banner733
banner595

Turizm ile Bafra kazanacak

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçede turizm ve istihdam alanlarında önemli yatırımlar yapıldığına dikkat çekti. Yeni yatırımlarla Bafra’nın ve insanların kazanacağını söyleyen Başkan Şahin bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Turizm ile Bafra kazanacak

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçede turizm ve istihdam alanlarında önemli yatırımlar yapıldığına dikkat çekti. Yeni yatırımlarla Bafra’nın ve insanların kazanacağını söyleyen Başkan Şahin bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

22 Nisan 2016 Cuma 09:34
banner730

Kızılırmak Deltası ve kuş cennetinin dünya ölçeğinde bir turizm cazibe merkezi haline geleceğini vurgulayan Başkan Şahin, “Kızılırmak deltası ve kuş cennetimiz, Bafra’nın dünyaya doğal bir mirasıdır. Burası Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçelerimiz olmak üzere 3 ilçemizi kapsamaktadır. Bununla birlikte buranın % 80’ni Bafra’mız sınırları içindedir. Kızılırmak deltası Kuş cenneti 56 bin hektardır. Büyükşehir belediyemiz, Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçelerimizi içine alan bir birlik kurdu. Burayı bu birlik yönetecek. Tüm dünyada yönetim bu yolla yapılır. Büyükşehir belediyemiz buranın yollarını yapıyor. Çok önemli düzenleme ve hizmetler getiriyor. Daha çok yapacaklarımız var. Tanıtım yapacağız. Tüm imkânlarımızı kullanacak ve Kızılırmak deltası kuş cennetimizi dünya ölçeğinde turizmde cazibe merkezi haline getireceğiz.” dedi.2017 YE KADAR 12 TURİZM PROJESİ YAPILACAK

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB) ile Bafra’da sivil toplum örgütleri ve yöre halkıyla birlikte gerçekleştirdikleri turizm eylem planı toplantılarının yatırıma dönüştüğünü anlatan Şahin, “Toplantıda oylama yöntemiyle kararlaştırılan turizm yatırımları projelendirildi. Yakın zamanda ihaleleri yapılacak olan yatırımlar, 2017 İşitme Engeliler Olimpiyatı'na kadar tamamlanacak. Büyük şehir belediyemiz ile koordineli olarak yapacağımız Bu 12 proje Bafra turizmini canlandıracak. Her konuda bizi ve Bafra’mızı destekleyen Büyükşehir belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz beye çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

BAFRA’DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ VE BALON GEZİLERİ

Bafra için Tarım, Sanayileşme, Kentleşme, Eğitim ve Turizm alanlarında 5 hedef belirlediklerini dile getiren Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Tarımda, Tarım Tekno parkı, Sanayileşmede, Medikal OSB, Sera OSB ve Mevcut OSB’ye yatırımcı getirmek için çalışacağız. Kentleşmede, modern kent donatıları ve dokusuna ulaşmak, eğitimde ise Üniversite şehri olmaktır. Bu konularda geniş açıklamalar yapmıştım. Diğer hedefimiz ise turizmdir. Bu hedefimiz uzun soluklu bir yoldur. İlk çalışmaları Balon gezileri ve yamaç paraşütü ile başlattık. Bu çalışmalar ile Bafra’nın imajı olumlu olarak arttı. Büyükşehir belediyemiz ile görüştük. Yamaç paraşütü alanında içinde kafesi, dinlenme yerleri, sosyal ihtiyaç karşılama alanları olmak üzere yatırımlar yapılacak. Uluslar arası paraşüt organizasyonları olacak. Ülkemizden ve dış ülkelerden Yüzlerce paraşütçü Baframıza gelecek. Baframız turizm ile hem prestij kazanacak hem de ekonomimize katkı sağlayacağız. Ayrıca Bafra’mızın turizm değerlerini tanıtmak için çeşitli kitap ve tanıtım yayınları yapıp dağıtıyoruz. Geziler düzenliyoruz. Tanıtımlara önem veriyoruz. Tanıtıma her alanda önem veriyor ve Baframızı gündemde tutmaya çalışıyoruz. Bu tanıtımlarda Bafra pidesi, nokulu, tandırı, kaymaklı lokumu, manda yoğurdu gibi önemli damak tatlarına yer veriyoruz. Baframızın çok zengin bir yöresel damak tatları ve mahalli el sanatları da bulunmaktadır.” dedi.

