Hilas Otel

Çelik İnşaat

Tekkeköy'ün önemli projesinde sona doğru

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde Tekkeköy Belediyesi tarafından yapımı devam eden Osmanlı Hamamı yıl sonuna kadar tamamlanarak hizmete sunulacak

Tekkeköy'ün önemli projesinde sona doğru

BİR ÇOK FARKLI ALANDA İLÇEYE KATKI SAĞLAYACAK
Osmanlı hamamı inşaatında incelemelerde bulunan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Osmanlı hamamı inşaatımızda artık sona yaklaşıyoruz. İlçemize birçok farklı alanda kazanım sağlayacak olan bu projemiz Tekkeköy ilçemizde yıllarca önce var olan ve kaybolan bir eserin tekrar canlanmasını sağlayacak. Geçmişte ilçemizde bir hamam varmış, zamanla yok olmuş. Hamamlar biz Türklerin kültürü ile özdeşleşmiş yapılardır” dedi. 

'HAMAMLAR SADECE YIKANILAN YERLER DEĞİLDİR'
Hamamların birçok yönünün olduğuna dikkat çeken Başkan Togar, “Hamamımız sadece yıkanılan yer olarak görülmemeli. Burası aynı zamanda şifa kaynağı ve kültürel, sosyal paylaşımların yapılacağı, örf ve adetlerin yaşatılacağı yerlerdir. Bunların dışında yine yerli yabancı birçok insanın dikkatini çeken ve turizm yönünden büyük önem arz eden yapılardır. Tekkeköy, Osmanlı ve Selçuklu izlerini taşıyan önemli bir yerleşimdir. Geçmişe baktığımızda Tekkeköy’ün ismini aldığı rivayet edilen Şehy Yusuf Zeynuddin Hazretleri'nin tekkesi etrafında hamam olduğu bilinmektedir. Yani yakın tarihe baktığımızda bundan  50 yıl öncesine kadar burada bir hamamımız varmış. O da zamanla yok oldu. Bugün burada yapılan hamamımız ile yıllar  önce yok olan bir değeri tekrar ilçemize kazandırmış olacağız” diye konuştu. 


 
KABA İNŞAAT BİTTİ İNCE İŞÇİLİKLER KALDI
Hamamın inşaatını inceleyen ve yetkililerden son gelişmeler hakkında bilgiler alan Başkan Togar, “Hamamımızın kaba inşaatı tamamlandı ve artık ince işçiliğine başlandı. Bir an önce bitirilmesi için herkes elinden geleni yapıyor. İnşallah bu yıl sonunda hamamımızın inşaatı tamamlanarak hizmete açacağız” şeklinde konuştu.   

İHA      

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 13:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
2023
2023 - 8 ay Önce

Osmanlı hamamı yapmak istiyorsan tuğla ile değil kesme taş işçiliği ile yapacaksın ki bir şeye benzesin. Emek boşa gitmesin böyle yaparsan çakma olur çin malı gibi olur.

SIRADAKİ HABER