banner595

Sizin İçin 'Dediler!'

Samsunhaber.tc Haber Merkezi'nin Samsun'un 17 ilçesinde yerinde yaptığı alan çalışmalarında bölgenin nabzını tuttarak, belediye başkanlarının durumlarını analiz ettik.

Sizin İçin 'Dediler!'

Samsunhaber.tc Haber Merkezi'nin Samsun'un 17 ilçesinde yerinde yaptığı alan çalışmalarında bölgenin nabzını tuttarak, belediye başkanlarının durumlarını analiz ettik.

28 Aralık 2015 Pazartesi 13:36
Sizin İçin 'Dediler!'
Samsunhaber.tc ve Samsuncanlihaber.tv Haber merkezi aylardır ilçeleri tek tek gezerek vatandaşların sorunlarını sizlerle paylaşıyor. Haber merkezimizin ilçelerde gerçekleştirdiği saha çalışmalarından yola çıkarak, belediye başkanlarının ilçedeki durumlarını sizler için analiz ettik. Kimi sınıfı geçerken, kiminin daha çok çalışması lazım.


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz:

BAŞKANLIKTA 4. DÖNEMİ- AK PARTİ YÜZDE 54.85 OY ALDI

Modern şehir vizyonunu şehre hızlı bir şekilde tatbik ediyor. Maddi imkansızlıkların şehirle ilgili planlarını yavaşlattığının gözlendiği bu noktadaki çalışmalarında, onu gayretlendirecek şehrin dinamiklerinin uzun süredir Samsun'a belediye başkanlığı yapan Yılmaz'ın zorunlu yanında olmalarının dışında pekte bir faydalarının olmadığı anlaşılıyor. Yılmaz'ın belediyecilik anlayışına uyacak alt kademe belediye başkanlarının onun istediği yeterlilikte olmadığı ve Bütünşehir Yasasından sonra her ilçeye adeta damgasını vurur gibi yapmış olduğu çalışmalar göze çarpmakta. İç küskünlüğünden dolayı dışarı yansıtamadığı sevecen tavrı handikabı olsa da Samsun'un gelmiş geçmiş en başarılı belediye başkanı denmesi çokta övgü sayılmaz.

Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR:

BAŞKANLIKTA İLK DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 48.24 OY ALDI

Gözle görülür bir değişiklik olamayan Alaçam'da Belediye Başkanının sakin yapısıyla paralel bir belediyecilik anlayışı devam ediyor. Rutin işlerinin dışında gözle görünen bir değişiklik olmadığı  Hadi Uyar'ın yönetimindeki Alaçam İlçesinde tespit etmek çokta zor değil.
Asarcık Belediye Başkanı Şerif KILAVUZ:

İLK DÖNEMİ - MHP YÜZDE 57.3 OY ALDI

İlçe Merkezinde gözle görülür çalışmalar mevcut ama kırsalda durum pekte iç açıcı değil. İlçesinde sevilen ve başarılı bulunan bir belediye başkanı. MHP'nin Samsun'daki tek belediye başkanı.

Atakum Belediye Başkanı İshak TAŞÇI:

İLK DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 38.1 OY ALDI
CHP'li Metin Burma'yı saf dışı bırakmayı başardı. Belediyede sistemini kurana kadar olan durgunluğu, şimdi tempoya dönüşmüş gözüküyor. Köylerin mahalleye dönüşümü ile hizmet sahası eskiye göre 3 kat büyüyen Atakum'da yeni oluşan mahallelerin Atakum merkezine adaptasyonu için hızlı ve gözle görülür çalışmaları o bölge halkını memnun etmiş görünüyor. Merkezin en başarılı belediye başkanı olma yolunda...
Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa BELUR:

2. DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 63.5 OY ALDI

Büyükşehir Belediyesinin bölgeye olan ilgisi ve arap turistlerin bölgeye yeni yerleşim yeri olarak belirlemesi Belur'un en büyük şansı olarak gözüküyor. Yakın geleceğin göze çarpan ilçelerinden biri olacak olan Ayvacık, bu şansına rağmen tüm sorunlarını da halledebilmiş değil.

Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN:

2. DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 52 OY ALDI

Bafra'da sevilen halkla yıldızı barışık bir belediye başkanı olması birçok olumsuzluğu örtse de, il olma iddiası olan bir ilçenin hala beklenen hamleleri gerçekleştiremediği ve işlerin ağır aksak devam ettiği ilçe merkezinden uzaklaştıkça gözlerden kaçmıyor.
Canik Belediye Başkanı Osman GENÇ:

3. DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 55.2 OY ALDI

Canik ilçesinde yapılmaz denilenleri yapmasına rağmen tutarsız ve usule aykırı iş iddialarının ayyuka çıktığı bir bölgede vizyon belediye başkanlığı yapma çabaları, ekonomik tabloyla paralel gitmediği ve itibar yönünden çok rahat olmadığı gözlenen Başkan Genç'in, AK Parti istikrarı olmasa destekçilerinin de kendisinin de heyecanının kalmadığı göze çarpıyor. Aklının hala büyükşehir adaylığında olması sebebiyle büyükşehirle koordineli çalışamaması en fazla köyün mahalleye dönüştüğü Canik'te çalışmalardaki yetersizliği gözler önüne seriyor.Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin DÜNDAR:

3. DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 60.9 OY ALDI

Beyefendi, dürüst, çalışkan, ilkeli kişiliğiyle Çarşamba'ya damgasını vuran Hüseyin Dündar'ın merkezden sonra mahalleye dönüşen Çarşamba köylerinde de adeta seferberlik ilan edercesine çalışmaları son sürat devam ederken, ekonomik açıdan en güçlü belediyelerden biri olma özelliği gözlerden kaçmazken, Çarşamba'nın efsaneleri arasında şimdiden yer aldığını söylesek abartmış olmayız.Havza Belediye Başkanı Av.Murat İKİZ:

3. DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 57.7

ilçe merkezindeki makyaj çalışmalarının dışında elle tutulur gözle görülür bir hizmetinin olmadığını birçok Havzalı da beyan ediyor. Başkan İkiz'in Havza ile olan konsantresini yitirdiği ve bu sebeble de büyüyen ve gelişen Havza'da yeterli vizyonu ortaya koyamadığı açık bir şekilde gözleniyor. Anayol kenarına sıkışmış modern Havza'yla bir arka caddesi, Akla-kara kadar birbirine zıt görüntü veriyor.
İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK:

BİR DÖNEM ARAYLA İKİNCİ DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 40.7

Her ne kadar İlkadım'da 2. dönemi olsa da 3 belediyenin birleşmesinden oluşan ilçedeki ilk dönemi. Ekonomik açıdan zor durumda devraldığı belediyede ilk yılında pek bir varlık gösteremezken, iktidarın nimetlerinden faydalanmasını bilerek, sorunları tek tek çözerek, bölgede yeni yaptığı projelerle dikkat çekiyor. 11 köyün mahalleye dönüşmesiyle 50 olan mahalle sayısı 61'e yükselen Başkan Tok, köylerdeki nüfus sayısının azlığından en rahat belediye başkanı konumunda çalışmalarını devam etmekte. Hala belediye binası sorununu çözememesi en büyük eksikliği.

Kavak Belediye Başkanı İbrahim SARICAOĞLU:

İLK DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 47.6 OY ALDI

Kavak'ta başarılı çalışmalarını Büyükşehir ile yakın ilişkilerine borçlu olduğu gözlerden kaçmıyor. Kendi gücünden çok büyükşehrin gücünü sahaya yansıttığı bu dönem Kavak ilçesini ileriye taşıyacak gibi gözüküyor.

Ladik Belediye Başkanı Selim ÖZBALCI:

İLK DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 53.5 OY ALDI

Kendi karakteriyle tatlı sert bir belediye başkanı olarak kısıtlı imkanlarıyla Ladik'te bir çalışma içerisinde. Bu çalışmalar yeterli mi yetersiz mi Ladikliler bile henüz karar verebilmiş değil gibi gözüküyor.19 Mayıs Belediye Başkanı Osman TOPALOĞLU:

2. DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 57.8 OY ALDI

Şanslı bir ilçenin belediye başkanı olmasına rağmen ilçesinden geçmiş yıllarda bir bakan olması onun için çok avantaj olmuş gibi gözüküyor. Çünkü şuanki çalışmaları geçmişteki hızına erişebilmiş değil. 19 Mayıs ilçesinde büyükşehirin kuş cenneti çalışması da olmasa çok bir değişiminin olmadığı görülebiliyor. Merkez haricindeki yerlerin hala çok problemli olduğu gözlerden kaçmıyor.
Salıpazarı Belediye Başkanı Halil AKGÜL:

2. DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 53.3 OY ALDI

İlçede rutin giden belediye çalışmaları büyükşehirle hız kazanmış durumda. Salıpazarı'nın bitmeyen yolu artık sabırları zorluyor. Belediye başkanının sosyal ve kültürel yatırımlarının yok denecek kadar az olduğu ve Salıpazarı ilçesinin el değmeden organik bir büyümeye terk edildiği diğer ilçelerin değişimi ile kıyaslandığında ilçeyi başarılı belediyeler kapsamında son sıralara mahkum ettiği gözüküyor.

Terme Belediye Başkanı Şenol KUL:

İLK DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 49.8 OY ALDI

Terme halkıyla hala sorunlarını çözüp kaynaşamayan ve vatandaşın en fazla şikayet ettiği ilçe belediyesi olma özelliği geçmişteki Kozlu Belediye Başkanlığı'ndaki başarısını mumla aratıyor. Başkan Kul, belediye başkanları içerisinde en sıkıntılı başkan pozisyonundaki yerini hala koruyor. Başkan Kul'un çok ama çok çalışması gerekiyor.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan TOGAR:

İLK DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 53.1 OY ALDI

Yerleşim yerinden çok sanayi bölgesine hakim olması sebebiyle bir türlü modern ilçe görünümüne bürünemeyen Tekkeköy'de özel yatırımlar, devlet yatırımları ve büyükşehrin çalışmaları dışında rutin bir belediyecilik yaptığı gözlenen Togar, Kırsalı çok ve hizmeti eksik olan Tekkeköy'de hala umulanı ve bekleneni yapmaktan uzak bir belediye başkanlığı profili çiziyor.
Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık EDİS:

2. DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 68.1 OY ALDI

Vezirköprü'nün talihi her dönem aynı gibi gözüküyor. Edis döneminde biraz farklılıklar gözükse de Vezirköprü Samsun'un en kötü durumdaki ilçesi olmaktan kurtulabilmiş değil. Belediye Başkanı Edis'in Vezirköprü ilçesinde Ailevi ve şahsi ekonomik durumunun iyi olduğu için zoraki belediye başkanlığı yaptığını algılamak çokta zor değil. Zoraki başkanlıkta anca bu kadar...Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin KIYMA:

İLK DÖNEMİ - AK PARTİ YÜZDE 56.8 OY ALDI

Yakakent'te yerli aday bulunamadığı için Yakakent'li olmayan Hüseyin Kıyma aday yapıldı. AK Parti Rüzgarını arkasına alan Kıyma, köylerin mahalleye dönüşmesiyle ipi göğüsledi. Seçildiği günden bu yana Büyükşehir Belediyesinin Yakakent Meydan düzenlemesi ve yeni oluşan mahallelere yaptığı işler olmasa Başkan Kıyma yönetimindeki belediyenin tek bir çakılı çivisi dahi olmadığı gözleniyor.

Loading...
Son Güncelleme: 28.12.2015 16:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HASAN ÖZTORUN 2015-12-29 12:15:26

halil akgül dışındakiler çöpe

banner650