banner673
banner595

Uluslararası Bilim İnsanları ile Başarı’lı Moleküler Biyologlar Ortak Akılda Buluştu

Canik Başarı Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik (MBG) Bölümü öğrencileri bu yıl Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Moleküler Biyoloji Kongresi’nde40’a yakın katılımcı ile boy gösterdi.

Uluslararası Bilim İnsanları ile Başarı’lı Moleküler Biyologlar Ortak Akılda Buluştu

Canik Başarı Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik (MBG) Bölümü öğrencileri bu yıl Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Moleküler Biyoloji Kongresi’nde40’a yakın katılımcı ile boy gösterdi.

Ahmet Ak
Ahmet Ak
23 Aralık 2015 Çarşamba 15:06
Uluslararası Bilim İnsanları ile Başarı’lı Moleküler Biyologlar Ortak Akılda Buluştu
banner556
Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ferhat Öztürk rehberliğinde düzenlenen etkinlik, farklı sınıflardan bölüm öğrencileri ile birlikte Moleküler biyoloji biliminin farklı alanlarında çalışan birçok uluslararası bilim insanının bir araya geldiği kongreye katılarak bu alanda yapılan güncel çalışmalar hakkında bilgi edinmek, bilim insanlarıyla tanışarak yeni bağlantılar kurmak ve kendi branşları hakkında farkındalık kazanmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirildi.

3 gün devam eden konferans boyunca yaklaşık 450 öğrenci ve araştırmacı, ABD’den, İngiltere’den ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen moleküler biyoloji akademisyenlerinin sunumlarını dinleyerek çalışmaları hakkında bilgi edindiler. Bazı öğrenciler yurtdışından gelen hocalarla tanışarak onların laboratuvarlarını yaz döneminde ziyaret etmek üzere anlaşmalar yaparken, bazı öğrenciler de posterleri yakından inceleyerek kanser, nanoteknoloji, hücre biyolojisi, kök hücre, biyoinformatik gibi moleküler biyolojinin güncel konuları hakkında bilgi edinme fırsatı buldular. Bunun yanısıra, Başarı Üniversitesi MBG öğrencileri Bilkent CyberPark’da bulunan Sentegen adlı biyoteknoloji şirketini ziyaret ederek başarılı bir öğrenci girişimcilik tecrübesini yerinde görme şansını yakaladılar.
 
Öğrenciler kongreden son derece memnun ayrıldıklarını ve ileride mutlaka bu tür etkinliklere katılmayı istediklerini belirtirken, MBG Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ferhat Öztürk:“Moleküler Biyoloji bilimi, insan ve diğer tüm organizmaların DNA, RNA ve proteinler gibi temel moleküllerini inceleyen bilim dalı olarak tanımlanırken, Genetik bilimi canlılardaki fiziksel ve psikolojik karakterlerin nesilden nesile genler yoluyla aktarımını araştırmaktadır. Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümleri ülkemizde gelişmekte olan moleküler biyoloji, biyoteknoloji ve genetik mühendisliği gibi temel bilim dallarının gelişimine önemli oranda katkı sağlamakta ve yetişen neslin bilimde günceli yakalayıp geleceğe ışık tutmasına yardımcı olmaktadır.“dedi.

Ülkemiz gerek yurt içi gerekse yurt dışında moleküler biyoloji ve genetik alanlarındaki çalışmalarını başarıyla devam ettiren birçok bilim insanına sahiptir. Fakat ülke genelinde gerek sosyal gerekse görsel ve yazılı medya yoluyla bu bilim dalları konusunda yeterli ve doğru bilgilendirme sağlanamadığı içinhem yapılan başarılı çalışmalar yeterince sesini duyuramamakta hem de moleküler biyologlar hak ettiği unvan değerini alamamaktadırlar. Dolayısıyla, bilim insanları ve öğrencilerin bu tür bilimsel etkinliklerde bir araya gelmeleri hem öğrencilerin bölümlerine aidiyetlerini güçlendirmekte hem de akademisyenlerin birlikte çalışma yapabilecekleri meslektaşlarıyla tanışma fırsatı sunmaktadır.
Başarı Genetik Kulübü (BaşGen) öğrencilerinden Zeynep Ofluoğlu;”Bilimsel etkinlikleri yakından takip edip  yüksek sayıda bölüm öğrencisiyle birlikte bu programlara katılarakakademik kariyerlerimize zenginlik katmaktayız.Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir’in ve Fakülte dekanı  Prof. Dr. Reşit Özkanca’nın teşvikleri ve destekleri içinde kendilerine öğrenciler ve öğretim üyeleri olarak teşekkürü bir borç biliyoruz.” dedi

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682