banner733
banner595

Trabzon yatırımcılar için cazip ortamlar oluşturuyor

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Tarihten gelen özelliği ile bölgesinde merkezi konumda olan Trabzon kültürel tarihi değerleri, ticari faaliyetleri, sanatsal yönü ve son yıllarda ivme kazanan turizm sektörü ile öne çıkmaktadır.” diyor.

Trabzon yatırımcılar için cazip ortamlar oluşturuyor

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Tarihten gelen özelliği ile bölgesinde merkezi konumda olan Trabzon kültürel tarihi değerleri, ticari faaliyetleri, sanatsal yönü ve son yıllarda ivme kazanan turizm sektörü ile öne çıkmaktadır.” diyor.

28 Nisan 2016 Perşembe 09:11
Trabzon yatırımcılar için cazip ortamlar oluşturuyor
banner730

Trabzon’da tarıma dayalı sanayi (özellikle çay ve fındık), su ürünleri ve turizm sektörünün önemli potansiyel barındırdığına ve bu durumun yatırımcılar için cazip ortamlar oluşturduğuna dikkat çeken Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Trabzon; Kafkasya, İran, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinin dünyaya açılan ticaret kapısı olma konumuyla tarihten bu yana çekim merkezi oldu. Tarihi İpek Yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olan Trabzon Türkiye’de sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında da önemli bir yer teşkil etmektedir. Hedefimiz; Sosyo-ekonomik ve mekansal olarak bütünleşmiş, rekabet gücü ve refah düzeyi yüksek, daha dengeli ve topyekün kalkınmış bir Trabzon’dur. Kalkınmanın ekonomiyle ilintisi malum. Trabzon’da ekonomi ve sanayiye yakından baktığımızda KOBİ’lerin önemli bir yeri vardır.” dedi.Trabzon’da orta ölçekli 4 Organize Sanayi Bölgesi bulunduğuna dikkat Çeken Vali Öz, “Sözkonusu OSB’lerin altyapıları bitirilmiş olup, genişleme çalışmaları da hızlı bir şekilde sürüyor. Özellikle Trabzon Yatırım Adası Projesi, OSB’lerin genişlemesi adına geliştirilen proje ve atılan adımlar ilin sanayi altyapısını güçlendirebilecek somut adımlar olup, yatırımcıya da çok özel avantajlar sunacaktır. Trabzon’da bir devlet üniversitesi ve bir vakıf üniversite olmak üzere 2 üniversite bulunuyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biridir. İki üniversitenin toplam öğrenci sayısının 70 bin civarında olması ilin ekonomisine ciddi katkılar veriyor. Bölgenin tek teknoparkı olan Trabzon Teknokent ise akademisyenlere, girişimcilere, şirketlere ve çalışanlarına uluslararası rekabet imkanı sağlayacak kalitede altyapı hizmeti sunuyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen Trabzon Biyo-İnovasyon Merkezi projesi ilin Ar-Ge ve yenilikçilik kapasitesini ileriye taşıyabilecek potansiyelde bir proje. Yaklaşık 5 milyon TL bütçesi olan ve 3 yılda tamamlanması öngörülen projede ‘Bitki Biyoteknolojisi ve Medikal Biyoteknoloji’ alanlarında yürütülecek katma değeri yüksek ürünler hedefleniyor. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulan Trabzon Gemi İnşa Kümesi, kurulduğu günden bu yana geçen yaklaşık 3 senede gelişen küme aşamasına gelmiştir ve sektöre yönelik Ur-Ge Projesi devam etmektedir. Kuyumculuk sektörü için de aynı yol izlenmektedir. Bu sektörlerin dışında Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından yürütülen Ur-Ge Projesi ile çay sektörü bölgesel boyutta ele alınmıştır. Fındığa dayalı ürünler sektörü Ekonomi Bakanlığı Ur-Ge desteğinden ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kümelenme desteklerinden yararlanmaya çok uygundur.” diye konuştu.


Vali Abdil Celil Öz, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile turizmde cazibe merkezi haline gelen Trabzon’un görülmeye değer yerlerini şöyle sıraladı: “Sümela Manastırı, Uzungöl, Sera Gölü, Atatürk Köşkü, Ayasofya Camii ve Müzesi, Kızlar Manastırı, Vazelon, Kuştul Manastırları, tarihi camileri, konakları ile yaylaları başı çekiyor. Son dönemde özellikle turizm sektörü ilde büyük bir ivme yakalayarak, turizm yatırımcıları açısından cazip bir konuma gelmiş. Son 5 yılda özellikle Körfez ülkelerinden gelen çok yüksek bir talep nedeniyle otel yatırımları hayata geçirilirken ve şehirdeki yatak kapasitesi de birkaç misli artmıştır. İlimizi 2015 yılı sonu itibariyle 2 milyon yerli, 1 milyon da yabancı turist ziyaret etmiştir. İlimizde halen faaliyette bulunan Turizm işletme belgeli 36 adet tesisin 4.079 yatağı mevcuttur. Yatırım belgeli tesis sayısı ise 18 adet olup, bunların da 2.870 yatak kapasitesi vardır. Ayrıca Uzungöl konaklama tesislerinde 130 adet konaklama tesisinin 5.200 nitelikli yatağı mevcuttur. Belediye belgeli otel sayısı 164 olup, bunların yatak sayısı da 5.751’dir. İlimiz genelinde toplam yatak sayısı 17.900’dür.”

KuzeyNews Dergisi/ Nisan Sayısı

Loading...
Son Güncelleme: 28.04.2016 09:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KAAN TÜRK 2016-04-28 13:48:26

Sayın Vali' nin trabzon reklamını destan gibi yayınlamışsınız. Bölgenin merkezi SAMSUN' dur sayın vali. Biraz daha kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. trabzon' u bulunmaz nimet gibi anlatıp durmuşsunuz....

banner651

banner682