Samsunlu çaycının doğa aşkı!

Samsun Haber: Samsun'da çay ocağı işleten Ali Uslu, 15 yıldır doğadan topladığı tohumlarla pet şişede fidan yetiştirerek isteyenlere ücretsiz dağıtıyor

Samsunlu çaycının doğa aşkı!

Samsun Haber - Samsun'da çay ocağı işleten Ali Uslu, yaklaşık 15 yıldır doğadan topladığı tohumlarla pet şişede yetiştirdiği fidanları isteyenlere ücretsiz veriyor.

KUŞLARA YUVA, YOLCULARA GÖLGE
Sokaktan topladığı pet şişeleri keserek içinde özenle fidan yetiştiren Uslu, önceleri evinin balkonunda yaptığı bu uğraşını balkonda yer kalmayınca Gülsan Sanayi Sitesi'ndeki iş yerine taşıdı. İş yerinin karşısındaki boş alanda fidan yetiştirmeye devam eden Uslu, büyüttüğü fidanları farklı yörelerde kök salmaları, kuşlara yuva, yolculara gölge olmaları için dağıtıyor. Çevre aşkıyla dikkati çeken Uslu, etrafındakilerden de takdir topluyor.

ORMANDAN KOZALAK TOPLUYOR
Evli ve iki çocuk babası Uslu, çocukluğunun doğayla iç içe geçtiğini belirterek Hz. Muhammed'in "Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki ağacı dikiniz." sözünün kendisi için hayat felsefesi olduğunu söyledi. Yaklaşık 15 yıldır fidan yetiştirdiğini ve bunun kendisi için vazgeçemeyeceği bir uğraş haline geldiğini vurgulayan Uslu, şöyle konuştu:

"Daha çok hafta sonları ormanlardan ve mezarlıklardan açan kozalakları topluyorum. Tohumları kozalağın içinden çıkarıyorum. Topladığım pet şişeleri kesip içini toprakla doldurup tohumu atıyorum. Sulayıp bekliyoruz. Hepsi ilgi istiyor. Ramazan ayında çay ocağını kapatıyorum ama iki günde bir buraya gelip bakıyorum, suluyorum ilgileniyorum. Bir çocuk gibi bakım istiyor. İsteyenlere ücretsiz veriyorum. Ücret olursa bir hayır tarafı kalmaz. Ben bunu hayır için yapıyorum."

TEMA VAKFI ÖDÜLLENDİRDİ
Ömrü yettiğince fidan yetiştirmeye devam edeceğini, yaptığı işin kendisine ibadet yapar gibi huzur verdiğini anlatan Uslu, insanların fidan yetiştirdiği için kendisini takdir ettiğini, son olarak Tema Vakfı Samsun temsilcileri tarafından ödüllendirildiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 15:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
aylapaloglu
aylapaloglu - 9 ay Önce

Ali bey bende aynını yaptım bahçelerimize diktim söküp söküp attılar atakum de
nizevleri 214 sokakta dava ettik 2011 de yargıtay yıkım verdi ama halada duru
yor 2015 de diğer bahçelerdekileri söküyorlardı ardık atakumve büyükşehşir za
bıtaları izledi gitti

SIRADAKİ HABER

banner849

banner826