banner1496

banner1499

banner1334

Teşviğe evet, araziye hayır - Samsun haber

banner1357

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Samsun'daki bazı sivil toplum örgütlerinin başkanları, Çarşamba'da yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali'ne teşvik verilmesine değil, yatırımın seçildiği araziye karşı olduklarını söyledi

SAMSUN HABER 13.01.2020, 09:19
386
Teşviğe evet, araziye hayır - Samsun haber
banner1353
banner1375

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü ve SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Çarşamba'daki Biyokütle Enerji Santrali'ne teşvik verilmesini olumlu baktıklarını ancak yarıtırım yanlış yere yapıldığını savundu. 

MİLYONLARCA LİRA TEŞVİK
Oltan Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret Anonim Şirketi tarafından yöre halkı ve çevrecilerin tepkilerine rağmen Çarşamba'nın Eğercili Mahallesi'nde yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali'ne devlet tarafından milyonlarca liralık teşvik verildiği ortaya çıktı.

DOĞRU BULMUYORUZ
Samsun'da 'Türkiye Kucaklaşıyor Birlikte Buluşuyor' programına katılan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Biyokütle Enerji Santrali kurulmasına karşı olmadıkların belirterek, "Ama tarım arazisinin bu denli bol olduğu yerlerde kurulmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

MÜSAADE EDİLMEMELİ 
Tarım ovalarının önemine dikkat çeken Destici, "Tarım alanlarına sahip çıkmamız gerekiyor. Çarşamba Ovası’nda Biyokütle Enerji Santrali kuruluyor. Biz sanayiye karşı değiliz, elbette bunlar kurulmalıdır. Ama tarım arazisinin bu denli bol olduğu yerlerde kurulmasını doğru bulmuyoruz. Çarşamba Ovası, biz tarım havzası olmaktan çıkarılıp bir sanayi alanına dönüştürülecek de bizim mi haberimiz yok, bunu bilmek istiyoruz. Tarım havzaları, yer altı-yer üstü su kaynakları, çiftçi, üretici korunarak bu tür yatırımlara müsaade edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Maalesef bizim tarım arazilerimiz bozuldu. Adeta kullanılamaz hale getirildi. En azından bundan sonra buna müsaade etmemeliyiz" dedi.

AKLIM VE HAYALİM ALMIYOR
Santralı kuracak şirkete teşvik verilmesini değerlendiren SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, "Devletin Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili teşvik vermesini anlayamadım. Zaten o santral sakat bir santral, açılmış bir sürü dava var. Aklım ve hayalim almıyor. Bu tür hareketler doğru değil. Eğer mahkeme yürtümeyi durdurma kararı alırsa ne olacak ? Bu sürecin hukuka uygun olmadığını belirtmek isterim" dedi. 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Samsun'daki bazı sivil toplum örgütlerinin başkanları, Çarşamba'da yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali'ne teşvik verilmesine değil, yatırımın seçildiği araziye karşı olduklarını söyledi
Biyokütle Enerji Santrali'nin tarım arazisine yapılmasının doğru olmadığını savunun Özdağ, "Bu şirket bir yerden söz mü aldı, bu şirketi kim destekliyor ? Yani kamu yararı ve hukukun önemi yok sayılmaktadır. Bu, halkın vergilerinin, kamu kaynaklarının israf edilmesi demektir. Kamu hakkını kim savunacak?" ifadelerini kullandı. 

TEŞVİK DÜŞÜNDÜRÜCÜ
Teşvik verilmesinin olumlu olduğunu ancak santralin yapıldığı alanın doğru olmadığını belirten Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu ise, "Devletin yatırımlara destek vermesi olumlu. Ancak, Çarşambada'ki santrale teşvik verilmiş olması düşündürücü. Çünkü burası bir tarım arazisi. Dolayısıyla olumsuz bakıyorum.  Bu teşviğin kamu yararını ön planda tutan bir tasarruf olmadığını görüyoruz" diye konuştu.

SÖYLEYECEK  BİR ŞEY YOK
İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü de, "Devletin Biyokütle Enerji Santrali'ne teşvik vermesi yasalarla ilgili bir durum olabilir. Yasalar uygun görmüşse bizim çok da söyleyecek bir şeyimiz yok. Biz daha çok santralin kurulacağı alanla ilgileniyoruz" dedi.     
 
Dilber BAHADIR 
 

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 03:43
Güneş 05:26
Öğle 12:46
İkindi 16:39
Akşam 19:56
Yatsı 21:32