banner1518

banner1365

banner1519

banner1499

banner1496

banner1324

Samsunlu liselilerden ilginç araştırma

Samsun'da iki lise öğrencisinin derin dondurucuda saklanan gıdaların besin değerinin düşüp düşmediğinin belirlenmesi amacıyla yürüttüğü çalışmada, dondurucuda saklanan gıdaların besin değerinin azaldığı belirlendi

SAMSUN HABER 29.04.2018, 12:08
4373
Samsunlu liselilerden ilginç araştırma

Samsun Bahçeşehir Lisesi üçüncü sınıf öğrencileri Şimal Ulusoy ile Hale Şen, "derin dondurucularda saklanan gıdaların protein ve besin değerinin kalitesi üzerindeki etkileri" konulu araştırma başlattı.

DONDURULMUŞ GIDALARI İNCELEDİLER
Öğrenciler, proje kapsamında okulun biyoloji öğretmeni Tonguç Gündüz ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Gönül Solmaz'ın danışmanlığında önce evlerinde, daha sonra okullarında ve marketlerdeki dondurulmuş gıdaları inceledi.

Gıdalardan alınan numuneler, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünün moleküler biyoloji ve genetik laboratuvarında incelendi.

PROJE BİR YIL SÜRDÜ
Bir yıl süren proje sonucunda derin dondurucuda saklanan gıdaların protein ve besin değerlerinde ciddi oranda kayıp yaşandığı ortaya çıkarıldı.

Ulusoy, proje kapsamında sayısız deney ve inceleme yaptıklarını söyledi. Bütün derin dondurucuların eksi 18 ile 24 derece arasında soğuttuğunu belirlediklerini anlatan Ulusoy "Özelikle et ürünleri ile protein içeren ürünler bir günde donuyor. Bu süre içinde katalaz enzimi (oksijene maruz kalan ve neredeyse bütün canlılarda bulunan yaygın bir enzim türü) aktivitesi azalıyor. Saklanma süresine bağlı olarak kayıplar ortaya çıkıyor. Bir ay saklanan bir ette yarı yarıya protein kaybı ortaya çıkıyor." dedi.

Şen de dondurucuda saklanan gıdalarda yüzde 50 protein kaybı ile yüzde 80 enzim aktivitesi kaybı tespit ettiklerine aktararak, dondurulmuş gıdaların tazeliklerini koruyabilmesi için çok daha düşük derecede şoklamak gerektiğini belirtti.

EN AZ - 80 DERECE
Solmaz ise günümüzde dondurulmuş gıdalara ilginin arttığını dile getirerek, "Lise öğrencilerince gerçekleştirilen çalışma, farkındalık oluşturmak amacıyla yürütüldü. Hazır gıdaların ilk günkü gibi taze, protein ve enzim miktarının aynı olması arzu edilen bir durumdur ancak derin dondurucularda kristalleşerek dondurulan ürünlerin besin kaybı ortaya çıktı. Bunun için en az eksi 80 derecede şoklanarak saklanması gerekiyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdaları tüketirken besin değerlerinden yoksun olarak tükettiğimizin bilinmesi gerekiyor." diye konuştu.  

Gündüz de öğrencilerle çok özverili bir çalışma gerçekleştirdiklerine işaret ederek, "Proje çok basit gibi görünse de sağlıklı ve dengeli beslenme için çok önemli bir çalışma. Aslında farkında olmadan dondurulmuş gıdaları sadece posa gibi tüketmiş oluyoruz." ifadesini kullandı.

AA

Yorumlar (0)