banner1496

banner1499

banner1334

TAKEV fark yaratıyor - Samsun haber

banner1357

Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi 'Erasmus Projesi' kapsamında birçok ülkeden gelen 25 öğrenciyi misafir ediyor. Bu kapsamda 25 öğrenci  'Archipelago'  adlı tiyatro eserinin provasını yaptı. Okulun kurucusu Oktay Yapıcı, "Kendimizi ve ülkemizi iyi tanıttığımızı düşünüyorum. Eğer yabancı dil bilmeseydik bu aşamalara gelemezdik" dedi

SAMSUN HABER 15.01.2020, 09:27
207
TAKEV fark yaratıyor - Samsun haber
banner1353
banner1375

2015-2016 sezonunda açılışı yapılarak başarılı bir şekilde eğitim ve öğretim hayatına devam eden, Karadeniz Bölgesi'nde İngilizce ile Almanca dillerinde eğitim veren ve Alman Hükümeti tarafından akredite olmuş ilk özel okul olan Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi Fransa, Yunanistan ve Türkiye iş birliği ile yürütülen Erasmus Projesi'nde fark yaratmaya devam ediyor. 

DÖRT ÜLKEDE SAHNE ALACAK
İki yıl sürecek olan proje kapsamında Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi başta olmak üzere, Lycée Frederic Ozanam (Frederic Rouselle, Baptiste Dulmon) Fransa, St. Catherine’s Britisch School (Sarah Lojo, Anthony Moroz) Yunanistan ve  Lycée Français de Valence (Claudia Lopez) İspanya okullarının da katıldığı bilim ve sanat projesinde öğrenciler  'Archipelago' adlı  tiyatro eserini icra edecek. Atakum Belediyesi Eğitim, Kültür ve Eğlence Merkezi'nde Sanat Yönetmenleri Thierry Poquet  ve Marc Duport eşliğinde provası yapılan 'Archipelago' adlı oyun dört farklı ülkede sahne alacak. Oyunda, profesyonel dansçılar Meritxelll Barbera Garcia, Inma Garcia ve Monserrat da sahne alacak.

TAKEV'DEN BEŞ ÖĞRENCİ VAR 
Yapıyacak çalışmalar kapsamında 15 öğrenci, 4 sanatçı ve 5 öğretmen Samsun'a geldi. Bir haftalık çalışma sonunda 'Archipelago'nun bir bölümü seyirci önünde sergilececek.  Ayrıca TAKEV'den 5 öğrenci projede Türkiye'yi temsil edecek. Bu sayede öğrenciler Erasmus kapsamında oluşturulan projelerle farklı ülkeleri ve o ülkeye ait kültürü tanıyabilme imkanı bulacak 

KENDİMİZİ VE ÜLKEMİZİ İYİ TANITTIK
Farklı ülkelerden öğrencileri ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi Kurucusu Oktay Yapıcı, "Misafirlerimizi ağırlamaktan çok mutluyuz. Şu an 25 öğrenci bizim ailelerimizin yanında kalıyor. Bu güzel bir şey. Kendimizi ve ülkemizi iyi tanıttığımızı düşünüyorum. Tabi her şeyin başında yabancı dil geliyor. Eğer yabancı dil bilmeseydik bu aşamalara gelemezdik. O yüzden yabancı dile her zaman önem vereceğiz. Sadece akademik olarak değil. Konuk öğrencilerimiz hem şehrimizi gezecek hem de yöresel lezzetlerimizi tadacak. Hatta bir öğretmenimiz horon öğrenmek istedi. Bunlar güzel şeyler" dedi. 

ÜLKEMİZİ TANITIYORUZ 
Öğrencilerin güzel bir eseri ortaya koyacaklarını ifade eden Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi Almanca Bölüm Başkanı ve Erasmus Proje Koordinatörü Funda Bayramoğlu, "Sanat direktörümüz muhteşem bir insan, kendisi Fransa'da ünlü bir sanat direktörü. Güzel eserler ortaya çıkarıyor ve gençlerle çalışmayı çok seviyor. Samsun TAKEV Anadolu Lisesi'nde bu çalışmayı yürütüyoruz ve öğrenciler bu eseri segileyecekler. Tamamen sanatsal bir eser. Eserimizin yazarı İskoç bir yazar. Turnelerimiz Fransa'nın Lille şehrinde başlayacak, oradan La Seyne geçilecek. Ardından İspanya'nın Valensiya şehrinde gösterimizi yaptıktan sonra kısa bir ara verilecek. Daha sonra Türkiye ve Yunanistan'da gösterimizi yapacağız. Onlar için de ülkemizi ve kültürümüzü tanıtabilme imkanımız oluyor. Bu projeler sayesinde kültürel arası anlayışı artırıyor. Özellikle ülkemiz hakkında ön yargıları değiştirdiğini düşünüyorum" diye konuştu. 

SAMSUN TAKEV'E TEŞEKKÜR 
Ünlü Sanat Yönetmeni Thierry Poquet ise, Samsun'da olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Öğrencilerim de benimle aynı fikirdeler. Özellikle öğrencilerin kendilerini beden diliyle ifade edebilmeleri çok önemli. Çünkü yakın bir zamanda onlar dünyayı şekillendirecekler. Çocuklar bu projelerle hem farklı ülkelerde farklı gelenekleri görüyor hem de kültürleri öğrenmiş oluyor. Bizi ağırlayan Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi'ne teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Dilber BAHADIR, Yasin YILDIZ 
 

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 03:43
Güneş 05:26
Öğle 12:46
İkindi 16:39
Akşam 19:56
Yatsı 21:32