banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Santrali kuran firmaya 'Çevre' ödülü

banner1357

Oltan ve Köleoğlu Enerji (OKE), 6. Su ve Çevre Konferansı ödüllerinde ‘Çevre Dostu Biyokütle Enerji Yönetimi’ ödülüne layık görüldü. OKE daha önce de ‘Enerji Oscarı’ ödülünü almıştı. Öte yandan, TEMA Vakfı Samsun İl Temsilciliği, santralle ilgili açıklamalarda bulundu. Vakıf, santralin ciddi çevresel etkilere sahip olduğunu ifade etti.

SAMSUN HABER 09.11.2019, 09:35
Santrali kuran firmaya 'Çevre' ödülü
banner1353
banner1375

Çorum Mecitözü Biyokütle Santrali projesiyle ICCI 2019 Biyokütle ve Atık kategorisinde ‘Enerji Oscar’ı kazanan Oltan ve Köleoğlu Enerji, yaptığı başarılı çalışmalarla bir ödüle daha layık görüldü. 

OKE bu kez Ankara’da düzenlenen ve Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden belediyeler ile firmaların katıldığı 6. Su ve Çevre Konferansı ödüllerinde Çevre Dostu Biyokütle Enerji Yönetimi Ödülü’nü aldı. Ödülü, OKE Yatırım Koordinatörü Anıl Badem aldı.

HIZ KESMEDEN DEVAM 

Kendilerini bu ödüle layık gören herkese teşekkür eden Anıl Badem, enerjinin en değerli ve gerekli kaynaklardan biri haline geldiğini günümüzde, Türkiye’nin imkanlarını kullanarak ihtiyacı gidermenin çabası içinde olduklarını bildirdi. Badem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Oltan ve Köleoğlu Enerji olarak ithalatımızın en büyük kalemi olan enerji alanında yüksek çevre bilincini ilke edinerek değerlendirilemeyen yerli ve milli, tarım ile orman atıklarımızın enerjiye dönüşümünü sağlayarak dışa bağımlılığımızı azaltma gayreti içerisindeyiz. Bunun yanı sıra kırsal alanlarda sosyal ve ekonomik yapıyı canlandırarak çevre dostu, yenilenebilir, sürdürülebilir, verimli ve güvenilir enerji üreten projelerimizi de sürdürüyoruz. Bu bilinçle çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

OKE Yatırım Koordinatörü Anıl Badem’e ödülünü Prof. Dr. Ahmet Mahiroğlu verdi.

TEMA'dan 'santral' açıklaması

TEMA Vakfı Samsun İl Temsilciliği, Çarşamba Biyokütle Santrali Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, konunun sadece bir tesisin kurulup kurulmaması kararından ibaret olmadığına dikkat çekildi. Açıklamada, "Biyokütle santralleri, her ne kadar yakıtı itibariyle yenilenebilir enerji sayılsa da neden olduğu hava kirliliği ve su tüketimi nedeniyle ciddi çevresel etkilere sahiptir" ifadelerine yer verildi.

BÜTÜNCÜL YAKLAŞILMALI

Çarşamba Ovası'nın Bakanlar Kurulu’nun 12 Aralık 2016 tarihli kararı ile 'Büyük Ova Koruma Alanı' olarak ilan edildiğine dikkat çekilen açıklamada,  "Temmuzda gerçekleştirilen Toprak Koruma Kurulu’nda ise söz konusu santral projesinin sadece depolama alanı için amaç dışı kullanım talebi gündeme gelmiştir. Kurulda biyokütle santralinin olası etkilerine dair bütüncül bir değerlendirme fırsatı oluşamadığı, tüm projenin detayları ortaya çıktığında anlaşılmıştır. Bu durum projenin santral sahası, depolama alanı ile birlikte bütünüyle bölgedeki tarım arazileri ve tarımsal üretim üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır" denildi.

MEVCUT TESİSLER YETERLİ

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Biyokütle santralleri de dâhil yenilenebilir enerji tesisi sayılan hiçbir enerji üretim biçiminin çevre üzerinde etkisinin teknik olarak en aza indirilebileceği söylenebilir. Elektrik talebi ve üretimi incelendiğinde; TEİAŞ’ın Haziran 2019 tarihli Kurulu Güç Raporu’na göre Türkiye’de 90 bin 420 MW’lık elektrik üretim kapasitesi bulunmaktadır. Yine kamu kurumlarının değerlendirmelerine göre bu kapasitenin yarısı, maksimum düzeyde elektrik tüketimi olduğu andaki elektrik ihtiyacımızı karşılamak için yeterlidir. Biyokütle santralleri her ne kadar yakıtı itibariyle yenilenebilir enerji sayılsa da neden olduğu hava kirliliği ve su tüketimi nedeniyle ciddi çevresel etkilere sahiptir."

Yorumlar (0)