banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Tekkeköylü Çarşamba’ya santral istemiyor - Samsun Haber

banner1357

Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde inşaatı başlayan biyokütle enerji santraline Tekkeköy’de yaşayan vatandaşlar da tepki gösterdi.

SAMSUN HABER 16.10.2019, 10:52 16.10.2019, 11:03
Tekkeköylü Çarşamba’ya santral istemiyor - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde, inşaatı başlayan biyokütle enerji santraline karşı tepkiler çığ gibi büyüyor. Tekkeköy’de bulunan mobil santralin insan ve doğa sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen vatandaşlar, "Tekkeköy’ü bitirdiler, Çarşamba da aynı kaderi yaşamasın" diyor.

İNSANLARA YAZIK, GÜNAH
Yakup MERAL: Santralin insanları zehirlemekten başka ne faydası var? Bu insanlara yazık, günah. Tekkeköy’e santral kuruldu da ne oldu? Mobil santral doğalgaza geçmeden önce burada kimse ayakta duramıyordu. 

ÇARŞAMBA’YI BİTİRECEKLER
Ergül YÜZER: Ben santral istemiyorum. Yazık değil mi bu yeşilliklere, ovalara. Tekkeköy’ü bitirdiler, şimdi de Çarşamba’yı mı bitirecekler?

VATANDAŞA SORDULAR MI?
Mustafa USLU: Samsun’un yarısından fazlası kanserle mücadele ediyor. İnsanlara sordular mı bu santrali yapılırken? Köyümde mobil santral yüzünden artık hiçbir şey yetişmiyor. Ağaçlar kurudu. 'Mobil santrali çalıştırmıyoruz' diyorlar ama gece saat 12’den sonra ne yaktıkları belli değil. Paraya, insanların sağlığını değişmesinler. 

TARIM VE HAYVANCILIK BİTECEK
Sevilay GÜVEN: Biz santral istemiyoruz. Tarımla uğraşıyoruz ama ileride ne ile geçineceğiz? Zaten ayakta zor duruyoruz. Bir de tarım ve hayvancılık biterse biz ne satacağız? Çarşamba’ya kurulacak santral bizi de çok etkileyecek. 

SAMSUN’A SAHİP ÇIKILMIYOR
Hüseyin TUNA: Samsun sahipsiz bir şehir. Kimse memleketimize sahip çıkmıyor. Tarıma destek olmaları gerekirken, ovamıza santral kuruyorlar. 

AĞAÇLARIM KURUDU
Melahat ÇAKIR: Meyve ağaçlarım kurudu. Eskiden çok güzel pancar yetişiyordu ama mobil santralden sonra artık yetişmiyor. Ben Çarşamba’ya santral kurulmasını istemiyorum. 

BAŞKA YERE KURSUNLAR
Adil ÖZ: Biz burada bir vatandaş olarak tepki gösteriyoruz. Bizi hasta edecek bir şeyi biz burada istemiyoruz. Santrali gitsinler kıraç bir bölgeye kursunlar. 

SEBZE YETİŞTİREMEYECEĞİZ
Arif BAYRAM: Eti Bakır akşam olduğu zaman zehir saçıyor. İnsanların sağlığını etkileyeceği için ben santral istemiyorum. Yarın sebze yetiştiremeyeceğiz. 

ÖLÜMÜ ERKENLEŞTİRİYORLAR
Sultan FİL: Ben doğayı kirleten her şeye karşıyım. Doğayı kirletmek, ölümü erkenleştirmektir. Ben Çarşamba’ya santral yapılmasını istemiyorum. 

BİZ NE YİYECEĞİZ?
Songül BAYRAK: Tekkeköy’de gece, insanlar uyuduktan sonra dumanı salıyorlar. Burada artık bir şey yetişmiyor. Çarşamba’ya santral istemiyoruz. Biz ne yiyeceğiz?  

SAĞLIĞIMIZLA OYNUYORLAR
Leyla KAYA: Tekkeköy’deki santral tarımdan, sağlığımıza kadar bizi çok etkiledi. Sağlığımızla oynuyorlar. İsteriz ki Çarşamba’ya santral kurulmasın.

İNSANLAR ÖLECEK
Fedai ÇAKIR: Çarşamba’ya santral istemiyoruz. Bütün mahsul, ağaçlar, bağ, bahçe ölecek. Asıl insanlar ölecek. 

SANTRAL İSTEMİYORUZ
Nedime BÜYÜK: Santralin kurulmasını hiç kimse gibi biz de istemiyoruz. Tekkeköy’de yaşan bir vatandaş olarak mobil santralden biz çok etkileniyoruz. Gece dumanı bizi mahvediyor. Ektiğimiz ürünler yanıyor.  

Merve İLHAN, Yasin YILDIZ
 

Yorumlar (1)
Günaydın 6 ay önce
Trabzon na yapsınlar