banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsunlu balıkçılar dertli

banner1357

Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç, "Herkes 'Karadeniz'de balık azaldı' diyor; ancak azalmadı. Bizde uygulanan avcılık yasaklarıyla bu kadar balık tutabiliyoruz. Karadeniz coğrafyasında avcılık yasaklarının ortak olması lazım" açıklamasında bulundu.

SAMSUN HABER 24.02.2019, 12:51 24.02.2019, 12:57
Samsunlu balıkçılar dertli
banner1353

Karadeniz'de deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu hamsi sürüleri Gürcistan, Rusya ve Ukrayna kıyılarına yöneldi. Hamsi sürüleri deniz suyunun güney kıyılarında soğumaya başlamasıyla dönüşe geçse de Karadenizli balıkçılar hamsiden umduğunu verimi bulamadı. 

EN FAZLA YASAK BİZDE
Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Malkoç,  "Şu an bizde istavrit ve mezgit var. Hamsi karşı kıyılarda var. Bizde olan hamsinin de boyu kurtarmıyor. Ne yazık ki biz burada olan hamsiyi tutmuyoruz, onlar karşıda tutuyor. Herkes 'Karadeniz'de balık azaldı' diyor; ancak Karadeniz'de balık azalmadı. Bizde uygulanan avcılık yasaklarıyla bu kadar balık tutabiliyoruz. Karadeniz coğrafyasında en fazla yasak olan ülke biziz. Aslında şu an bizde onlardan çok hamsi var; ancak yasaklarımıza uygun olmadığı için avlayamıyoruz" ifadelerinde bulundu.


SAMSUN BALIK İHRACATINDA BİRİNCİ
Karadeniz'de avcılık yasaklarının ortak olması gerektiğine vurgu yapan Malkoç son olarak, "Ülkemizde olan yasaklardan dolayı bizim balıkçılarımız Gürcistan’a gidip orada avlanıyorlar. Buradaki balık sanayimizin hepsi oraya taşındı. Karadeniz'de her yıl 500 bin ton balık tutulurdu. Yine aynı balık tutuluyor; ancak önceden bunun 300 bin tonunu biz tutuyorduk, artık tutamıyoruz. Bize göre Karadeniz coğrafyasında avcılık yasaklarının ortak olması lazım. Samsun bölgesi balık ihracatında birinci bölge. Şu ana kadar karaya en fazla balık çıkarılan yer burası; ama ne yazık ki yanlış yapılan düzenlemelerle önümüz kesiliyor. Her sene bu zamanlarda hamsi tutuyorduk. Karşı kıyılarda bu kadar balıkçılık olmuyordu. Artık avcılık karşı kıyılarda daha çok oluyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
az bulutlu
Namaz Vakti 08 Aralık 2019
İmsak 06:09
Güneş 07:41
Öğle 12:32
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39