banner1223

Samsunlu hekimden uyarı!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Nöroloji Uzmanı Dr. Osman Demir, güneş ışığının az, havaların ise soğuk olduğu kış aylarında meydana gelebilecek sağlık sorunlarına karşı uyarıda bulundu.


Nöroloji Uzmanı Dr. Osman Demir, özellikle okul ve iş yeri gibi kalabalık ortamların hastalıklara davetiye çıkardığını,uyku ve tembelliğe yol açan bu havalarda yürüyüş yapmanın vücuda yararlı olabileceğini aktardı.Bu kısa yürüyüşlerin stresi azaltacağını ifade eden  Dr. Osman Demir "10 dakika kendinizle baş başa kalmanız vücuttaki stres hormonu seviyesini düşürmeye ve daha enerjik olmanızı sağlar.'' dedi.
  

Demir açıklamalarına şu şekilde devam etti;

''Yetersiz ve kalitesiz uyku günün yorgun ve verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bunun kendimize kış uyku planı çizmeliyiz. Özellikle yatmadan en az bir saat önce televizyon, cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi parlak ışık yayan şeyleri kendinizden uzak tutmak hatta odanızın dışına koymanızı tavsiye etmekteyiz. Belirli saatler içinde egzersiz ve spor yapmanız beyin ve sinir sistemine fayda sağlayacağı gibi nörapatik ağrılarında önüne geçmiş olursunuz. Bununla birlikte Nörolojik olarak yaşayacağınız sorunlar için geçer dile beklemeden mutlaka bir uzman doktora muayene olmanızı da tavsiye ediyorum" 
                              

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148