Samsunlular ile 'Aile Hekimi'ni ne kadar tanıyor?

Samsun Haber: Koruyucu ve önleyici sağlık hizmeti veren Aile Hekimleri'ni Samsunlular ne kadar kullanıyor? Samsun Canlı Haber TV vatandaşlara, "Aile hekiminizi tanıyor musunuz? Daha çok hangi işlemler için gidiyorsunuz?" diye sordu.

Samsun Haber - Aile hekimleri, vatandaşların ikamet yerlerinin yakınlarında ilk başvuracakları, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis,  tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, kapsamlı ve devamlı olarak vermekle yükümlü, tam gün esasına göre çalışan tabipleridir. 

AİLENİN BÜTÜN BİREYLERİ
Aile hekimi, aile bireylerinin ikametlerine yakın olup hizmet verdiği toplumu her yönüyle tanır; aile, çevre ve iş ilişkilerini değerlendirir. Ailenin bütün bireylerinin sağlık durumlarını, yaşama koşullarını, dolayısıyla koruyucu sağlık uygulamalarının ve sağlık eğitimlerini bireylere nasıl uygulanacağını en iyi bilen kişidir. Bu doktorlar kendi sorumluluğu altındaki bireyleri bir hastalık çerçevesinde değil, bütüncül bir yaklaşımla riskler, sağlık koşulları, psikososyal çevre ve mevcut diğer akut veya kronik sağlık sorunları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirir.

Peki Samsunlular, Aile hekimlerini ne kadar tanıyor ve hangi durumlarda aile hekimine gidiyor? Samsun Canlı Haber TV, sokaklarda bu sorununun yanıtını aradı.

İşte Samsunluların cevapları:

MECBUR AİLE HEKİMİNE GİDİYORUZ 
Ender YENEN: "Aile hekimimi tanıyorum. Sık sık gidiyorum. Mecbur aile hekimine gidiyoruz. Diğer doktorlar parayla çünkü."

ÇOK SIK GİDİYORUM
Mithat ÜSTÜN: "Aile hekimimi tanıyorum. Çok sık gitmiyorum. Ama daha ziyade ilaç yazdırmak için gidiyorum." 

İLAÇ YAZDIRMAYA GİDİYORUM
Ferhat ÇELİK: "Aile hekimimi tanıyorum. Bazen gidiyorum. Genelde ilaç yazdırmak için gidiyorum. Ağır hastalıklarda değil de daha hafif hastalıklarda tercih ediyoruz."

ÇOK SIK GİTMİYORUM
Orhan BAYRAK: "Aile hekimime daha çok ufak tefek hastalıklar için, ilaç yazdırmak için ya da grip gibi hastalıklarda gidiyorum.Çok sık gitmiyorum."

AİLE HEKİMLERİ ÇOK İYİ
Dilaver KELEŞ: "Aile hekimimi tanıyorum. 3 ayda bir gidiyorum. Özellikle ilaç yazdırmak için gidiyorum. Aile hekimleri şu an çok iyi. İyi ilgileniyorlar." 

RAPORLU İLAÇLARIMI YAZDIRIYORUM
Ahmet Tevfik KONYA: "Aile hekimimi tanıyorum. Raporlu ilaçlarım var, onları yazdırmak için gidiyorum genelde." 

ZAMANDAN TASARRUF
İlknur SEMİZOĞLU: "Aile hekimimi elbette tanıyorum. Genelde ilaç yazdırmak için gidiyoruz. Onun dışında ufak tefek hastalıklar için gidiyoruz. İnsanlar biraz daha bilinçlendi. Kullanacakları ilaçlarını da biliyorlar. Hastanelerden sıra almak çok zor. Bu nedenle hem zaman açısından tasarruf sağlanıyor. Hem de daha pratik." 

AĞRILAR İÇİN GİDİYORUM
Melek SEMİZ: "Aile hekimime daha çok, diş ağrısı, baş ağrısı gibi ağrılar için ağrı kesici ilaç yazdırmaya gidiyorum." 

