banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Türkiye’nin en başarılı istihdam projesi Samsun'da

banner1357

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Türkiye’nin en büyük projesi olarak seçilen diğer illere örnek gösterilen istihdam odaklı MEMGE’nin esnaf yetiştiren okul hüviyetinde” dedi.

SAMSUN HABER 22.11.2017, 18:06
Türkiye’nin en başarılı istihdam projesi Samsun'da
banner1353
banner1375

Samsun Haber - İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,  Lokantacılar odası VE İlkadım Belediyesi işbirliği ile açılan Türkiye’nin en başarılı projesi olarak seçilen Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor(MEMGE) adı verilen aşçılık okulunu ziyaret etti. 

‘GENÇLERİN İSTİHDAMI BENİ MUTLU EDİYOR’
Türkiye’de birçok şehre örnek gösterilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı(ÇSGB) tarafından AB hibe destekli projeler arasında en başarılı proje olarak birinci seçilen MEMGE kursunu ziyaret eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,aşçılık okulundaki sınıfları gezerek aşçı yardımcılığı, pasta yardımcılığı, pideci ve servis elemanı olarak yetiştirilen öğrencilerle bir süre görüştü. Öğrencilerle sohbet eden Başkan Erdoğan Tok,  buradan mezun olup sektörde istihdam olan kursiyerleri çalışırken gördüğünde çok mutlu olduğunu söyledi. 

İSTİHDAM ODAKLI…
Projenin yürütülmesinde büyük bir fedakarlık göstererek özveri ile  projeye sahip çıkan Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı’ya teşekkür eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,  Belediye olarak gençlerimizin istihdam edilmelerine yönelik projelere çok önem verdiklerini ifade etti. Aşçılık Okulu'nun esnaf yetiştiren önemli bir eğitim kurumu olduğunu söyleyen Başkan Tok, “ Belediye olarak topluma faydalı bireylerin yetiştirilmesi konusunda önceliklerinin olduğunu belirterek, “Aşçılık okulumuz istihdam garantilidir. Burada profesyonel eğitmenler gözetiminde eğitim alan kursiyerler başarıyı yakalamak için büyük emek ortaya koyuyorlar. Burada ciddi emek var. Eğitimlerini tamamlamak için gayret gösteren kursiyerler önemli aşamalardan geçiyor. Burası, aşçıların, pastacıların ve servis elamanlarının yetiştirildiği bir okuldur. Buradan mezun olanlardan kimisi esnaf olarak, kimisi aşçı, usta ve ustabaşı olarak sektörde  istihdam hayatında yerini alıyor." diye konuştu. 

4 BRANŞTA  EĞİTİM VERİLİYOR
Bir önceki sene, İlkadım Belediyesi ve projenin başvuru sahibi olan Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortaklığında esnaf okulu hüviyetindeki aşçılık okulunda 78 kişi mezun olmuştu. KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimi, İŞKUR tarafından günlük 10 euro harçlık verildiği, aşçı ve pasta yardımcılığı, pideci ve servis elemanı olarak şehir dışından alanlarında uzman eğitmenlerin ünlü usta aşçıların gelerek dersler verdiği kurstan mezun olanların yüzde 50’si sektörde istihdam edildi.

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Şubat 2020
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:53
İkindi 15:52
Akşam 18:23
Yatsı 19:42