Samsunlulardan sağlıkta şiddete tepki... ‘Cezalar caydırıcı olmalı’

Sağlık çalışanlarına şiddet hakkında çıkması beklenen Sağlıkta Şiddet Yasası hakkında düşüncelerini aldığımız Samsunlular ‘Sağlıkla şiddet yasasının bir an önce çıkarılması gerekiyor. Artık cezaların caydırıcı olması konusunda daha dikkatli olunmalı. Onlara canımızı emanet ediyoruz. Onların canı da bize emanet’ dedi.

Samsunlulardan sağlıkta şiddete tepki... ‘Cezalar caydırıcı olmalı’
banner1139

Son günlerde sıkça karşılaştığımız sağlık çalışanlarına şiddet hakkında, sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması için Türk Tabipler Odası Birliği çalışmalarını sürdürüyor.Planlananyasa ve sağlıktaki şiddet olayları hakkında Samsunlular ne düşünüyor?

İşte aldığımız cevaplar:

YASAYLA ŞİDDET AZALMAZ
Nevzat SARIKAYA: Çıkmalı tabi ki ama pek caydırıcı olacağını düşünmüyorum. Toplumunda genellikle böyle bir şiddete meyil var. Yasayla şiddetin azalacağını düşünmüyorum. Toplumda genellikle her problem şiddetle çözüme ulaştırılmaya çalışıyor. Bunun için vatandaşta doktorda halledemediğini doktora yükleniyor, diğeri öğretmene yükleniyor, polise yükleniyorlar. Yasayla halledilecek bir sorun değil bu, toplumun değişmesiyle halledilir. Eğitim, toplumun genel düzeninin değişmesiyle, kültürel yapısıyla bu tür sorunlar çözüme ulaştırılabilir.

GEÇ ALINAN BİR KARAR
Enver ÇÖRTÜK: Geç bile kalındı, şimdiye kadar çıkarılması gerekiyordu. Canı sıkılan doktor dövmeye kalkıyor, hemşire dövmeye kalkıyor, buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Gerekli cezaların ağırlaştırılması gerekiyor. Daha yeni bir doktor daha öldürüldü, yazık günah bu doktorlar kolay yetişmiyor. Sıkışınca doktora gidiyoruz, az rahatlayınca doktoru dövüyoruz. Böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde yok. Bizde de olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu olaylar Türkiye’de utanç kaynağı olması gereken meseleler. Ben istiyorum ki bir an önce yasa çıksın, birde ağır yasalar çıksın ki bu insanlar doktora şiddet uygulamak isterken yada öldürmek isterken 2 defa düşünsün.

YASANIN ÇIKARILMASI DESTEKLİYORUM
Zeki GÜVEN: Sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasını destekliyorum. Şiddetin iyi bir şey olmadığını düşünüyorum. Artık insanların psikolojide bozuk, ister istemez şiddet uygulayabiliyorlar. Sağlıkta şiddetin azalması için caydırıcı yasaların çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Gerekirse idamın bile gelmesini isterim. Sonuçta doktora da canını emanet ediyorsun.

DOKTORA ŞİDDET UYGULANMASI YANLIŞ
Burak DOMAÇ: Bence çıkarılmalı. Sonuçta doktorlar hayat kurtarıyor. Doktorlara şiddet uygulanması yanlış. Çıkacak olan yasanında caydırıcı olacağını düşünmüyorum. Tür insanının yapısında var, ben bu yüzden caydırıcı olacağını düşünmüyorum. Bir sürü yasa var çoğu uygulanmıyor. Bununda uygulanacağını düşünmüyorum.

BAZEN DOKTORLAR DA İLGİLENMİYORLAR
Ahmet KÖSE: Sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalı bence. Çünkü doktorlara devamlı şiddet uygulanıyor. İnsanların pek etkileneceğini düşünmüyorum ama yine de azda olsa caydırıcı olacağını düşünüyorum. Bazen doktorlarda ilgilenmiyorlar, o anda insanlarda saldırgan olabiliyor. Aslında olmaması gereken davranışlar.

DOKTORLARIMIZ MAĞDUR OLUYOR
Veli ALTUNOĞLU: Sağlıkta şiddet yasasının çıkması çok güzel olur. Yasa çıkması lazım çünkü doktorlarımız gerçekten çok mağdur olabiliyorlar. Onlara hizmet etmek şart. Yasanın çıkmasıyla sağlıkta şiddetin azalacağını düşünüyorum. Bu tür olayların artık yaşanmasını istemiyorum.

BİZLER İÇİN ÇALIŞIYORLAR
Ali Rıza YÜCE: Çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü onlar bir hizmet yapıyorlar, bizler için çalışıyorlar. Yapılan hizmetin karşılığında insan bir an sinirlerine hâkim olamayabiliyor. Ama çözümün şiddette aranmaması gerekiyor. Bence caydırıcı olur, insan azda olsa korku hisseder ve şiddete olan meyilin azalmasına katkı sağlayabilir. Biraz daha geri adım atar. Şiddet biraz da yoksulluktan dolayı ortaya çıkıyor, parasız olan bir insan insanlara saldırmaya yer arar. Vatandaşın hali vakti yerinde olsa etrafa saldırmaz. 

ŞİDDET UYGULAMAYA DEVAM EDERLER
Gülin Sağrus: Sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalı, sağlık çalışanlarına çok şiddet uygulanıyor. Yerli yersiz doktorlara saldırıyorlar. Kaba kuvvet uygulanıyor. Bizim insanımızı bu tür yasaların caydıracağını düşünmüyorum. Yine şiddet uygulamaya devam ederler. İnsanların eğitimiyle alakalı bu tür durumlar, yasalarla şiddetten vazgeçeceklerini düşünmüyorum.

KESİNLİKLE CEZA ALMALARI LAZIM
Faik KURNAZ: Sağlıkta şiddet yasasının kesinlikle acilen çıkması gerekiyor. Çünkü biz hastaneye tedavi olmak için gidiyoruz, canla başla bize hizmet eden sağlık çalışanlarına şiddet uyguluyorsak, şiddet uygulayanların kesinlikle cezalandırılması lazım. Şuanda şiddet uygulayanların hiçbiri kesinlikle ceza görmüyor, doktorlarımız için bu yasanın acilen çıkması gerekiyor. Kanun çıkarmak caydırıcı olmaz ancak çıkardığımız kanunları uygularsak suç işleyenlere ağır cezalar uygularsak o zaman caydırıcı olabilir.

ŞİDDETE HER ALANDA KARŞIYIM
Nazan METEOĞLU: Tabi kesinlikle çıkarılmalı. Şiddete her yerde karşı olmak lazım. Bende bir doktor olarak sağlıkta insanların yararını düşünüyoruz, kendi hayatımızdan bir takım ödünler veriyoruz. Yasa tabi ki caydırıcı olabilir ama bunlar insani duygular ve anlık gelişebilen olaylar. İnsanların eğitimiyle de alakalı olduğunu düşünüyorum. İnşallah her şey yoluna girer.

Haber: Emre ÖNCEL-Uğur ATICI
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148