banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsunlu minikler çok sevdi!

banner1357

Samsun'da sosyal sorumluluk bilinciyle bir araya gelen 3 kadın kurmuş oldukları Doğal Boya Atölyesi'nde çocuklar için sebze ve meyvelerden boya üretimi yapıyor.

SAMSUN HABER 17.02.2019, 12:51
Samsunlu minikler çok sevdi!
banner1353
banner1375

Samsun'da Binnur Temel, Canan Süleymanoğlu ve Yasemin Ar Keskin kurmuş oldukları Doğal Boya Atölyesi'nde çocuklar için hiçbir maddi talepte bulunmadan  sebze ve meyvelerden boya üretimi yapıp, boyaları köy çocuklarına ve engelli çocuklara ulaştırıyor.

FİKRİ BAHÇEDE BULDU

Doğal Boya Atölyesi sorumlusu Binnur Temel, Balıkesir'de tarımla uğraştığını, sebze ve meyveleri toplarken eline bulaşan boyalardan yola çıkarak bitkileri kaynatıp doğal boya yapma fikrini bulduğunu, arkadaşları doktor Canan Süleymanoğlu, emekli öğretmen Yasemin Ar Keskin ile doğal boya yaparak özellikle ihtiyaç sahibi ve engelli çocuklara ulaştırabilmek için "Doğal Boya Atölyesi"ni kurduklarını belirtti.


AİLELER EVDE KOLAYLIKLA YAPABİLİR

Organik boyalarla köy çocuklarını, lösemili, otistik, down sendromlu ve görme engelli çocukları tanıştırdıklarını söyleyen Temel, köydeki çocukların boyalara ulaşmakta güçlük çekebileceğini, ailelerinin köyde yetişen sebze ve meyvelerden çocuklarına boya yapabileceğini aktardı.

ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU
Lösemili çocuklar için doğal boyanın daha sağlıklı olacağına inandıklarını, otistik ve down sendromlu çocukların zaman zaman boyaları tadabildiklerini ancak sebze ve meyvelerden üretilen boyaların çocuklar için risk taşımayacağının altını çizen Temel, görme engelli çocukların da meyve ve sebzelerden elde edilen renkleri kokularından kolayca ayırt edebildiklerini söyledi. Sonuçlardan çocukların da kendilerinin de mutlu olduklarını belirten Temel sözlerine şu şekilde devam etti;

DUYULARI GELİŞTİRİYOR
"Etkinlik yaptığımız bölgelerde özellikle o bölgenin sebze ve meyvelerini toplayarak organik boya yapıyoruz. Sebze ve meyveleri suda kaynatıyoruz. Pancardan mor, nardan kırmızı, ıspanaktan yeşil, limondan sarı, kırmızı lahanadan mordan maviye geçen gibi birçok renk elde ediyoruz. Bu organik boyalarla çocukların haşır neşir olması için köy köy ve dernek dernek geziyoruz. Çocuklar boyalarla oynarken ailelerine de organik boya yapmayı öğretiyoruz.Eskiden Anadolu'da iplikler, yünler ve halılar sebze ve meyvelerden elde edilen renklerle boyanırmış. Sadece mahsullerden değil böceklerden, taştan ve minerallerden de yardım alınarak renkler ortaya çıkarılırdı fakat biz çocuklarla birlikte etkinlik yaptığımız için sadece mahsul ürünlerden boya üretiyoruz. Çocukların hem dokunabilecekleri hem de tadabilecekleri organik ürün yapıyoruz. Meyve ve sebzeleri önce iyice yıkıyor ve temizliyoruz. Sonra ince ince kesip tencerede suyun içinde haşlıyoruz çünkü çocuklar ellerine bulaştırdıkları boyaları tatmak istiyor. Yani dokuların, kokuların ve tatların karışımı olduğu için çocukların farklı duyularını zenginleştiriyoruz." 

Temel, Anadolu'daki sebze ve meyveden boya üretme geleneğini de devam ettirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)