banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Tufan Akcagöz'den flaş açıklamalar

banner1357

Samsun Canlı Haber TV'de yayınlanan Mahmut Erdoğan İle Güne Bakış Programı’nın konuğu olan CHP eski İl Başkanı Tufan Akcagöz, çok önemli açıklamalarda bulundu.

SAMSUN HABER 22.10.2018, 13:39 22.10.2018, 13:41
81
banner1353
banner1375

Siyaset dünyasının renkli simalarından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski İl Başkanı Tufan Akcagöz, Samsun Canlı Haber TV Mahmut Erdoğan İle Güne Bakış Programı’nın konuğu oldu

Samsun Canlı Haber TV siyasetin nabzını tutmaya devam ediyor. Mahmut Erdoğan İle Samsun’da Güne Bakış Programı’na konuk olan Cumhuriyet Halk Partisi eski İl Başkanı Tufan Akcagöz, “Cumhuriyet Halk Partisi varsa umut var, CHP bu ülkenin harcını yoğuran eldir. Kurucudur, kurtarıcı unsurdur. Umut olmaya devam edecektir. Tıkandığımız noktada bir çıkış noktası mutlaka bulunacaktır” dedi. 

Milletvekilliği adaylığı sürecinde görevinden istifa eden ve sonrası gelişen süreci değerlendiren Akcagöz, “2. Dönem İl Başkanlığına niyetlendiğimde 7 Ocak kongresinde arkadaşlarımızla birlikte karar aldık ve o kongreden başarıyla çıktık. Türkiye’de erken seçim beklentisini her zaman söylüyorduk. Ancak bu tarihi 24 Haziran diye kestirebilmek, mümkün değildi. Elbette siyaset yapan birçok insan gibi, benim de Samsun ve Türkiye ile ilgili birçok düşüncem var. Bunları hayata geçirebileceğim yer, Milletvekilliğidir. Türkiye’de özellikle son 5 yılda çok şey değişti. Bizim mücadele verdiğimiz alana bakarsanız eğer, anayasal sistemle ilgili, başkanlık rejimiyle ilgili söylediğimiz çok söz var. Bunların hepsiyle ilgili topyekûn mücadele edebileceğim yer, parlamentodur. Böyle düşündüğüm için, 26 Nisan günü Genel merkezin takvimi öyle emrediyordu, istifamı verdim. İl başkanlığından ayrıldım ve ön seçim talep etme suretiyle milletvekilliği aday adaylığına talip oldum. Çok kısa bir süre vardı, ön seçim yapılmadı” ifadelerini kullandı.

“KURULTAY YANLIŞ ALGILANDI”
    
Kurultay toplanma çağrısının yanlış anlaşıldığına değinen Akcagöz, “Kurultay toplamakta sadece Genel Başkan değişikliği istediğimizi düşünenler oldu. Fakat kurultay sadece genel başkanı değiştirmez. Kurultay, parti meclis üyelerini değiştir. Yeni bir kurgu ortaya çıkarır. Dolayısıyla biz bunun peşindeydik ve çok ciddi bir imza topladık. Ben şimdi süreci izliyorum. Bir önceki dönem il başkanı olarak, partimin de iyi noktalara gelmesini istiyorum, ülkemin de iyi noktalara gelmesini istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi ve ülkemiz iyi yönetilmeyi hak ediyor. Ancak önümüzde yerel seçimler var. Tabi bu yerel seçimlerden önce çok sık dillendirmekte toplum nezdinde eleştiriye sebebiyet verdiği için izlemekle yetiniyoruz” dedi.

“KURULTAY YAPILMALIYDI”

Kurultay çağrısına verilen desteğin azımsanmayacak kadar yüksek olduğunu savunan Akcagöz, “Yüzde 70’e yakın imza toplanmış. Bir takım şaibeler konuşuldu. Yani ben olsam, o 600’ün yarısı kadar talep olsa, kurultayı toplardım. Böyle bir ihtiyacı, genel merkez yöneticileri görüp, kurultay için düğmeye basmalılardı. Bunu AK Parti yaptı, MHP yaptı, İYİ Parti yaptı. Kurultaylarını topladılar ve dayanışmayı ortaya çıkarabildiler. Parti içinde demokrasiyi işletmek için, bahane aramamak lazım ve çare üretmek lazım” şeklinde konuştu.

