banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Usta SMG'de konuştu: Tarımdaki kötü gidişat durdurulmalı - Samsun Haber

banner1357

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta  Samsun'da tarımsal üretimin azaldığını kötü gidişatın durdurulması gerektiğini belirtti. 

SAMSUN HABER 01.06.2020, 13:32 01.06.2020, 16:56 Ayşe Çolak
207
Usta SMG'de konuştu: Tarımdaki kötü gidişat durdurulmalı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta Samsun Canlı Haber'de Dilber Bahadır'ın sorularını yanıtladı. Samsun'da tarımsal üretimin azaldığını kaydeden Milletvekili Usta,  "Tarıma dayalı sanayiyi artırarak, üretimdeki kötü gidişatı geri çevirmek lazım" dedi.

İYİLİKLE REKABET ETMELİYDİK

Pandemi sürecindeki yardım kampayanlarını değerlendiren Milletvekili Erhan Usta, " Türkiye'de yaşayan bir vatandaş olarak işin doğrusu 'Milli Dayanışma Kampanyası'  beni rahatsız etti. Burada yerel yönetimlerin önemi daha fazla muhalefet belediyelerinin çalışmalarını engellemeyi doğru bulmuyorum. Sonuçta burada bir hayır işi vardı ve biz iyilikle rekabet etmeliydik.Tabi ki yanlış varsa denetleyelim ancak bu hizmet sürecine katılmasının engellenmesi doğru olmadı" diye konuştu.

KADEME KADEME İLERLEMELİYDİ

Normalleşme süreci ile ilgili alınan kararların erken alındığını kaydeden Usta, "Son 16 günün 10 günün de sokağa çıkma yasağı vardı buna rağmen ufak bir dışarı çıkma durumunda oranlarda da yükselme oluyor. Öyle ki bayram sürecin de de Samsun'da 9 vaka görüldü. Bundan dolayı bütün tedbirleri bir kenara bırakıp vatandaşın sokağa çıkması ne kadar doğru olur ? Bunu da verilerin açıklanması ile göreceğiz. Normalle süreci kademe kademe ilerlemeliydi. Artık sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz"dedi. 

KİMSENİN BUNA HAKKI YOK

Samsun tarımının ciddi oranda azaldığını belirten Usta, "Samsun'da da yüzde 14'lük ekilen alanda azalma var. Samsun  iller sıralamasında 43. sıraya düştü. Tarım en güçlü olduğumuz alandı, ciddi ölçüde azaldı. Topraklarımızın değerini bileceğiz.  Tarım arazilerinin değerini bilmemiz lazım. Muhakkak üretimi artırmamız lazım. Özellikle Bafra ve Çarşamba ovalarında tarımsal alanın içinde olmamak şartıyla tarımsal sanayiyi geliştirmemiz lazım. Salça, meyve suyu ve konserve fabrikalarını, soğuk hava depolarını artırmamız halinde hem Avrupa Birliği pazarında hem de yurt içinde üretimin üst seviyelere çıkacağını düşünüyorum. Domates üretimi Samsun'da son 15 yılda yüzde 78 düşüyor. Üstelik Türkiye'de  artarken Samsun'da düşüyor. Böyle olmamalı.Üretimin artırılması gerekiyor. Üretimdeki kötü gidişi geri çevirmek lazım. Muhakkak bu duruma son verilmelidir.Kimsenin buna hakkı yok" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner1474
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:13
Güneş 05:08
Öğle 12:46
İkindi 16:44
Akşam 20:14
Yatsı 22:00