banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Santrale şok karar! Bilirkişi raporu iptal - Samsun Haber

banner1357

Samsun 3. İdare Mahkemesi, Çarşamba'da inşaatı devam eden biyokütle enerji santrali için verilen 'ÇED gerekli değildir' kararını iptal etti. SAMÇEP Başkanı Mehmet Özdağ, mahkemenin adeta bir hukuk dersi verdiğini söyledi

SAMSUN HABER 08.04.2020, 09:30 08.04.2020, 09:39
Santrale şok karar! Bilirkişi raporu iptal - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde yapımı devam eden biyokütle enerji santraline verilen 'Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir' kararının iptali için açılan dava sonuçlandı. Samsun 3. İdare Mahkemesi, söz konusu biyokütle enerji santralinin Çarşamba büyük ova koruma alanı dışında inşa edilebileceği alternatif alanların bulunduğu anlaşıldığını ifade ederek ÇED gerekli değildir kararını iptal etti.  SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ ve davacılardan Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği Sözcüsü Murat Şenel, mahkeme kararının örnek nitelikte olduğunu söyledi.

BİLİRKİŞİ RAPORU ÇÖPE ATILDI

Samsun 3. İdare Mahkemesi'nin ÇED gerekli değildir kararını iptal ederek bir hukuk dersi verdiğini ifade eden SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, "Bakanlar Kurulu kararı, birinci sınıf tarım arazilerine 5403 Sayılı Kanun gereği tarım dışı herhangi bir işlem yapılamayacağı ve herhangi bir idari makamın talimatnamesinin yasaların üzerinde olamayacağını söylüyor. Aynı zamanda mahkemenin kararında Kaz Dağları, Cerattepe gibi birçok yerde firmalar lehine raporlar hazırlayan bilirkişi heyetinin dar ve kısıtlı bir bakış açısıyla hazırlanmış olduğu da belirtiliyor. Mahkeme bu kararıyla bilirkişi raporunu elinin tersiyle çöpe atmıştır. Bu karar Türkiye'de bulunan birinci sınıf tarım alanlarını koruyacak bir karardır. Yetkililerin bir an önce bu tesisi sökmesi ve o alanın eski haline getirmesi şart. Bu görevi yerine getirmezlerse yasal süreç başlatacağız" dedi.

DOĞRU YATIRIMCILARIN YANINDAYIZ

Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği Sözcüsü Murat Şenel ise, "Tüm itirazlarımız, nitelikli tarım alanlarının korunması gerekirken alternatif alan aranmaksızın bu tesisin ısrarla buraya yapılmak istenmesinedir. Ovada santral değil modern sulama sistemleri ile drenaj faaliyetlerinin tamamlandığı, onlarca salça ve sebze konserve fabrikalarının limanlardan Çarşamba Ovası ürünlerinin taşındığı bir ova istiyoruz. Doğru yatırımların yanında, zarar verecek yatırımların ise sonuna kadar karşısındayız. Şirketlere çıkar sağlayan yatırımlar ve yardımcılarının sonuna kadar karşısındayız" diye konuştu.

Merve İLHAN

Yorumlar (0)