banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsunlu gençler gurbete iş aramaya gitmeyecek

banner1357

AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, "2024 yılından sonra iş için gurbete giden Samsunlu kalmayacak, biz bunu vaat ediyoruz. Hatta bu gelişimle gurbete gidenler de geri gelecek" dedi

SAMSUN HABER 07.03.2019, 13:45 07.03.2019, 13:50
banner1353
banner1375

 AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV’de yayımlanan ‘Mart 2019 Seçime Doğru’ programının konuğu olarak projeleri ile ilgili özel açıklamalarda bulundu. 

Demir, 2024 yılında hiçbir Samsunlunun iş için gurbete gitmeyeceğini ifade etti.

CANLI YAYIN KONUĞU

Demir, Samsun Canlı Haber TV Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Erdoğan'ın yönettiği programda, Samsun Medya Grubu Yayın Kurulu Başkanı Necdet Uzun, Samsun Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Bozkurt ve ORA Araştırma Şirketi Genel Koordinatörü Barış İpek'in sorularını yanıtlayıp projelerinden bahsetti.


ŞU ANKİ DEĞERE EŞ
Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV’de yayımlanan ‘Mart 2019 Seçime Doğru’ programının konuğu olan AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, özel açıklamalarda bulundu. 
Kenevirin Samsun için büyük şans olduğunu ifade eden Demir, "Cumhurbaşkanımızın da bahsettiği gibi, Vezirköprü'de kenevir üretimine etkin bir şekilde gireceğiz. Gelecek ekonomik değeri şu an Samsun'un ekonomisine eşit olacak" dedi.

200 BİN TON KENEVİR ÜRETİMİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitinginde verdiği müjdeleri hatırlatan Demir, “Cumhurbaşkanımız kenevir üretimine değindi. Detay da verdi. Sözleşmeli üretimden bahsetti. 10 bin ton tohum sözleşmesi 200 bin ton kenevir üretimine ulaşılacağını söyledi. Marka tescilli de devam ediyor. Kendisi takip ediyor biz de takip edeceğiz. Vezirköprü'de kenevir üretimine etkin bir şekilde gireceğiz" diye konuştu.

ANA OMURGAMIZ İSTİHDAM

İstihdam ve sanayi üretimlerinden bahseden Demir, "Mitingte halkımızın bakışları çok net ve beklentisi yüksek olarak bir inanmışlık gördüm. Katılımcı sayısı hava soğuk olmasına rağmen iyiydi. Halkımızla bütünleştik. Cumhurbaşkanımız geldi ve kürsüye çıktı. Mitingde 100’ün üzerinde Samsun vurgusu yaptı. Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin geleceğindeki Samsun'un konumunu gören kişi ve Samsun'dan beklentisi yüksek. Sanayi oluşumundan sonra Samsun için yurt içi ve yurt dışı sanayici çekilmesinden bahsetti. Bunu 16 yıl ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanının bunu telaffuz etmesi çok önemli. Ana omurgamız istihdam, sanayileşme ve yüksek üretimdir. 4 ovamız var, ancak beklenilen şekilde istifade edilemiyor” diye konuştu.

BATI ÇEVRE YOLU PROJESİ

Batı Çevre Yolu projesinden de bahseden Demir, "Bu proje Samsun için çok önemli. Adalar mevkiinden başlayacak yol çalışmalarına kısa sürede başlayacağız. Samsun'un yeni yüzü Atakum'u bu imkanla planlayacağız. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin üst kısmından 19 Mayıs Polis Okulu’nun önüne inecek. O yola, Atakum ilçe sahilinden 5 ana bulvar bağlanacak” şeklinde konuştu.

OSB ALANLARI HAZIR
Sanayicinin arkasında güç hissetmek istediğine dikkat çeken Demir, "Sanayici kendisini seven, kendisini destekleyen idare ister. Samsun'un eksiği buydu. Arsalaşma gerekiyor, ruhsatlaşma gerekiyor. Kamuyla ortak çalışmaların yapılması gerekiyor. Samsun dışından yatırımlar çekeceğiz. Çarşamba OSB'nin tapuları verildi. O alanda 900 dönüm OSB kuruyoruz. İmar altyapı çalışmaları Nisan ayında başlayacak. Terme'de bin 700, Vezirköprü'de kenever için bin dönüm OSB kuruyoruz. Kavak'ta 2. etap için çalışmalar sürüyor. Havza Bekdiğin OSB'yi bin dönümden 10 bin dönüme çıkarıyoruz. İlerde bu bölgeyi Kuzey Anadolu'nun en büyük sanayi bölgesi haline getireceğiz. 2023'e kadar Samsun merkezdeki sanayi alanını 5 bin dönüme çıkarmak zorundayız. 1. sınıf tarım alanlarına kesinlikle sanayi kurmuyoruz" ifadelerine yer verdi.

KİMSE GURBETE GİTMEYECEK
Demir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "2024 yılından sonra iş için gurbete giden Samsunlu kalmayacak, biz bunu vaat ediyoruz. Kendi isteğiyle çıkanlar hariç. Hatta bu gelişimle gurbete gidenler de buraya geri gelecek. Belediyede istihdam bürosu kuracağız. Gerekli kursları açıp nitelikli elemanlar yetiştireceğiz. İstihdam büromuz hakkaniyetli çalışacak."

Haber: Hakan AKGÜN

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 21 Ocak 2020
İmsak 06:18
Güneş 07:48
Öğle 12:51
İkindi 15:21
Akşam 17:44
Yatsı 19:08