ÇOK MEMNUNUM
Kenen ERÇETİN: "Aile hekimimden ben çok memnunum. Çok iyi ilgileniyor. Aile hekiminin bakabileceği her türlü hastalıkta yardımcı oluyor. Çok da yararlı bir uygulama. Hastanelerde uzun kuyruklarda beklemek yerine aile hekimine gidip hemen muayene olabiliyorsun."

ÇOK FAYDALI DEĞİL
Halil GÜVER: "Aile hekimine daha çok ilaç yazdırmaya gidiyorum. Başka bir şey için pek gitmiyorum. Çok tercih etmiyorum. Çünkü bir faydası olduğunu düşünmüyorum." 

ÇOK YARDIMCI OLUYORLAR
Saniha BÜYÜKOĞLU: "Aile hekimimi tanıyorum. Genelde ilaç yazdırmak için gidiyorum. Her acil durumda kendisine gidiyoruz ve yardımcı oluyor."   

BİZİ YÖNLENDİRİYOR
Hüseyin Ümit OVALI: "Aile hekimimi tanıyorum. Hastaneye gitmeden önce ilk etapta ilk yardım yapıyor olması bakımından iyi. Ama şöyle bir şey var, aile hekimi denilen kişinin zaten tüm konuları bilmesi beklenemez. Sadece pratik olarak sizleri yönlendiriyor. Grip, nezle gibi hastalıklarda gidiliyor. Antibiotik verilmemesi çok güzel. Aile hekiminden çok bir şey beklememek gerekir."    

İLAÇ YAZDIRMAK İÇİN GİDİYORUM
Fatih Günaslan: “İsmini bilmiyorum ama şahsen tanıyorum. Hasta olduğum zaman ilaç yazdırmak için gidiyorum. Zaten daha çok ilaç yazdırmak için kullanıyorum aile hekimimi” 

EVİMİZE KADAR GELİYOR
Mahmut KAYHAN: “Aile hekimliği hizmetinden memnunum. Köye geliyor. Hastaysak evimize kadar geliyor. İlaçlarımızı yazdırıyoruz. Birebir tanıyor bizi.” 

HASTANEDEN DAHA ÇOK GİDİYORUM
Celal YILDIZ: “İyi tanıyorum aile hekimimi. Gayet de memnunum. Daha çok ilaç yazdırıyorum. Ufak tefek işler için gidiyorum. Hastaneden daha çok kullanıyorum yakın olduğu için." 

MEMNUYET VERİCİ HİZMET
Seyit KARAASLAN: “Aile hekimliği hizmetinden memnunum. Yakın bize. İlaçlarımızı yazıyor, muayene ediyor.”

HASTANELERDE SIRA BEKLEMİYORUZ
Rauf ATABAY: “Aile hekimimi tanıyorum. Daha çok ilaç yazdırmak için kullanıyorum. Hastanelere gidip kalabalıkta beklemektense orada hallediyoruz işimizi. Mesela bir gribal enfeksiyon için hastaneye gitmeye gerek kalmıyor. Onlarla hallediliyor”

UYARILARINI DİKKATE ALIYORUZ
Melek SARI: “Aile hekimimi tanıyorum. Genelde ilaç yazdırmak için ve grip olunca gidiyorum. Yönlendiriyor bizi, uyarıyor, bazı tahliller öneriyor. Çok memnunum”

BİZ MEMNUNUZ
Güner ÇAKICI: “Tanıyorum aile hekimimi ve gidiyorum. İlaç yazdırmak için ve grip olunca gidiyorum.  Valla biz memnunuz”

AKIL ALIYORUM

Şükran GEÇMİŞLİ: “Her türlü işlemde önce ona gidiyorum ve akıl alıyorum. O tedavi ederse ediyor edemezse hastaneye gidiyorum.  Çok memnunum ben bu hizmetten”

İsmini vermek istemeyen: “Aile hekimimi tanıyorum. Genellikle kan ve vitamin değerlerim düşük olduğu için gidiyorum.”

Röportaj: Mine ŞEN - Emine ÇATAL

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner650

banner826