banner595

Türk Milletinin Merhamet Eli: Kızılay

Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, “Türk Kızılay’ı dünyada Türk milletinin merhamet eli olarak hizmet veriyor ve Türk milletinin merhamet eli olma görevini üstleniyor. Tabi merhamet eli derken insan ile ilgili insanî olan her türlü sıkıntının, ızdırabın, yokluğun ve darlığın giderilmesi için gayret eden mücadele eden bu yolda hizmet eden bir kuruluş.” diyor.

Türk Milletinin Merhamet Eli: Kızılay

Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, “Türk Kızılay’ı dünyada Türk milletinin merhamet eli olarak hizmet veriyor ve Türk milletinin merhamet eli olma görevini üstleniyor. Tabi merhamet eli derken insan ile ilgili insanî olan her türlü sıkıntının, ızdırabın, yokluğun ve darlığın giderilmesi için gayret eden mücadele eden bu yolda hizmet eden bir kuruluş.” diyor.

09 Mart 2016 Çarşamba 09:58
Türk Milletinin Merhamet Eli: Kızılay

Başkan Keskin Kızılaycıları şöyle tanımlıyor: “Gönüllü olarak yürüttükleri Türk Kızılayı’nın görevlerini hayat felsefesi olarak kabul eder ve esenlikle sürdürülen bir hayatın zekâtı olarak büyük Türk Milletine ait bir kurumda milletin menfaati için, hiçbir şahsi menfaat gözetmeden ve mesai mefhumu olmadan hizmet veren ve hayatın gayesini “İnsan yaşat ki, devlet yaşasın” cümlesinin anlamı olarak benimserler.”

Gönüllülük esasıyla çalışan ve bir buçuk asra yaklaşan varlığıyla çalışmalarında tarihimizde çok önemli görevleri yerine getirdiğinin altını çizen Türk Kızılay’ı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, “Türk Kızılayı Osmanlı-Rus Harbinden, Balkan Harbinden, Milli mücadeleye, afetlere ve her türlü sıkıntılara katılmış bunların devlet idaresine yardımcı olabilmek için insanî hizmetleri sunmaya gayret etmiş bir kuruluşumuz. Türk Kızılay’ı aynı zamanda Türkiye’nin ve Türk Milletinin, ilk Hemşirelik ve Hasta Bakıcılık Okulunu 1925 yılında açan bir kuruluşumuz. Türk Kızılay’ı bu işi eğitimli hale getirmiştir. Yine insan hayatıyla ilgili insandan başka kaynağı ve hiçbir şekilde üretimi olmayan, yapay olarak üretimi yapılamayan kan ihtiyacının giderilebilmesi için 1957’den itibaren çalışmalarına başlamış durumda. Yani kanın insandan başka kaynağı olmadığını biliyoruz. Ne topraktan kazma ile çıkar ne de musluktan akar. Tek kaynağı insandır. Dolayısıyla da insan hayatı için olmazsa olmazlardan bir tanesi de kandır.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN 3. KAN MERKEZİ 1959’DA SAMSUN’DA AÇILDI

