banner1496

banner1345

banner1334

SASKİ Genel Müdürü'ne göre ilçelerde su sorunu yok!

banner1357

Samsun Haber: SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, "Samsun'un içme suyunda koku var ve olması gerekiyor. İnsani tüketim amaçlı sular yönetmeliğinde belirten oranda klor katmak mecburiyetindeyiz" dedi

SAMSUN HABER 28.11.2017, 10:57 28.11.2017, 12:55
212
banner1353
banner1375

Samsun Haber - Kamil Demircioğlu, görevi bırakacağına dair iddiaları ve vatandaşların içme sularında problem yaşadıklarına yönelik şikayetlerini Samsun Canlı Haber TV'ye değerlendirdi. 

GÖREVİ NE ZAMAN BIRAKACAK?
SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu görevi bırakacağına dair iddialar için, "Görevi bırakacağım doğru ama 14 ay sonra yaş haddinden emekli olacağım için bırakacağım. Onun haricinde görev bırakma diye bir şey söz konusu değil" dedi.

SİYASİ NEDENLERDEN DOLAYI...
Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV ekiplerinin ilçelerde yaptığı röportajlarda vatandaşların en çok şikayet ettiğini konuların başında 'içme suyu'nun geldiğini hatırlattığımız Kamil Demircoğlu, şu açıklamayı yaptı:

"Ben size içme sularının geçmişle orantılanmayacak kadar düzgün olduğuna dair binlerce kişi bulabilirim. Bazı şeyler siyasi nedenlerden dolayı gündeme getiriliyor. Samsun'un içme suyunda koku var ve olması gerekiyor. Çünkü içerisine klor katılıyor. Klor kokulu bir maddedir. Bir müddet sonra uçar. 0.5 ppm ölçeğinde içme suyuna dezenfektan olarak klor katmadığımız anda bize Çevre Sağlığı ve Halk Sağlığı Müdürlüğü, sularımızın İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği'ne uygun olmadığı gerekçesiyle kullanılmamasını söyler. Yönetmelikte belirtilen oranda klor katmak mecburiyetindeyiz. Sularda her zaman klor kokusu vardır. Kaynattığınızda ya da beklettiğinizde uçar" dedi.

'BAZI İLÇELERDE 1 GRAM SU YOKTU'
Kamil Demircioğlu, ilçelerde ve mahallerinde su problemi olmadığını söyleyerek, "Şu anda Samsun'da, Çarşamba'da, Terme'de suların bulanık olması gibi bir durum söz konusu değil. Şayet bazı köylerde dereden yüzeysel olarak alınan sular varsa ve derede yağışlar sonrası bir bulanıklık meydana gelmişse o bulanıklığı arıtma tesisleri tam anlamıyla arıtamayabilir o zaman da biz o suları keseriz. Mesela Terme'nin Sakarlı Mahallesi'nde oluyordu bu durum. Onu da ilave tedbirlerle önledik. Terme'de, Vezirköprü'de, Alaçam'da  2014 yılında 1 gram su yoktu. Terme'de 2. kattan yukarıya su çıkmıyordu. Şu anda biz Dibekli Mahallesi'nde 5 yüz tonluk depo yapıp, terfi merkezleri kurup, ilave sondajlar ve pompalarla su veriyoruz" diye konuştu.

'SAMSUN EN KURAK YAZ AYINI YAŞADI
Samsun, bu yıl 40 yıllık konjonktürün en kurak yazını yaşadığını söyleyen Demircioğlu, "Irmaklarda, sondajlarda, kaynaklarda su kalmadı. Buna rağmen kayda değer bir susuzluk yaşanmadı. Havza'da 5-10 günlük susuzluk yaşandı. Onu da çeşitli çalışmalarla giderdik.Şu anda Havza'da, Vezirköprü'de, Ayvacık'ta, Asarcık'ta su ile ilgili bir problem yok" dedi.

VATANDAŞ, TERSİNİ SÖYLÜYOR: Samsun Gazetesi'nin ilçelerde yaptığı röportajlarda halkın dile getirdiği 2 önemli sorundan birisi su. Ayvacık, Terme ve Çarşamba'da vatandaşlar yol ve su şikayetlerini bu şekilde dile getirdi. SASKİ Genel Müdürü'ne göre ise ilçelerde suyla ilgili herhangi bir sorun bulunmuyor. 

Merve İLHAN - Mine ŞEN

Yorumlar (0)
banner1474
23°
açık
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:49
Güneş 05:30
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:51
Yatsı 21:25