banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Şiddetin sebebi eğitimsizlik - Samsun Haber

banner1357

Samsun'da yaşayan vatandaşlar doktora karşı neden şiddet uygulandığını değerlendirerek bu sorunun eğitimsizlikten kaynaklandığını ifade etti

SAMSUN HABER 21.10.2019, 10:34 21.10.2019, 11:05
66
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber ekipleri sokağın nabzını tutmaya devam ediyor.  Samsun'da yaşayan vatandaşlara mikrofon uzatan ekipler "Doktorlara karlı şiddet uygulanmasının sebebi nedir?" sorusunu sordu.

İşte alınan yanıtlar:

YOĞUN ÇALIŞIYORLAR

Sahip İŞBAŞI: Doktora gittim, doktor hiç konuşmuyor benimle. Sadece hemşire konuşuyor. Bütün tahlilleri yaptırdım. Doktor yine benimle bir kere bile konuşamadı. Doktorlar hastalarla konuşmaya korkuyor. Ama bu şiddet uygulamak için bir sebep değil.  Çünkü onlar da yoğun bir şekilde çalışıyor, beyinleri dolu oluyor.

SAYGILI OLMALIYIZ

Mustafa KABADAYI: Doktorlara saygılı davranmalıyız. Onlar da bıktı her türlü insanla uğraşmaktan. Ben doktorlara hak veriyorum, iyiler ve güzel çalışıyorlar. Çok fazla hastaları var, onlar da zor durumda kalıyor.

PSİKOLOJİDEN KAYNAKLI

Dursun Ali EKİZ: Bilgisiz kişilerdir bunları yapan. Onların psikolojileri bozulmuş. Burada suç şiddet uygulayanda. Ama doktorlar da doktorlara yapıyor bunu. Onun için işin kaynağına inmek lazım.

İNSANLAR KÖTÜ

Yüksel PETEK: Kötü insanlar her şeyi yapar. Doktorlarla iletişim sorunu da olabilir ama tamamı kültürden kaynaklanıyor. Bunun sebebi sadece eğitimsizlikte.

TOPLUM SIKINTILI

Adnan GÜNDOĞDU: Milletin artık psikolojisi bozuldu. İnsanlarda stres çok büyümeye başladı. Burada suç bazen doktorda da olabilir ama kökeninde toplumun sıkıntıları yatıyor. Sosyal hayatın bunalımından dolayı bu şekilde olaylar oluyor.

ŞİDDETE KARŞIYIZ

Erol TÜRKDÖNMEZ: Şiddete karşıyız ama doktorlar bize karşı işini güzel yapmıyor. Tabi durumun böyle olması şiddeti berberinde getirmemeli. Onlar da görevini yerine getirmeye çalışıyor.

SABIRLI OLUNMALI

Hilmi GÖKHAN: İnsanlar böyle olduğu sürece bu olaylar daha da artar. Karşılarındaki insanın bir doktor olduğunu unutmamaları lazım. O bir can kurtarıyor sonuçta. İnsanlar sabırlı ve dürüst olmalı. Ölüm Allah’ın emri. Doktorlar her şeyi yapıyor. İnsanların detaylı düşünmeleri lazım. Doktorlar insan sağlığı için çalışan insanlardır. Bunu düşünmemiz gerekiyor.

BÖYLE BİR HAK YOK

Şemsettin SAĞLAM: Milletimizin ön yargı ve cahilliğinden geliyor. Bir insan tabi ki hasta olabilir ama bunu son demine getirip de doktora gittikten sonra bana neden sıra gelmiyor diye bağıramaz. Ağrın sızın olmasına rağmen doktor sana hemen bakmazsa laf söyleme hakkın yok. Böyle insanlar ön yargılıdırlar. İnsan ilk önce kendi doktorudur. Mesela doktor bana yanlış yaptı astım, kestim, vurdum, kırdım bunlarla elime bir şey geçmez.

EĞTİMSİZLİKTEN KAYNAKLI

Saniye YILMAZ: Bence eğitimsizlikten kaynaklanıyor, onun dışında doktorların da anlayışlı olması gerekiyor. Ben de karşılaştım daha önce bazı doktorlar ilgilenmiyorlar ama bu da şiddeti gerektirmez. İletişim kuramıyoruz bundan dolayı olabilir. Şiddet gören insan şiddet uygular.

ŞİDDET ÇÖZÜM DEĞİL

Erol SÖYLEYİCİ: Hasta sıra beklerken ona kızıyor, muayeneyi beğenmiyor. Hastaya sanki baştan sağma bakılıyor gibi geliyor. Ama bu şiddet için sebep değil. Allah senin yaşamını devam ettirecekse zaten ettiriyor . Burada doktoru sadece vesile kılıyor. Onun için doktora laf söylemeye, şiddet uygulamaya kimsenin hakkı yok.

SORUN İNSANLIKTA

İbrahim US: Sorun insanlarımızdan kaynaklanıyor, doktorlardan değil. Ekonomik sorunlar içerisinde insanların böyle davranması normal fakat bu bize hiç yakışmıyor. Aynı zamanda insanlar doktorlarımıza hiç iyi davranmıyor.

EĞİTİM YETERSİZ

Erbil BAKLA: Toplumda eğitimin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Sevgi ve saygının kalmadığını düşünüyorum. Şiddetin temeli iletişimsizliktir zaten. Daha iyi bir eğitim seviyesine yükselebilirsek sıkıntılarımızın düzeleceğine inanıyorum.

ELİF DANIŞMAZ

Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05