Geçmişte kan alanındaki hizmetlerin oldukça sıkıntılı oldukça zor yürüdüğünü ifade eden Başkan Keskin, “Bu konuda da Türk Kızılay’ı bir görev üstlenmeliydi. Bu görevi de 1957’de üstlendi. İlk kan merkezlerini 1957’de Ankara ve İstanbul’da açtı. Türkiye’nin üçüncü kan merkezi 9 Eylül 1959’da Samsun’da açıldı. Bu tarihten itibaren de kan hizmetlerini geliştirmeye gayret etti. Ancak arzu edilen seviyeye Haziran 2015’den sonra daha fazla yaklaştı. Güvenli kan temini projesi kapsamında özellikle gönüllü kan bağışçılarını oluşturmaya ve onların bulundukları yerlere giderek, oralarda hem kan bağışı alabilen donanımdaki araçlarıyla hem de çadırlarıyla, kan bağışı ortamlarını oluşturdukları çalışmalarıyla ve her türlü kampanyalarla kan bağışını arttırıp ülkemizdeki kan ihtiyacının tamamını karşılamaya yönelik bir çalışma başlattı. O kadar büyük aşama katledildi ki 2000’li yıllarda 300 binlerde olan kan bağışını bugün 2 milyonlara çıkardı. Elbette bu yeterli değil daha da ileriye gidecek, dünyanın ileri ülkelerindeki kan bağışı oranını henüz yakalayamadı. Ancak teknolojik, donanım ve bu işlerdeki çalışma olarak, biz dünyanın en ileri ülkesindeki şartlar ne ise onları sağlar durumdayız. Bağış konusunda ise yapılan eğitimlerimizle ve bilinçlendirmemizle o noktaya doğru gelmiş bulunmaktayız. Tabi burada hem kamu idaresinin hem de yerel yönetimlerin bizimle işbirliği ile yaptıkları katkıları da unutmamak lazım. Çok ciddi derecede bölgelerinde bu konuda eğitimler düzenlememize imkan veriyorlar. Bizde arkadaşlarımızla bu fırsatları değerlendirerek bu yolda çalışmalarımız devam ettiriyoruz. ” dedi.

GÖNÜLLÜLÜK ESASI ÇOK ÖNEMLİ

Başkan Keskin, Türk Kızılayı’nın bir gönüllülük hareketi ve gönüllüleriyle ayakta durduğunun altını defaatle çizerek, “Kan bağışı da bir gönüllülük hareketidir. Bu konuda da özellikle lise ve üniversiteden başlayan genç arkadaşlarımızın bilinçli bir şekilde katkı sağladığını görüyoruz. Bu bizi oldukça sevindiriyor. Kan bağışının hizmetini veren çalışan arkadaşlarımız var. Kan çalışmalarının yürütüldüğü mekanlar var. Testlerinin çalışıldığı, işlemlerinin ve dağıtımlarının yapıldığı belli bir merkezde toplandığı yerlerimiz var. Bununla ilgili de Samsun’da 2015 yılı içinde çok güzel bir hizmeti tamamlayarak kullanıma açtık. O da Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’dir. Artık kendi arsası üzerinde günümüz şartlarına uygun olarak inşa edilen binasında, ihtiyaçları fevkalade karşılayabilir halde hizmete sunulmuştur. Şunu da belirtmek isterim ki binalar ne kadar muhteşem olursa olsun dünyanın en iyi binasını yapsanız Amerika’sından Japonya’sına, Fransa’sından Almanya’sına kadar gelseler görseler, geldiklerinde parmak ısırsalar bile eğer içinde insan faktörü yoksa, içinde amacına uygun kan ile ilgili bir şey yoksa o bina sadece ve sadece beton yığınıdır, ruhsuzdur,cansızdır hatta ve hatta israftır.” diyor.

KAN MERKEZİ 5 İLDE 80 CİVARI HASTANEYE HİZMET VERİYOR

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’nin Samsun, Amasya, Tokat, Ordu ve Sinop il ve ilçelerine hizmet verdiğini ifade eden Şube Başkanı Mustafa Keskin, “80 civarından hastanenin artısı eksisiyle birlikte kan ihtiyacı bölge kan merkezimiz tarafından temin edilmektedir.” dedi.

"AFET YÖNETİM MERKEZİ İÇİN GEREKLİ DESTEĞİ ALAMADIK"

Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, Samsun’da yapmayı planladıkları Afet Yönetim Merkezi için gerekli desteği alamadıklarını belirtti.

