banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsunlular, Şahin Dağları'na yürüyecek - Samsun Haberleri

banner1357

Türkiye’de büyük öfke uyandıran Kaz Dağları’ndaki altın arama çalışmalarına yönelik tepkiler devam ederken, Kanadalı Eldorado Gold’un Kavak’taki altın arama çalışmaları da çevrecileri ayağa kaldırdı. Çevreciler pazar günü Başalan’dan Şahin Dağları’na yürüyecek.

SAMSUN HABER 13.09.2019, 14:28
Samsunlular, Şahin Dağları'na yürüyecek - Samsun Haberleri
banner1353
banner1375

Kaz Dağları’ndaki altın arama çalışmalarına yönelik tepkiler devam ederken, Kanadalı Eldorado Gold’un Türkiye uzantısı Tüprag Madencilik’in Samsun’un Kavak ve Havza ilçelerinde başlattığı altın arama çalışmaları da çevrecileri kızdırdı. Altın arama çalışmalarının durdurulması isteyen çevreciler pazar günü Samsun’da buluşarak büyük bir yürüyüş düzenlemeyi planlıyor.

samsun dağları

PROTOSTO EDECEKLER 

Samsunlu çevreciler, Kavak ve Havza İlçeleri arasında kalan Şahin Dağları’nda başlayan ağaç katliamına ve altın arama faaliyetlerini protesto etmek amacıyla 15 Eylül Pazar günü Kavak İlçesi Başalan Mahallesi’nden Şahin Dağları’na yürüyecek.

şahin dağları

KATLİAMA 'DUR' DENİLENECEK

Samsunlu çevreciler 15 Eylül Pazar günü Atatürk Anıtı önünde saat 10.00’da basın açıklaması yaparak ve ardından araçlarla Kavak Başalan Köyü'ne hareket edecek. Çevreciler, Şahin Dağları'na yürüyüş yaparak ağaç katliamına ve altın arama faaliyetlerine ‘Dur’ diyerek seslerini tüm dünyaya duyurmayı amaçlıyor. 

şahin dağları

AĞAÇLARI KESTİLER

Kanadalı Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı Tüprag Madencilik'in, Samsun’un Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları başlattığı ortaya çıkmıştı. Kavak İlçesi'ne bağlı Başalan Mahallesi’ne 5 kilometrelik mesafede başlatılan çalışmalarda, ağaçlar kesilerek, yol genişletme çalışmaları yapıldığı tespit edilmişti. Samsun Çevre Platformu da (SAMÇEP) bölgede incelemelerde bulunmuş ve kamuoyunu duyarlı olmaya davet etmişti.

Merve İLHAN
 

Yorumlar (0)