banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1324

Uzaktan eğitim öğrencileri vurdu

Eğitim Bir Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız, Samsun'da 35 bin öğrencinin yüz yüze eğitimden uzak kaldığını söyledi

SAMSUN HABER 29.10.2020, 19:15 29.10.2020, 19:20
569
Uzaktan eğitim öğrencileri vurdu
banner1375

Memur Sen İl Temsilcisi Eğitim Bir Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Eğitim Bir Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız, Samsun'da 35 bin öğrenci bilgisayar, tablet ya da internete erişemediği için yüz yüze eğitimden uzak kaldığını ifade etti. 

EŞİTSİZLİK ORTAYA ÇIKTI
Samsun Canlı Haber TV ekranlarında Haber Müdürü Merve İlhan'ın konuğu olan Yıldız, Samsun'da pandemi döneminde, imkansızlıktan kaynaklı birçok öğrencinin uzaktan eğitimden faydalanamadığı belirterek, "Tüm derslerden yararlanan öğrenciler yüzde 1'lik bir dilimi oluşturuyor. Uzaktan eğitim, ciddi bir eşitsizliği ortaya çıkardı. Samsun'da 265 bin öğrenciden 35 bini bilgisayar, tablet ya da internete erişemediği için yüz yüze eğitimden uzak kaldı" dedi. 

OKULLARA BÜTÇE AYRILMALI
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulunan Yıldız, "Bir öğretmenimizi okulda sınıfın kapısını ıslak mendille silmesi bizi rahatsız ediyor. Alınması gereken tedbirlerin başında temizlik personeli istihdam edilmesi ve hijyen ürünlerinin alınması için de belirli bütçenin okullara aktarılması gerekiyor. 'Okullar kendi başının çaresine baksın' derseniz, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar ve kaosa gidebilecek durumlar yaşanabilir" diye konuştu. 

APAR TOPAR SAHAYA SÜRÜLDÜ
Samsun'da uygulanan Maarif Hareketi Projesi hakkında da eleştirilerde bulunan Yıldız, "Proje net bir şekilde anlatılamadı. Bundan dolayı problemler yaşandı. Her okulun farklı kapasitesi, sosyal çevre etkisi, öğrenci ve veli profilinin olması göz önünde bulundurulmadı. Okullar yarıştırıldı. İyi niyetli yapılmış bir proje olabilir. Fakat 2019 yılında süresi biten proje, sonuç değerlendirmesi ve raporlaması yapılmadan pandemi döneminde apar topar yeniden sahaya sürüldü" dedi. 

MÜDÜRLÜK İSTİŞAREYE KAPALI
Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün istişareye kapalı olduğunu ve bugüne kadar herhangi bir konuda fikirlerinin alınmadığını kaydeden Yıldız, "Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı sosyal etkinlik modülü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ise, kalite takip sistemini uyguluyor. Bu uygulamalar ile Maarif Hareketi Projesi'nin alt başlıkları aynı. Bakanlığın böyle bir uygulaması varken, neden tekrar Maarif Hareketi Projesi ile idareci ve öğretmenleri yeniden bir yükün altına soktunuz? İdareci ve öğretmen arkadaşlarımızın evrak yükü altında boğulduğu bir zaman dilimini yaşıyoruz. Zaten okullarda bu sistem varken, neden öğretmenlerin üzerine ekstra bir yük bindiriyorsunuz?" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)