“METOD HALA AÇIKLANMADI”

Adaylık seçimi için genel merkez tarafından henüz bir metot açıklanmadığına vurgu yapan Akcagöz, “Komisyon kurulup, Anadolu’nun muhtelif yerlerine gidip çalışma yaptığı söyleniyor. Şimdi birkaç dernek ziyareti gördüm ve bu şekilde aday belirleme çalışması olmaz. Bunu söyleyince “üyeye mi sorulsun?” diyorlar. Hayır, sadece üyeye sorulmasın. Sandığı koy ve kaç tane aday varsa onları yarıştırmaktan korkma ama Samsun’da yaşayanlara da sor. Yani ahlaklı, etik, dürüst bir temayül yap. Bunu gazetecilerle, üniversitelerle, sendikacılarla temasa geçerek yapabilirsin. Parti üyesi olmasına gerek yok. Bunu yapmak yerine tepeden adaylar belirlenirse yanlış bir metot olur. Henüz yöntem belli değilken, karanlıkta iğne aranmaz.  Dolayısıyla derhal, genel merkezin bir metot açıklaması gerekiyor ve nasıl yapılacağını örgütlere duyurması lazım” ifadelerini kullandı.

“SAMSUN’U İNANDIRMALIYIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin psikolojik bir savaş verdiğini söyleyen Akcagöz, “Samsun halkını psikolojik olarak tekrar inandırmak gerekiyor. Bunu da sağlam ve çalışkan bir ekip görüntüsüyle yapabilirsiniz. Bu noktada aday tespiti çok önemlidir. İnsanların görmek istediği adayları o noktaya taşımanız gerekmektedir. Yerel seçimler heves giderilecek yerler değildir. Toplumun ve Samsun seçmeninin tertemiz oylarına yazık olur. O iradeyi hangi adayın gözünde görebilirse, genel merkezin onu seçmesi gerekmektedir. Tepeden inme bir metot izlenirse CHP yara alacaktır.  Samsun’da hiçbir ilçede kazanamamış, elindeki ilçeleri kaybetmiş siyasi örgüt imajını yıkmalıyız. Bunu da eski yeni bir araya gelerek yapmalıyız. CHP varsa umut var, CHP bu ülkenin harcını yoğuran eldir. Kurucudur, kurtarıcı unsurdur. Umut olmaya devam edecektir. Tıkandığımız noktada bir çıkış noktası mutlaka bulunacaktır” dedi. 

SAMSUN’DA BASIN KRİZİ
Samsun CHP İl Başkanlığı’nda yapılacak olan basın toplantısına geç kalındığı için basın mensuplarının salonu terk etmesi konusuna değinen Akcagöz, “Benim dikkat ettiğim konulardan bir tanesi bu konudur. Basınla ilişkiler bizim için çok önemlidir. Çünkü basın bizim sesimizdir. Gazetecilerin tek görevi, Cumhuriyet Halk Partisini takip etmek değil. Dolayısıyla herkes saatlerine, randevularına rivayet etmek zorundadır. Af dilemek yerine, basını suçlar bir hale bürünmek yanlıştır. Özür dilemek erdemdir. Evet, geç kalınabilir. Fakat konuşularak halledilebilirdi diye düşünüyorum. Mesela acaba ben “hiç geç kaldım mı toplantılara” diye düşündüm. Kaldığım zamanlarda müsaade isterdim ve karşılıklı anlayışla halledilirdi. Basın bizim gözümüz, kulağımızdır. Dolayısıyla basınla ilişkileri değerlendirirken, her şeyi ele almak lazım. Arkadaşlarımız yönetime yeni geldiler. Ulusal basında, “Samsun’da basın krizi” olarak gündeme gelmek üzücü oldu. Umarım bundan sonra böyle tatsızlıklar yaşanmaz” diye konuştu.

Haber: Hande ONAT

Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05