BAFRA’YA 4 YILDIZLI OTEL KAZANDIRACAĞIZ

Bafra’nın turizm alanındaki potansiyellerini harekete geçirmek, ilçe esnafı ve halk için ekonomik canlanma sağlamak adına turizm alt yapısının çok önemli olduğunu belirten Şahin, “Bunun için çalışıyoruz. İlçemizde Kızılırmak deltası kuş cenneti yanında, Başaran köyünde tepen deliği, İkiztepe kazıları, baraj gölleri, Çetinkaya köprüsü, çeşmeler, Hızır bey Türbesi ve pek çok Türbe, mağaralar, şelaleler, doğal güzellikler deniz feneri, Büyük camii ve camilerimiz, Ali Kale turistik tesisleri, Kapalı yüzme havuzu gibi sayısız yer var. Bafra Pidesi, tandırı, nokulu, manda yoğurdu, kaymaklı lokumu gibi çok önemli damak tatlarımız var. Bafra’mıza gelecek olanlar için konaklama imkânlarını artırmamız gerekiyordu. Bu nedenle 4 yıldızlı 100 yatak kapasiteli bir otel yapacağız. Bunun proje çalışmaları başladı. İhaleye çıkacağız. Bu işlemi yap-işlet devret modeli ile gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.“BAFRA’DA YENİ İŞ İMKÂNLARI ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”


Bafra’nın en önemli probleminin işsizlik olduğunun altını çizen Başkan Şahin, “Bu bizim için büyük bir yaradır. 16 Aralıkta Bafra OSB de ilk etapta 100 kademeli olarak 500 insanımızın çalışacağı tesis için imzaları attık. Bafra’ya bu tesisi kuracak olan Hemşerimiz Mustafa Baçakcı’ya teşekkür ediyorum. Medikal OSB ve sera OSB için çalışmalarımız sürüyor. Buralar hayata geçtiğinde 2.000 den fazla insanımıza iş imkânı sağlanacak. Bafra TSO Başkanımız Göksel Başar, Meclis Başkanımız Nur Meral Aydıner ve yönetim kurulu üyelerimiz bu konuda çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Bafra OSB’nin büyük ortağı olarak Bafra Belediyesi ve şahsım bu çalışmaları tüm gücümüzle destekliyoruz. Bakanımız Akif Çağatay Kılıç Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan, , Milletvekillerimiz olan hemşerimiz Orhan Kırcalı, Fuat Köktaş, Dr.Ahmet Demircan, Hasan Basri Kurt bu çalışmaları destekliyor. Bafra olarak büyük bir aileyiz anlayışı ile hareket ediyoruz. Medikal OSB ile 40’dan fazla ülkeye ihracat yapacağız. Kümelenme olarak Medikal OSB dünyada 2 yerde var. Üçüncüsü Bafra’da olacak. Bafra’mız dünyanın tanıdığı bir şehir olarak hak ettiği yeri alacak. İnsanlarımız iş imkânlarına kavuşacak.” dedi.

“KÜLTÜR SANAT SOKAĞI OLUŞACAK, KENT MÜZESİ KURACAĞIZ”


İlçede kültür sanat yatırımlarını da çok önemsediklerini belirten Başkan Şahin, “Müze sokağımızda Müzemiz var, Kültür evimiz var. Orada restore etmek için bir bina almıştık. Yine orada 2 bina daha alacağız. Şifa hamamını restore ettireceğiz. Orasını Kültür Sanat Sokağı haline getireceğiz. İnsanlarımız oraya ziyaretlere gelecek. Bafra’mızı ziyaret edecek olanların ilçemizde gezecekleri görecekleri yer sayısını artırmak istiyoruz. Bafra Müzesinin Bahçesinde de çalışmalar yapacağız. Tün müzemizde bitiyor. Kent müzesi de kuracağız. Bu müze ile Bafra Tarihi ile bulaşacak. Herkes bu müzede kendinden bir şey bulacak. Geçmişine ulaşacak. Tütün müzemizde tamamlanıyor. 3 müzeli bir şehir olacağız. Kültür sanat sokağına sahip olacağız. Bafra’ya gelenler Bafra’da daha çok süre kalacak.” ifadelerini kullandı.

KIZILIRMAK SEDDE PROJESİ 1.ETABI DEVAM EDİYOR


Sedde projesinin olmazsa olmazları olduğunu ifade eden Başkan Şahin, “Bu Bafra’nın prestij projesidir. 1.Etap projesinin durduğu söyleniyor. Böyle bir şey yok. Çalışmalar Kızılırmak’ın denize döküldüğü yerde devam ediyor. Orada ki çalışmalar tamamlandığında ön tarafa gelinecek ve orada devam edecek. Bu çalışmalar 1.300 metre olarak ihale edilmişti. Çalışma % 80’ne ulaştığında artırım yaptıracağız ve 2.000 metreye çıkartacağız. 2.Etap için biz Avam projeyi yaptık. 10.000 Metrekareden fazla yerler Büyük şehir yetkimizde. Büyük şehir belediye Başkanımız bu konuda çok duyarlı. Büyükşehir belediyemiz ise Detay projeyi hazırlayacak. Kızılırmak sedde projesi 2.etabına da başlayacağız.” dedi.

KuzeyNews Dergisi / Nisan Sayısı
 

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner682