi.

Loading...
Son Güncelleme: 23.07.2015 09:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner682