banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Türk-İslam Sanatı İlkadım'da!

banner1357

Samsun Haber: Samsun'da İlkadım Belediyesi çok önemli bir kültür hizmetine imza attı. Türk-İslam Sanatları Merkezi, görkemli bir törenle hizmete açıldı

SAMSUN HABER 13.11.2017, 08:48 13.11.2017, 10:30
banner1353
banner1375

Samsun Haber - İlkadım Belediyesi tarafından kurulan ve Türk-İslam medeniyetinin önemli sanatlarının yaşatılacağı İlkadım Türk-İslam Sanatları Merkezi'nin açılışı ünlü sanatçıların katılımı ile yapıldı.

Açılışa, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, ünlü hattat Hasan Çelebi, neyzen Sadrettin Özçimi, gazeteci yazar Prof. Dr. Yusuf Kaplan gibi önemli isimler de katıldı.Selahiye Mahallesi 100. Yıl Bulvarı üzerinde restorasyonu yapılan Eski Samsun Evleri'nde sanat merkezi olarak tarihi konak, Türk-İslam sanatlarının öğretildiği eşsiz bir merkez haline getirildi. 

EBRU, HÜSN-Ü HAT, TEZHİP
Restorasyonu yapıldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım Belediyesi'ne tahsisi yapılan konut, Başkan Erdoğan Tok tarafından Türk İslam Sanatları Merkezi'ne dönüştürüldü. Sanat merkezinde, İstanbul'dan her hafta ders vermek için gelen büyük bir titizlikle belirlenmiş ve alanında uzman eğitmenler tarafından ebru, hüsn-ü hat, tezhip, kaligrafi ve ney gibi sanatların eğitimi veriliyor. Merkezde, İslamiyet’ten bu yana Türk tarihinin önemini hiç yitirmemiş sanat dalları genç nesillere aktarılıyor. 

SEKÜLERLEŞMENİN GETİRDİĞİ YOZLAŞMA!
Oldukça yoğun bir katılımın olduğu açılış programı İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'un konuşmasıyla başladı. İlkadım Belediyesi Türk-İslam Sanatları Merkezi'nin resmi açılışının yapıldığını belirten Başkan Tok, "Bu merkezimizde bizlere geçmişimizden kalan klasik sanatlarımızı aslına uygun bir şekilde muhafaza edip, korumaya ve yaşatmaya çalışacağız. Sanat mirasımızı gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarabilme gayesiyle gönlümüze iz bırakan sanatkarlarımızın değerli birikimleri ve katkılarıyla; eğitim, proje ve kültür sanat faaliyetleri yapacağız. Kadim sanatlarımız sekülerleşmenin getirdiği yozlaşmayı ortadan kaldıracak şekilde burada canlanacak. Buradan doğacak sanatkarlar İlkadımımıza, Samsunumuza ve ülkemize ışık olacak" dedi. 

PROF. YUSUF KAPLAN: KÖKLERİNİZE DÖNÜN
Toplumlar için sanatın önemine vurgu yapan gazeteci-yazar Prof. Dr. Yusuf Kaplan ise, "Sanat bir toplumun sadece geçmişini temsil etmez. Geleceğini de kurar. Geleceği nasıl kuracağının yollarını da gösterir. Köklere dönemediğiniz sürece göklere yükselemezsiniz. Köklerinize döndüğünüz zaman göklere açılabilirsiniz, özgürlüğünüze kavuşabilirsiniz. Ancak o zaman insanlığa birşeyler verebilirsiniz. Sanatta varlık göstemeyen toplumlar insanlığa bir şey veremezler. Sanatın özellikle köklerden beslenmesi lazım. Çünkü, köksüz ağaç meyve vermez" diye konuştu. 

PROF KAPLAN UYARDI: İlkadım Türk-İslam Sanatları Merkezi'nin açılışına katılan ünlü profesör Yusuf Kaplan, yaptığı konuşmada, "Köklere dönemediğiniz sürece göklere yükselemezsiniz. Köklerinize döndüğünüz zaman göklere açılabilirsiniz, özgürlüğünüze kavuşabilirsiniz" dedi.

KÖKTAŞ: TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTTIK
Tarihi sanatların bir dönem unutulmaya yüz tuttuğunu belirten Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti ile birlikte bu sanatların tekrar gün yüzüne çıktığını belirtti. Köktaş ayrıca vatandaşların İlkadım Türk-İslam Sanatları Merkezi"ne ilgi göstermeye davet etti. 

Konuşmaların ardından İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok konuşmacılara çeşitli hediyeler takdim etti.
Daha sonra İlkadım Türk-İslam Sanatları Merkezi"nin açılışı yapılarak bina gezildi.

Yorumlar (0)
19°
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2020
İmsak 05:42
Güneş 07:07
Öğle 12:53
İkindi 15:56
Akşam 18:29
Yatsı 19:48