Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsunlular dikkat: Kendimizi zehirliyoruz!

Samsun Haber: Araştırmalara göre Türkiye'de her 2 kişiden biri başkasına ilaç öneriyor. Bilinçsiz ilaç üretiminde Avrupa'da birinci sıradayız. Peki Samsunlular ilaç tüketiminde ne kadar bilinçli? İşte Yanıtı...

Samsun Haber - Uzmanlar, hastalık ve gribal enfeksiyonların en yoğun olduğu dönemlerden biri olan kış dönemlerinde hastalıklar kadar, bilinçsizce kullanılan ilaçların da sağlık açısından ciddi sıkıntı oluşturduğunu belirtiyor.

AVRUPA BİRİNCİSİYİZ
Ülke olarak gereksiz ve bilinçsiz yere tüketim sebebiyle antibiyotik kullanımında Avrupa’da ilk sıralarda yer alıyoruz. Özellikle günümüz çocuklarının aşırı antibiyotik alımı nedeniyle bakterilere karşı dirençlerinin ciddi derecede azaldı

Uzmanlar, en küçük bir rahatsızlıkta hekime gitmeden alınan antibiyotiklerin kişinin vücut yapısının savunma sistemini işlevsiz hale getirdiğini vurguluyor.Peki, Samsunlular ilaç kullanımı konusunda ne kadar bilinçli Samsun Canlı Haber TV, sokaklarda bu sorunun yanıtını aradı?

ÇOK BİLİNÇSİZİZ
Zafer DAŞ: "Günümüzde vatandaş olarak bilinçsiz ilaç tüketiyoruz. Stresten dolayı insanlar tedaviyi ilaçlarda buluyorlar. Bir hekimin kontrolü olmadan da ilaç kullanabiliyorlar.  Ufak tefek hastalıklarda hekime gitmek gerekmiyor. İnsanlar bilinçli, bilinçsiz antibiyotik kullanılıyor. Ben de açıkçası çok bilinçli değilim ama çok sık hastaneye gitmemeye çalışıyorum. Ama bilinçsiziz bu konuda."

HASTA OLMAYAN DA İLAÇ KULLANIYOR
Mustafa SOYKURT: "Hasta olan da ilaç kullanıyor, olmayan da ilaç kullanıyor. Toplum olarak bilinçli bir insan değiliz zaten. Bu konuda da bilinçli değiliz.  Okuyor insanlar ama cahiller. İlaçların nerede kullanacaklarını bilmiyorlar. Ben bilinçli tüketiyorum. Hasta olmadan hastaneye gitmem ve ilaçlarımı düzenli kullanırım."

TAVSİYE ÜZERİNE İLAÇ KULANMIYORUM
Samet SARIOĞLU: "Doktorun verdiklerinden başka ilaç tüketmiyorum. Bazen ailemin bildiği ilaçları kullanıyorum. Ama tavsiye üzerine ilaç tüketmiyorum."

İLACIMI SAATİNDE ALIYORUM
Ali BİNHEKTAR: "En iyilerinden ilaç kullanıyorum. Doktorun verdiği her ilacı saatinde kullanıyorum. Ben tavsiye üzerine ilaç kullanmam. Zaten tansiyon hastasıyım"

TAVSİYE ÜZERİNE İLAÇ ALIYORLAR
Eczacı Turgut DİKİCİ:  "Yüzde elli bilinçliyse, yüzde ellisi vatandaşların ilaç konusunda bilinçsiz. Tavsiye üzerine gelip ilaç alıyorlar.  Kendi kendilerine doktorluk yapıyorlar. İnternete bakıyorlar, ona göre ilaç kullanıyorlar. Halbuki ilaçlar hem faydalıdır. Hem de yerinde kullanılmadığında zararlıdır. İmkanları var ülkemizin. Birçok doktor var. Muayene olmaya, tedavi olmaya imkanları var. Ama vatandaş, ‘Doktora kim gidecek?’ diyor.  Önüne geçebilmek için ilkokul çağından başlayarak eğitilmeli. Çocuk yaşta bilinçlendirilmeli."

VATANDAŞ EKSİK
Mustafa ÖZTÜRK: "İlaçları çok da bilinçli kullanmıyoruz. Ben tansiyon hastayım bu nedenle tavsiye üzerine ilaç kullanmıyorum.  Ama vatandaş bu konuda çok eksik maalesef."

PAKETLERİN İÇİNDE ÇOK İLAÇ VAR
Kurtuluş ÖZÇELİK : "İlaç tüketimi konusunda çok kötüyüz. İlaç kullanımındaki bilinçsizlik eğitim süreciyle birlikte geliyor. Maalesef bu konuda yetersiziz. Paketlerin içinde de çok ilaç var. Bu konuda biraz denetim gerekiyor. Ben bilinçli olduğumu düşünüyorum."

HANGİSİNİ BULSAK İÇİYORUZ
Orhan UĞURLU : "Hangi ilacı bulursak içiyoruz. Antibiyotik içiyoruz çok fazla.  Doktora gitmeden içtiğim ilaçlar var benim. Doktora gitmeden ilaç kullanıyorum."

AĞRI KESİCİLER...
Melahat ÜBEY: "Hiç bilinçli ilaç kullanmıyoruz. Herkes böyle. Genelde ağrı kesicileri hep tavsiye üzerine kullanıyoruz. Ben de bilinçli değilim."

İLACI PEK SEVMİYORUM
Ayşe ÇELİK : "Fazla ilaç kullanmıyorum. Tansiyon ilacı kullanıyorum sadece. Ben bilinçli olduğumu düşünüyorum. İlacı pek sevmiyorum zaten."

ZATEN DOKTORLAR BİLİNÇSİZ
Nazif BEY: "Doktorlar ilaçları bilinçli vermiyorlar. Yazıyorlar ilaç ama hangi ilaç nasıl tüketilir kendileri de bilmiyor. Vatandaş bilinçli, sektörün sahipleri bilinçsiz. Kontrol edilmiyor. Ne olduğu belli değil. Ben hiç ilaç kullanmıyorum. İlaç kullanmaktan kaçınıyorum."

Haber : Emine ÇATAL-Atilla PIÇAK

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2017, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300