Keskin, 9 ili kapsayan ve merkezi Samsun olan Orta Karadeniz Afet Yönetim Merkezi, Afet Eğitim Merkezi ve Afet Lojistik Deposu’nu Samsun’a kazandırmak için kimseden yardım göremediklerini söyleyerek, Türk Kızılayı kendi bütçesiyle, kendi imkanlarıyla hizmet eden, yatırım yapan, insanlığa hizmet eden bir kuruluş. Türk milletinin merhamet eli. İsmi üzerinde Türk Kılılayı. Hizmetlerinin üstünde güneş batmıyor. Böyle bir yeri Samsun’a kazandırmak, Samsun’da olması bizim için çok önemliydi. Ancak bu konuda isterdik ki yer denilince ‘buyurun hazır’ densin. İnşaatına başlanacağı zaman ‘üzerimize ne düşüyor’ densin. Bütün bürokratik engeller ortadan kaldırılsın. Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere bize bu yardımlar sunulsun isterdik. Ancak bunlar olmasa bile bizi durduramayacak. Geçmişte hiçbir şey önümüzde engel olamadı. Bugün de Allah’ın izniyle engel olamayacak. Biz kendimize değil, şahsımıza değil, belli bir siyasete, kesime de değil, Samsun’a Samsunluya, Türk milletine, Türkiye’ye ve insanlığa hizmet etmek için uğraşıyoruz. İnşallah bu yolda hepimiz yolu açık olur” diye konuştu.

HERKESE İLK YARDIM EĞİTİMİ VERİYORUZ

Türk Kızılayı Samsun şubesi olarak ilk yardım eğitim merkezi ile herkese ilkyardım eğitimi verdiklerini ifade eden Başkan Keskin, “İlk yardım herkesin alması gereken bir eğitim ve herkesin temel ilk yardım eğitimini alması, bu bilgiye sahip olması gerekiyor. Ev kadınından, ilkokul öğrencimizden, emeklimizden, engellimizden çalışanımıza kadar her kademedeki insanlarımızın temel ilk yardım eğitimini mutlaka alması gerekiyor. Bu maksatla da Türk Kızılayı’nın, İlk Yardım Eğitim Merkezi var. Türk Kızılayı Samsun Eğitim Merkezi. Bu da bir insan hayatı insan sağlığıdır. İhmal edilen bir konudur. Kazalar sonrasında ölümlerin ve sakat kalmaların önemli bir kısmı ilk yardım müdahalesinin doğru yapılamamasıdır. Mutlaka insanlarımızın doğru temel ilk yardım eğitimini almaları gerekiyor. Türk Kızılayı olarak da bu hizmeti bu eğitim merkezimizde en iyi şekilde bütün malzemeleriyle birlikte veriyoruz.” dedi.

İlk yardım eğitim almak isteyenlerin nasıl başvuruda bulunması gerekir?

İlk yardım eğitim Merkezimiz Türk Kızılay Samsun Şube Başkanlığının bünyesinde. Bireysel ve kurumsal olarak başvuruda bulunabilirler. 10 ve 20 kişilik bir ekip olduğunda biz bu eğitimi veriyoruz.

Eğitimle ilgili ücret ödeniyor mu?

Bununla ilgili İl Sağlık Kurulunun belirlediği bir rakam elbette var. Çünkü bu bir hizmettir hizmet bedelidir. Bununla ilgili kullanılan malzemeler, araçlar ve bu işin eğitmenleri vardır dolayısıyla bunu bir gideri olduğu için bunu karşılayacak bedel İl Sağlık Kurulu tarafından belirlenmiştir. Bu ücret de hizmetin karşılığı olarak alınmaktadır.

Kursun süresi ne kadar?

Temel İlk Yardım Eğitimi 2 gündür. Sonunda sınav vardır. Tabi bunu ben 2 günde öğrendim dememeleri gerekiyor. Kitap veriyoruz bu kitabı zaman zaman okumaları gerekir. Aile içinde çalışma arkadaşları içerisinden uygulamasını tatbikatını yapmaları gerekiyor. Ama asla kendisini bir ilk yardım uzmanı olarak görmesinler. Bildiklerini unutmamak bildiğinin de dışına çıkmamak gerekir. Bu bilinçte eğitim sürecinde veriliyor.

SAMSUNHABER.TC DERGİSİ / ŞUBAT SAYISI
 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801