banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Stoklar azalıyor! Kızılay Samsun'da çağrı yaptı - Samsun Haber

banner1357

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi  Bölge Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, korona salgını nedeniyle stokların azaldığını belirterek vatandaşlara kan bağışı yapmaları konusunda çağrı yaptı

SAMSUN HABER 27.03.2020, 09:05 Ayşe Çolak
Stoklar azalıyor! Kızılay Samsun'da çağrı yaptı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi  Bölge Müdürü  Doktor Muhsin Yıldırım Samsunlulara kan bağışı yapmaları konusunda çağrıda bulundu.  Yıldırım, " Zorunlu olmadıkça evden çıkmayın evde kalın ama  dışarıdaysanız sizin 15 dakikanız başkasının bir ömrü olsun" dedi.

SALGINDA DA SAHADAYIZ

Salgın hastalıklarda bile kan bağışının kesilmemesi gereken bir sağlık hizmeti olduğunu belirten Yıldırım, "Koronavirüs sürecinde  kan bağışları oldukça azalmıştır. Hastanelerdeki aciliyeti olmayan ameliyatlar ertelenmiş olsa da şu süreçte sağlık kuruluşlarında tedavileri devam eden ve ertelenemeyecek ameliyatlar için kan bileşeni ihtiyacı devam etmektedir. Hastanelerimize bu süreçte sağlıklı bireylerimizin gitmemesi yönündeki tavsiyelere uyulmalıdır. Nitekim kan bileşeni ihtiyacının sürekli olması sebebi ile salgın esnasındaki tüm kısıtlamalara rağmen mülki idarenin kan bağış araçlarımıza izin vermesinin sebebi de bu mecburiyettendir" diye konuştu.

KAN VERMEYE DAVET 

Salgının ilerleyen günlerinde kan bağışçılarına ulaşmanın daha da zorlacağını ifade eden Yıldırım, "Diğer ülke tecrübeleri de ilk önlem olarak salgın sürecine yeterli kan stoku ile girilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu süreçte sabit kan bağışı noktalarımızda kan bağışı kabul hizmeti devam edecektir. Kan bağış noktalarımızda kalabalıklara izin verilmeden bağışçı adayları sırayla içeri alınmakta, bağış alanına girmeden önce ateş ölçümü yapılmaktadır. Türk Kızılay'ın en önemli önceliği çalışanlarımızın, bağışçılarımızın ve kan alıcılarının güvenliğidir. 18-50 yaş arasında ve yeni tip koronavirüs (Covid-19)  için dile getirilen risk grubunda olmayan kan bağışçılarımızı kan bağışına davet ediyoruz.  Zorunlu olmadıkça evden çıkmayın evde kalın ama  dışarıdaysan senin 15 dakikan başkasının bir ömrü olsun" ifadelerini kullandı. 

Dilber BAHADIR 


 

Yorumlar (0)