banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsunlu Fevzi Amca hayatını o işe adadı

Samsun'da yaşayan emekli öğretmen Fevzi Uyar (70) birçok farklı alanda sokak hayvanlarını tavuk kemikleri ve kuru mama ile besliyor.

SAMSUN HABER 04.03.2019, 11:56
Samsunlu Fevzi Amca hayatını o işe adadı

Samsun'da hayvansever vatandaş Fevzi Uyar, hayatını sokak hayvanlarına adadı. 40 kilometrelik bir alanda 15 farklı noktada a sokak hayvanlarını kendi imkanları dahilinde tavuk kemikleri ve kuru mama ile besliyor. 

Samsun'da 42 yıl görev yaptıktan sonra emekliya yarılan Uyar,  Yılandere ve Gürgendağ mevkiinde 15 farklı noktada 40 kilometrelik bir alanda bulunan sokak hayvanlarını atık tavuk parçaları ve kuru mama ile besliyor.  200 kadar köpeğe kendi imkanları çervesinde bakmaya çalışan Fevzi Amca her ay 3 ton dolayında tavuk kemiği ile 400 kilo kuru mama temin etmeye çalışıyor.Otomobili ile hergün yola koyulan Uyar'ı gören köpekler sevgi gösterisi içerisinde Uyar'ı karşılıyor, otomobilinin peşinden koşuyor.

KÖPEKLERE KOYDUĞUMUZ ÇALINIYOR
Hayvan sevgisinin toplumda işlenen suçları azalatacağını belirten Uyar,  "Köpekler için koyduğumuz kemikler çalınıyor. Ne yazık ki insanlarımızın ahlakı, vicdanı ve dini duyguları yok olmuş durumda. Fakat kabahati biz büyüklerde buluyorum, demek ki anlatamamışız. Her şeyin ilacı sevgi. Allah, herkesin birbirini seveceği ortamlar bahşetsin. Bu sayede hep birlikte mutlu günlere kavuşalım. Ben beslemeye çıktığım zaman ayaklarım yerden kesiliyor. Elbette insanız, yola çıkarken bazen canım hiç istemiyor gibi oluyor. Ama besleme bittikten sonra evime kuş gibi dönüyorum. Onların sevgisi çok farklı bir şey. Anlatmak mümkün değil, yaşamak lazım diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

'MAMA DESTEĞİNE İHYACIMIZ VAR'
Hayvanların mamadan çok insan sevgisine ihtiyaç duyduğunun altını çizen Fevzi Amca, "Bazı insanlarımız ne yazık ki sokaklarda taşla, sopayla köpekleri kovalıyor. Sokaklarda hayvanlarımız pek bir iyilik göremiyor. Biz de onlara böyle davranınca ahde vefaya en iyi örnekle karşılaşıyoruz. Dilerim kalbi kararan insanlar onları örnek alır. Allah'a şükür ekonomik olarak şimdiye kadar hiç bunalmadık. Ama bu işe gönül vermiş insanlardan kuru mama yardımı bekliyoruz. Hayvanlara ayda en azından 400 kilogram mama vermeliyiz ki bu çark daha iyi dönsün. Özellikle yaz aylarında tavuk daha erken bozulduğundan dolayı mama ihtiyacımız oluyor'' dedi.

'HAYVAN SEVGİSİ HER DERDİN İLACI'
Toplumda her yaştaki insanı sokak hayvanlarına karşı daha duyarlı olmaya çapıran Fevzi Uyar son olarak,  "Özellikle emekli olan insanlarımız bir hayvanı sahiplenmeli. Günde 1-2 defa onu dışarıya çıkardıkları zaman doktorlarımızın dediği yürüyüşü de yapmış olacaklar. Ben kalp ve tansiyon hastasıyım ama Allah'a şükürler olsun dağlara, kırlara çıkmak bana iyi geliyor. Hayvan sevgisi her derdin ilacıdır" ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)
18°
açık
Namaz Vakti 18 Eylül 2019
İmsak 04:44
Güneş 06:10
Öğle 12:34
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:09